Merhaba Arkadaşlar;

Bu haftaki dersimizde gizlilik ve güvenlik konularını işledik. Bu aşamaya kadar siber tuzakları nasıl anlarız, siber tuzaklardan nasıl korunuruz öğrenmiş olduk. Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirliği ile hazırlanan yeni materyallerin arasında Siber Tuzakları nasıl anlarız afişinde önemli bilgiler verilmiş.

 

Bu kuralları daha yeni öğrendiniz. Artık siber tuzaklara karşı daha dikkatli olacaksınız. Kuralları öğrenmeden önce hiç siber tuzağa rastladınız mı?

Eğer Karşılaştıysanız; Bu siber tuzak hangi sorunların oluşmasına sebep oldu. Bu tehtidle nasıl başa çıktınız.

Eğer Karşılaşmadıysanız; Karşılaşan biri ile konuşunuz. Siber tuzağın ne gibi sorunların oluşmasına sebep olduğunu ve sorunu nasıl çözdüğünü öğreniniz.

Bildiğiniz veya ulaştığınız bilgileri kompozisyon şeklinde yazınız.

 

Örnek Yorum Formatı:

“Haftada bir gün sadece pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir pazar günüydü. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. E-Postalarımı kontrol ettiğimde tanımadığım birinden hediye kazandınız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderin hediyenizi gönderelim mesajı aldım. Formu doldurmak için tıkladığımda bilgisayarımda kendi kendine programlar çalışmaya başladı. Panik yaparak bilgisayarı kapattım. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım fakat bilgisayarın açılmadığını farkettim. Durumu aileme bildirdim ………………..

Not: Yorumlarda kelime hataları ve noktalama işaretlerine dikkat edelim.