Bilgi Güvenliği Etkinliği

fft5_mf313485Daha önce bilgisayarınızda veya telefonunuzda bir zararlı yazılımla karşılaştınız mı?

Eğer Karşılaştıysanız; Zararlı yazılım ne gibi sorunların oluşmasına sebep oldu. Bu tehtidle nasıl başa çıktınız.

Eğer Karşılaşmadıysanız; Karşılaşan biri ile konuşunuz. Zararlı yazılımın ne gibi sorunların oluşmasına sebep olduğunu ve sorunu nasıl çözdüğünü öğreniniz.

Bildiğiniz veya ulaştığınız bilgileri kompozisyon şeklinde yazınız.

 

Örnek Yorum Formatı:

“Haftada bir gün sadece pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir pazar günüydü. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. Kalan vaktimde oyun oynamak istedim. İnternetteki oyunlar çok basit kalıyordu artık sıkılmıştım. Daha gelişmiş bir oyunu bilgisayarıma indirip kurmak istedim. Araştırmalarım sonucunda oyunu buldum. Oyunu bilgisayarıma indirdim. Kurulum dosyalarını açtım. Yüklemeye başladım ve yükleme sırasında seçenekleri okumadan ileri ileri diyerek yüklemeyi tamamladım. Oyunu oynadım, kalktım bilgisayar başından. Daha abim bilgisayarı açtı. İnternete girmek istediğinde anasayfamızın değiştiğini farketti. Ana sayfa değiştirmek için bildiğimiz yöntemleri denedik ama sorunu çözemedik. Sonra internetten araştırmalarımız sonucunda bilgisayara …………………………. zararlı yazılımın bulaştığını tespit ettik. Sorunun çözümü için ………………………………………………………… adımları yaptık. İnternet ana sayfamız düzeldi. ……………………………… zararlı yazılımdan kurtulduk.”

Not: Yorumlarda kelime hataları ve noktalama işaretlerine dikkat edelim.

167 thoughts on “Bilgi Güvenliği Etkinliği

  SILA DEMİR

  (20 Mart 2017 - 21:51)

  Bir gün oyun oynarken virüs uygulaması cıktı bende onu kapıyım derken daha fazla virüs çıktı.
  Babam virüs programı indirdi bilgisayardan virüsleri temizledi.

  Ayşenur CİRHİNLİOĞLU (5/E)-(477)

  (18 Mart 2017 - 12:07)

  Babamla birgün internette ödev araştırırken birden ekranda birçok sayfalar açılmaya başladı.sonra bilgisayar kendiliğinden kapandı.virüs bulaşmış.bilgisayar virüs programı sayesinde tekrar düzeldi.

  MUSTAFA KIY 1043 5/E

  (14 Mart 2017 - 15:12)

  Ben yine bir pazar günü teyze gile gittik orada kuzenim özkan ile oyun indiriyorduk oyun yükledik ve oynadık oynadıktan sonra ben 1 saat sonra bilgisayarı actık kuzenimin bilgisayarı oldugu icin bilgisayardaki bilgiler yoktu

  MEHMET TUNA METİNER 886 5E

  (14 Mart 2017 - 15:04)

  annanem gilde kuzenimle internet e girdik ve oyun yükledik ve oyunu nerdeyse hic oynayamadık nedeni birsürü reklam cıkması

  YUSUF ORĞAN

  (14 Mart 2017 - 15:02)

  Bir gün bilgisayarıma bir oyun indirmek istedim bir araştırma yaptım ve bir oyun buldum indirdim kurulum farklı bir dildeydi bende hepsini evet evet diyerek geçtim ve oyunu kurdum sonra oyundan çıktığımda bilgisayarın kastını ve yavaşladığnı gördüm bir antivürüs programından tarama yaptım ve bilgisayarıma worm(solucan) vürüsünün girdiğni gördüm ve temizledim.

  Hazal YAZICILAR

  (14 Mart 2017 - 14:58)

  Bir hafta sonu tabletimde oyun oynarken,çok sapık bir reklam çıktı,ve bende bunu reklam yazılımı diye tahmin ettim.

  EBRAR GÜRALTUNKESER- 573

  (14 Mart 2017 - 14:58)

  Bir oyun yükledim ve sürekli ileri tuşuna bastım Daha sonra internete girdiğimde reklamlar vardı babama sordum reklam yazılımı kurtarılması en zor olan yazılımdır.babam sonra format attırdı ve bir daha oyun yüklerken yazıları dikkatli bir şekilde okudum

  Azra admış 5/E 493

  (14 Mart 2017 - 14:53)

  Bir gün bilgisayarda oyun oynarken karşıma bir reklam çıktı ve onu kapattım bu sefer de o reklamdan bir çok tane çıkmıştı.

  Yurdagül Rümeysa YILDIRIM 1206 5/E

  (14 Mart 2017 - 09:54)

  Tabletimde oyunların olmasını çok seviyordum.Bundan dolayı tabletime neredeyse 20 den fazla oyun yükledim.Tabletimde sorunlar oluşmaya başladı.Sürekli donuyor,istediğim çoğu oyunu açmıyordu.Aksine reklamlar açıyordu.Bilgisayarımızdan bu yazılımın adının ne olduğunu ve kurtulma yollarının neler olduğunu araştırmaya başladık.Aksi takdirde tabletim virüslerden dolayı tamamen çalışmayabilirdi.Her neyse,yazılımın adı REKLAM YAZILIMI imiş.Kurtulmak için de anti virüs programı yüklemem gerekiyormuş ama önce format attık.

  OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Bilge'su Karatepe 5-E

  (13 Mart 2017 - 21:02)

  Daha bu okula gelmeden önce bilgisayarımızda virüs oluşmuştu hiç fark etmemiştik sonra ablam
  bilgisayarda virüs olduğunu gördü sonra anti virüsü yükleyip bilgisayarı virüslerden temizledi .

  SUDE ERMURAT 5E

  (9 Mart 2017 - 21:27)

  Cumartesi günü oyun oynamak için bilmediğim sitelere girmiştim . Sonra resimlere bakmak için bilgisayarıma girdim . Girdiğimde bir sürü dosya oluşmuştu . Bunu araştırdım araştırmamın sonucunda bunun virüs olduğunu anladım . Bu virüs SOLUCAN virüsüymüş.

  Enes Tutak

  (8 Mart 2017 - 22:00)

  Bilgisayarımıza virüs bulaşmıştı.Bilgisayar çok yavaş çalışıyordu.Kullandığımız bazı programlar hata veriyor ve açılmıyordu.Bilgisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs buldu ve sildi. Sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve bilgisayara format attırdı.

  ELİF BETÜL SÖNMEZ 1423

  (7 Mart 2017 - 21:19)

  Bir gün arkaşlarımla bilgisayara oyun yükleyip oyun oynıcaktık ve bilgisayara oyunu yükledik dosyalardan oyun açınca o oyunun 3-4tane olduğu gördük oyun kendini çoğaltmıştı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir