MakeBlock Projeleri 8 – Kızılötesi Uzaktan Kumanda

Merhaba Arkadaşlar, Mblock Programı ile Mbot Projeleri yani En iyi mBot Uygulamalarını sayfamıza hoş geldiniz. Bugün yeni etkinliğimizle sizlerle birlikteyiz. Temel aşamaları geçtik sayılır yinede hatırlatmakta fayda var etkinlikleri yapabilmek için MBlock Programına ihtiyacımız var. Bu program bilgisayarımızda yüklü olmadan maalesef etkinlikleri yapamayız.

Program bilgisayarınızda yüklü değilse MakeBlock – MBot Kullanımı sayfasından faydalanarak Programı bilgisayarınıza yükleyin.

Eğer programınız ve bağlantınız tamam ise hemen yeni uygulamamıza başlayalım.


MBOT KIZILÖTESİ UZAKTAN KUMANDA KULLANIMI

Bu dersimizde Kızılötesi Kumanda Kontrolü, Blok yani Fonksiyon Oluşturma ve Fonksiyonları Çağırma konularını öğreneceğiz.

Bilgi: Kızılötesi gözle göremediğimiz ışınımlardır. Gözle görünür ışığa göre frekansı daha düşüktür.

Öncelikle Kızılötesi kumandanın MBOT üzerinde var olan görevlerini bir hatırlayalım.

MBOT Kızılötesi Kumanda Kontrolleri
MBOT Kızılötesi Kumanda Kontrolleri

Bu kontrollerin hepsi dediğimiz gibi varsayılan olarak gelen kontroller. Biz yapacağımız bu etkinlik ile ataya bildiğimiz tüm tuşlara farklı görevler atayacağız. Aslında daha önceki yaptığımız etkinlikleri bu tuşlara atamak için kullanabiliriz.

Ben sadece nasıl yapacağınızı tarif edeceğim burada. Önce Blokları oluşturalım.

Mbot Bloklar

Blokları yani bizim deyimimizle Fonksiyonları Veri & Blok başlığı altından değişken oluşturduğumuz alandan oluşturuyoruz. Şimdi bu blokları kumanda tuşlarına atayalım.

Kızılötesi kumanda tuşları

İşte bu kod bloğunu kullanarak tanımlamalarımızı yapacağız. Hemen Eğer mantıksal ifadelerini kullanarak kodlarımızı oluşturalım.

Mbot kızılötesi kumanda tuş atamaları
MBOT Kızılötesi Kumanda Tuş Atamaları

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Yapmış olduğumuz projelerde Eğer- Değilse bloklarını sürekli tekrarla bloğu içinde çalıştırıyorduk. Yukarıdaki şekilde A tuşuna basıldığında sürekli tekrarla içine gireceğimiz için diğer tuşlara basıldığında sorgulamamız mümkün olmaz. Bu yüzden Olana Kadar Tekrarla kodu kullanacağız.

Olana kadar tekrarla komutu çalışırken diğer tuşlardan birine basıldığını kontrol etmek için Bayrak isimli bir değişken oluşturacağız. Bu değişken normal durumda 0 olacak, kızılötesi kumanda da herhangi bir tuşa basılınca 1 değeri alacak. Yani tuşlardan birine basıldığında bayrağı havaya kaldırmış olacağız.

Eğer bayrak havadayken tanımladığımız serbest bloğunu çalıştırırsak blok çalışmaya başladığında bayrağı indirelim yani değişkenin değerini 0 yapalım. Böylece programımız bayrağın değeri tekrar 1 olana kadar çalışacaktır.

Yani kodlarımızı aşağıdaki şekilde düzenleyelim.

Mbot Bayrak Blok

Şimdide oluşturduğumuz fonksiyonlardan birinin içine gerekli kodları yazalım. Bunun için ben Serbest fonksiyonunu seçiyorum.

Diğer fonksiyonların kodlarını zaten eski etkinliklerde oluşturmuştuk. Üzerinde ufak düzenlemeler yaparak bu proje içine dahil edebilirsiniz.

Bütün projelerimizi bir araya getirmiş olduk. Bizim yapacaklarımız bu kadar ama siz bu bildiklerinizin üzerine eklemeler yapabilirsiniz. Aşağıdaki ek görevleri yapmaya çalışın.


Ek Görev: 
# Serbest modda kumanda ile arabanın hızını kontrol edelim.
# Kızılötesi kumandanın üstünde bulunan LED’i telefonunuzun kamerasına tutu kamera uygulamasını açın ve kızılötesi kumandaya bastığınızda LED’deki değişimi gözlemleyin.
# Kumandanın bütün tuşlarına herhagni bir görev atayın. Bütün tuşları dolduracak kadar proje geliştirin. Projeleriniz basit olabilir, önemli olan yaratıcılığınızdır. Başarılar.

MBOT Eğitimi etkinliğimiz burada sona eriyor. Aslında eklenti paketi aldım yeni örnekler yağacağım fakat bu örnekleri standart paket içerisinde olmadığından sizler yapamayabilirsiniz. Bu sebeple ders haline getirmeyeceğim. Ama oluşturacağım mbot örnek etkinlikler olarak aşağıya linkini eklediğim MBOT ile Kodlama Eğitimi sayfasına ekleyeceğim. Takip edebilirsiniz.

Mbot ile Kodlama Eğitimi

MBOT Eğitimi yeterli artık diyorsanız Arduino ile Kodlama Eğitimi sayfasında basitten zora doğru sıralanmış Arduino etkinliklerimizi yapabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*