Merhaba Arkadaşlar,

Web sitemiz üzerinden kodlama konusunda ulaşabildiğimiz tüm kaynakları paylaşmaktayız. Şimdiye kadar yaptığımız paylaşımlar Code.org, Scratch gibi bilgisayar üzerinden yapılan kodlama paylaşımları idi. Okulumuzda özellikle ilgisi ve yeteneği olan kurs öğrencilerimize bu kodlama alanları dışında robotik kodlama dersleri de vermekteyiz. Şimdiye kadar yaptığımız dersleri paylaşamadık ama yoğun talep üzerine paylaşmaya başlıyorum.

Derslere başlamadan önce hatırlatmakta fayda var ben robotik kodlama derslerini sadece kurs öğrencilerime veriyorum. Derslerde öğrenci sayısının fazla olması ve fiziki imkan yetersizliğinden bu alanda ders anlatmak çocukların çok ilgisini çekse de yeterince verimli olmuyor. Sınıflarımızın 35 kişilik olduğunu söylediğimde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu seneki kurs öğrencilerimle çok verimli bir dönem geçirdik ve ilk dönem kodlama konusunda tüm siteleri inceledik tüm etkinlikleri bitirdik. Artık robotik kodlamaya geçme zamanı geldi. 5. sınıf öğrencisi olduklarından direk Arduino ile başlamak yerine hazır Scratch bilgileri varken fazla ürkütmeden yavaş bir geçiş olması için MakeBlock yani MBot kullanarak bir geçiş oluşturmaya karar verdim.

Bu kapsamda Tübitak 4006 Bilim Fuarı desteği sayesinde 2 adet MBot aldık. Fuarda da birçok uygulamayı yapacak öğrencilerimize MBot ile derslerimize başladık.

Bu robotlarımızdan bir tanesi Bluetooth modülü ile diğer robotumuz 2.4G modülü ile bağlantı sağlamaktadır.

MBot üzerinde birçok hazır özellikle gelmektedir. Kutu içerisinden uzaktan kumandası ve kurulum kitapçığı çıkmaktadır. Kitapçığa bakarak kurulumu yaptığınızda kumanda ile kendiniz yönlendirebilir, Engellere çarpmayan robot moduna geçirebilir veya çizgi izleyen robot moduna bir tuş ile geçirebilirsiniz.

Bunları yapmak sizi oyuncak araba almış gibi hissettirmesin. Bu özellikler içerisinde hazır olarak gelmiş fakat bizim için önemli olan bu aracı kendimiz kodlayabilmemiz.

Nasıl ki Scratch programı ile oyunlar animasyonlar hazırlayabilmek için programı bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyorsa, Bilgisayar ile Mbot arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek ve kodlayabilmek için bir programa ihtiyacımız var. Bu programı  http://www.mblock.cc/software/mblock/mblock3/ adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca telefon ve tablet üzerinden kodlama yapmak isterseniz arama alanına mblock yazarak ilgili uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Programı indirip bilgisayarınıza kurduğunuzda aşağıdaki resimdeki ekran görüntüsü sizi karşılayacaktır.

Resimde gördüğünüz gibi program Scratch programı arayüzü kullanmakta sadece kullanabileceğim kod dizileri arasına ROBOTLAR diye bir bölüm eklenmiş. Zaten bizde robotumuz kodlarken ağırlıklı bu bölümü kullanacağız. Ayrıca Scratch programında varsayılan olan kedi simgemiz Mbot programı simgesi Panda ile değişmiştir. Bunun dışında çok ufak farklılıklar bulunmakta. Bunu da kullanırken zamanla tespit edeceğiz.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra üst menüde bulunan kartlar bölümünden mBot (mCore) kartını seçiyoruz. Daha sonra mBot özelliğine göre Bağlan menüsünden Bluetooth veya 2.4G ile bağlantımızı sağlıyoruz. Robotumuz ile bilgisayarımız bağlandıktan sonra artık gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. İlerleyen dönemlerde birlikte örnek etkinlikler hazırlayacağız.

 

Yazı biraz aceleye gelmiş zamanla düzenlenecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/02/b64ba605ea5dfed79490eb52140bce21_original.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/02/b64ba605ea5dfed79490eb52140bce21_original-150x150.jpgÖzgür ŞEREMETGüncel HaberlerMakeBlock - mBot Etkinliklerimakeblock,mblock,mblock programı,mbot,mbot kullanımı,mbot kurulumuMerhaba Arkadaşlar, Web sitemiz üzerinden kodlama konusunda ulaşabildiğimiz tüm kaynakları paylaşmaktayız. Şimdiye kadar yaptığımız paylaşımlar Code.org, Scratch gibi bilgisayar üzerinden yapılan kodlama paylaşımları idi. Okulumuzda özellikle ilgisi ve yeteneği olan kurs öğrencilerimize bu kodlama alanları dışında robotik kodlama dersleri de vermekteyiz. Şimdiye kadar yaptığımız dersleri paylaşamadık ama yoğun talep üzerine...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi