Problem Çözme ve Problemler

Merhaba Arkadaşlar, Problem Çözme ve Problemler etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bulmaca Buldurmaca konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 5.5.1.3. Problem çözmede temel kavramları tanımlayarak problem türlerini açıklar.
 • 5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Dersimize başlamadan önce buradan Problem ve Problem Çözme Adımlarını öğreneceğiz.

PROBLEM NEDİR?

Problemler ve Problem Çözme Adımları

Problem Nedir? sorusunu sorarak dersimize başlayalım.

Okula ilk geldiğiniz gün, hangi sınıfın sizin sınıfınız olduğunu bilmiyordunuz, “nereye gideceğinizi bulmakta zorlandınız mı?“, “Sınıfınızı nasıl buldunuz?“, “Bu sabah okula geldiğinizde sınıfınızın yerini bulmakta zorlandınız mı?

Bu sorulara yanıt verirken aslında problemin ne olduğunu fark ediyoruz. O zaman problem kelimesini şu ifadelerle açıklayalım.

Problem: Günlük hayatımızda karşılaştığımız, çözüm aranması gereken ve çözümü için bilgi, mantık, deneyim ya da dikkat isteyen durumlara denir.

Problemin ne olduğunu öğrendik şimdi geçelim Problem Çözme nedir? Nasıl yapılır?

“Gece saat 23.00 oldu, uyumak için yatağa yattınız ve 1 saat sonra siz uyurken elektrikler kesildi.”

 • Bu bizim için bir problem midir? Neden?
 • Probleme dönüşmesi için ne olması gerekir?

Sorumuzu biraz değiştirip aşağıdaki gibi güncelleyelim.

“Peki, ertesi gün okulda teslim etmemiz gereken çok önemli bir proje çalışması yapmaktayız, tam çalışmamızı bitirme aşamasına geldiğimizde elektrikler kesiliyor”

 • Bu yeni durum bir problem midir?
 • Önceki duruma göre ne değişti?

Örnekten anladığımız gibi problemler bizim ihtiyaçlarımıza göre içinde bulunduğumuz şartlara göre değişmektedir. Mesela bir kaydırağa çıkmak bizim için problem olmayabilir peki bu durum herkes için geçerli midir?

Problemi anladık şimdi çözmek için gerekli adımları inceleyelim.

Günlük hayattan problem çözme durumları verildikten sonra problem çözme adımlarına geçilir. İlk olarak bir problemi çözerken nelere ihtiyaç duyduğumuz konusu sınıf içerisinde tartışılır. Bu noktada problemin anahtar noktaları arasında olan: (a) Problemde verilenler (b) Problemde istenilenler (c) Problemde roller, vb. yapıların öğrenciler tarafından keşfedilmesi sağlanmaya çalışılır. Ardından, aşağıdaki problem çözme adımları ve açıklamalarına geçilir.

PROBLEM ÇÖZME ADIMLARI

Adım-1: Problemi anlama
Adım-2: Bir plan yapma
Adım-3: Planı uygulama
Adım-4: Çözümü değerlendirme

Problemi anlama adımı şu şekilde açıklanır: Bir problemi doğru bir şekilde çözebilmenin ilk aşaması problemi anlamakla başlar, problemi anlamak aşağıdaki sorulara yanıt verilebildiği zaman gerçekleşmiş olur.

 • Bu problem ile ilgili elimizdeki temel bilgiler nelerdir?
 • Çözüme ulaşabilmek için bu temel bilgilerin dışında ihtiyaç duyduklarımız varsa nelerdir?
 • Problemde kimler, nasıl etkilenmektedir?
 • Problemin şeması oluşturulabilir mi? Anlaşılırlığı arttırmak için problemi görselleştirebilir miyiz?
 • Problem nasıl ortaya çıkmış? Bildiğimiz ve daha önce çözüm ürettiğimiz benzer problemler oldu mu?

Bu sorular ile ilgili öğrencilerin de görüşleri alınarak ikinci adım olan “Bir plan yapma” adımına geçilir.

“Bir plan yapma” adımına ilişkin şu açıklama yapılır: Her problemin çözümüne farklı çözüm yollarından ulaşılabilir, bunu için doğru çözüm planını tercih ederek uygulamak gerekmektedir. Bir problem için aşağıdaki çözüm planları uygulanabilir:

 • Deneme yanılma yoluyla çözümü test etme, olası adımları ve tahmini sonuçları bulma
 • Problemi daha basit parçalara ayırarak ilerleme
 • Sondan başa doğru ilerleyerek farklı bir bakış açısıyla çözüme ulaşmaya çalışmak
 • Olası çözümleri içeren bir görsel harita ya da zihin haritası çıkarmak (Çünkü bazılarımız çizerek çalışmayı sever)
 • Beyin fırtınası yapmak

“Plan yapma adımları” nın ardından sırasıyla “Planı uygulama” ve “Çözümü değerlendirme” başlıklarına geçilir.

“Planı uygulama” ile ilişkili olarak bir planın uygulama sonucunun başarısızlıkla sonuçlanabileceği, başarısızlıkla sonuçlanan denemelerin sadece öğrenme deneyiminin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Çözümün bulunmasının ardından ise çözümün en etkili çözüm olup olmadığı ve bu çözümün başka problemlere uyarlanıp uyarlanamayacağı ise “Çözümü değerlendirme” başlığına aittir.

PROBLEM ÇÖZME VE PROBLEMLER DERS NOTU

Arkadaşlar önemli gördüğüm bilgileri yukarıya ekledim fakat bu etkinlikleri yapan arkadaşlarım genelde Bilgisayar sınıfına sahip olmayan arkadaşlarım olduğundan onlara yardımcı olmak adına 2. dönem materyallerini ayrıca pdf olarak paylaşmaya çalışacağım.

Bu kapsamda hazırladığım ders notunun pdf hali aşağıdaki gibidir.

Bu çevrimdışı halde bulunan problem çözme ve problemler ders notunu bilgisayarınıza indirebilir, çıktı alıp dosyanıza koyabilirsiniz. Ders notunu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Problemler ve Problem Çözme Konu Anlatımı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 1 – Bulmaca Buldurmaca ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Problemler ve Problem Çözme Konu Anlatımı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Kılavuz kitaba EBA Kişisel sayfanız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

20 Comments

 1. Hocam emeklerinize sağlık. Bende yeni atanan bir öğretmenim. Sizin sayenizde öğrencilerime daha verimli olacağımı düşünüyorum.

 2. Özgür hocam merhaba ben de sitenizi beğeniyle takip ediyorum, hazırladığınız ders notlarını öğrencilerime göndermek istiyorum.

  Hocam sanki ders notları öğretmen rehberi tarzında olmuş. Bilmiyorum siz ne düşünürsünüz? O ifadeler çıkarılıp daha çok öğrenci ders notu şeklinde olsa daha iyi olur gibi geldi bana. Nacizane fikrim hocam.

  Sitenizi öğrencilerime kaynak olarak gösteriyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

  • Hocam öğrenci faydasına olacak şekilde dilediğiniz gibi düzenleyip gönderebilirisiniz. Kaynağa falan gerek yok öğrencilerin işine yarasın yeterli benim için. İyi çalışmalar diliyorum.

 3. Hocam ben BÖTE öğrencisiyim bunu ve kuzu kurt oyununu ders planına nasıl geçirebilirim örneği var mı sizde acaba?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*