MakeBlock – MBot Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar, MakeBlock – MBot Kullanımı ile kodlama eğitimlerimize devam ediyoruz. Web sitemiz üzerinden kodlama konusunda ulaşabildiğimiz tüm kaynakları paylaşmaktayız. Şimdiye kadar yaptığımız paylaşımlar Code.org, Scratch gibi bilgisayar üzerinden yapılan kodlama paylaşımları idi.

Okulumuzda özellikle ilgisi ve yeteneği olan kurs öğrencilerimize bu kodlama alanları dışında robotik kodlama dersleri de vermekteyiz. Şimdiye kadar yaptığımız dersleri paylaşamadık ama yoğun talep üzerine paylaşmaya başlıyorum.

5. sınıf öğrencisi olduklarından direk Arduino ile başlamak yerine hazır Scratch bilgileri varken fazla ürkütmeden yavaş bir geçiş olması için MakeBlock yani MBot kullanarak bir geçiş oluşturmaya karar verdim.

Bu kapsamda Tübitak 4006 Bilim Fuarı desteği sayesinde 2 adet MBot aldık. Fuarda da birçok uygulamayı yapacak öğrencilerimize MBot ile derslerimize başladık.

Bu robotlarımızdan bir tanesi Bluetooth modülü ile diğer robotumuz 2.4G modülü ile bağlantı sağlamaktadır.

MBOT KURULUMU

MBot üzerinde birçok hazır özellikle gelmektedir. Kutu içerisinden uzaktan kumandası ve kurulum kitapçığı çıkmaktadır.

Mbot Kurulumu

Yukarıdaki video ile kurulum yapabilirsiniz. Kurulum konusunda sıkıntı çekerseniz yorum bırakarak bana ulaşabilirsiniz.

Kitapçığa bakarak kurulumu yaptığınızda kumanda ile kendiniz yönlendirebilir, Engellere çarpmayan robot moduna geçirebilir veya çizgi izleyen robot moduna bir tuş ile geçirebilirsiniz.

Mbot Engellere Çarpmayan
MBOT Engellere Çarpmayan Mod
Mbot Çizgi İzleyen
MBOT Çizgi İzleyen Mod
Mbot Kumanda
MBot Kumanda ile Kontrol

Bunları yapmak sizi oyuncak araba almış gibi hissettirmesin. Bu özellikler içerisinde hazır olarak gelmiş fakat bizim için önemli olan bu aracı kendimiz kodlayabilmemiz.

MBLOCK PROGRAMI KURULUMU

Nasıl ki Scratch programı ile oyunlar animasyonlar hazırlayabilmek için programı bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyorsa, Bilgisayar ile Mbot arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek ve kodlayabilmek için bir programa ihtiyacımız var. Bu programı  MBlock Sitesinden gidiniz.

Açılan Sayfada farklı seçenekler var biz aşağıda resimde gördüğünüz şekilde. mBlock 3 versiyonunu indireceğiz.

Mblock İndir

Ayrıca ayn sayfada telefon ve tablet üzerinden mbot kullanabilmeniz için uygulama linkide verilmiş.

blank

Android ve IOS Mblock uygulamasını indirebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Biz programımıza geri dönelim. İnen programı çift tıklayarak kurulum yapalım.

Mblcok Dil

Başlangıçta dili İngilizce seçin daha sonra Türkçe ayarını yapacağız. İleri deyin. Sonra çıkan seçeneklerde sözleşmeyi kabul edin. Next Next İnstall Diyerek kurulumun bitmesini bekleyin.

Kurulum tamamlandığında aşağıdaki resimdeki ekran görüntüsü sizi karşılayacaktır.

blank

Resimde gördüğünüz gibi program Scratch programı arayüzü kullanmakta sadece kullanabileceğim kod dizileri arasına ROBOTLAR diye bir bölüm eklenmiş.

Zaten bizde robotumuz kodlarken ağırlıklı bu bölümü kullanacağız. Ayrıca Scratch programında varsayılan olan kedi simgemiz Mbot programı simgesi Panda ile değişmiştir.

Bunun dışında çok ufak farklılıklar bulunmakta. Bunu da kullanırken zamanla tespit edeceğiz.

BİLGİSAYAR İLE MBOT’A BAĞLANMA

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra üst menüde bulunan kartlar bölümünden mBot (mCore) kartını seçiyoruz.

blank

Daha sonra robotlar bölümünde mBota ait kodların görünmesi için MakeBlock seçeneğini etkin hale getiriyoruz.

Mblock Uzantılar

Daha sonra mBot özelliğine göre Bağlan menüsünden Bluetooth veya 2.4G ile bağlantımızı sağlıyoruz.

blank

Bağlan Menüsü içerisinde birçok seçenek mevcut. Şimdi hepsini tek tek anlatacağım. Bu bölümü bol bol kullanacağız çünkü.

Seri Port: Bu bağlantı seçeneği MBot ile Bilgisayar arasında Kablolu bağlantı kurarken faydalanacağımız bölüm. Eğer kablo ile bağlanmak istiyorsak o zaman Seri Port seçeneği ile bağlanmalıyız.

Bluetooth: Bu bağlantı bilgisayarınızda Bluetooth var ve etkin ise, Mbotunuzda Bluetoot modülü var ise kullanabilirsiniz.

2.4 Seri: Bu bağlantıda ise tıpkı kablosuz mouse gibi bir uç apatımız çıkıyor mbot içerisinden onu bilgisayarımıza takıyoruz. MBotu açıp bağlan dediğimizde otomatikman bağlanıyor.

Ağ: Bu bölümü hiç kullanmadım yorum yapmayım.

Aygıt Yazılımı Güncellemesi: Aytıtın yeni güncellemelerini yüklemek için kullandığımız bölümdür. Ayrıca eğer interaktif etkinlikler yapıyorsak her başlangıçta buradan mutlaka Aygıt yazılımı güncellemesi dememiz gerekiyor. Örnek olarak Oyun Karakteri Olabilir miyiz? Tübitak 4006 Projesini inceleyebilirsiniz.

Varsayılan Programı Sıfırla: Burası önemli MBOT üzerinde kalıcı değişiklikler yaptığımızda bu bölümden tekrar eski haline getiriyoruz.

Mbot Sıfırlama
MBOT Sıfırlama

Resimde de gösterdiğim gibi Bağlantı kurduktan sonra varsayılan programı sıfırla diyerek fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Arduino Sürücüsünü Yükle: Arduino Kart bağlantısı kurduğumuzda bilgisayarımızın tanıması için sürücü yüklediğimiz alandır.

Bağlantıları artık tamamladık. Bilgisayarımız ile MBotumuz birbirine bağlandı. Eğer sizinde bağlantılarınız bitti ise MBOT ile Kodlama Eğitimi sayfasındaki etkinlikleri yaparak Robotik Kodlamaya başlayabilirsiniz.

Mbot ile Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek MBOT ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. MakeBlock – MBot Kullanımı sayfasında öğrendiğiniz bilgileri daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino ile Kodlama Eğitimi alabilir ve Robotik Kodlama alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

50 Comments

 1. Hocam iyi günler oğlum 5. Sınıf öğrencisi mblock için okul tablet aldırdı. Ama m block app indirmeme rağmen robotlar kısmı yok nasıl yapabilirim.

  • Evet uzaktan eğitim yaparken bizde o sıkıntıyı yaşamıştık bazı öğrencilerimiz tablet ile girmeye çalıştı ama giremedi. Sonradan çözüm üretildi mi bilmiyorum. Uygun bir zamanda kontrol ederim ama

   • Karakter bölümünden mbot seçilince onunla ilgili kodlara geliyor ama mbot robotlar kısmı diğer blokların içinde karışık veriliyor

 2. mbot robot var iki tane. daha önce farklı kodlamalar yapıp kodlamıştık. fabrika ayarlarına dönmek istedik. iki mbotta da fabrika ayarlarına dönmüyor. kumanda kullanılamıyor. sadce A tuşu kullanılıyor. B de geri geliyor. C de dönüyor. Fabrika ayarları defalarca yüklememe rağmen olmuyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

   • Merhaba hayirli isler dilerim
    Isvecten ariyorum ben mBot robot kit aldim.bende elektronikle ugrasiyorum.robot yapma Hoby olarak merakim.cok.bilgi sayara bagladim.sizin yazdiginiz.gibi yaptim.
    Hazir kodunuzu yuledim.biraz sobra karta hata var diyor.seriport.18.arduino uno.yaziyor
    Sizin.sitenizdeki.kodu.aynisini.mBot.makeblock.yuledim.hata.veriyor.diyorki.karta.sorun var.sayenizde.ögrenmek.umarim.cevap.verirsin.tesekurler.isvecten.selamlar
    Bir istegin.olursa.cekilme.bahaddin ates

 3. Özgür hocam mbotun mblock 3 ile çalışması için 2.4 wirelles serial modülünümü almalıyım

  • Bilgisayar ile kablosuz bağlanmak isterseniz almanız gerekiyor. Eğer bluetooth ile kullanacaksınız onun içinde ayrıca bir araç var onu almanız lazım. Ama temel dersler için kablo ile bağlanıp kodları yükleyebilirsiniz. Bence masraf yapmayın.

  • Merhaba hayirli isler.mBot.
   Sizin yazdiginiz.sitede.aynisini.
   Yaptim.kod yukeyince.karta sorun var diyor.arduino unu.kodu degerledim.bu.kodu.hata vermedi.
   Sizce.ne yapmam.gerekli.bana.yardimci.olursaniz.tesekurler.boll kazanclar

 4. Hocam size çoook teşekkür ederim. O kadar bilgisayar ve robotla ilgili bölüm mezunlarının veremediği cevapları sayenizde buldum. Artık sizi takip edeceğim.

 5. Hocam MBOT robotuma MEB in düzenlediği robot yarışmasındaki gibi otonom robot özelliğini katmam için yani yapacağım kodlamaları robota yüklemek için ne yapmalıyım?

  • Başına yeşil bayrak tıklandığında değilde mbot programı başlığını koyduktan sonra kodları yazıp arduino kipinden içine yüklersen olay tamamdır. Çizgi izleme etkinliğinde göstermiştim o sayfaya bi bakmanı tavsiye ederim.

 6. Hocam size bir sorum olacak :
  Ben ilk kez MBOT aldım. 2 ay falan oldu. Ben MBOTum MBLOCK 3ün bluetooth keşfet kısmına girdiğimde MBOTu hiçbir şekilde bulamıyor. Ne yapmalıyım?
  İnternet ten araştırdım kadarıyla birçoğunu denedim, ama hiçbir sonuç alamadım. Cevabınızı bekliyorum.

 7. Merhaba Özgür hocam. Robotik sınıfı için 5 adet bluetooth mbot ve bunların eklenti paketlerini aldım.
  Benim 2 sorum var
  Soru 1) Hocam mblock 5 ile windows 10 işletim sistemi ile bağlanabilir iken. mblock3 ile keşfet üzerinden hiç bir şekilde mbot u görmüyor.
  Soru 2) Hocam mbot eklenti paketleri ile ilgili çalşımaları nasıl bulabulirim. Hemen hemen hepsinden 2 adet aldım.

  • Hocam eklenti paketleri pek yaygın olmadığından fazla etkinlik bulunmuyor yabancı kaynaklarda biraz vardı sanırım. İçinden gelen kitapçıkta örnekler var diye biliyorum. Eğer bulamazsanız detaylı araştırma yapabilirim.

 8. Mbot u yeni kullanmaya başladım .
  mblock un yeni yazlımında bluetooth üzerinden bağlanıyorum ama eski sürümle bir türlü bağlanamadım
  laptop üzerinde bağlanmaya çalışıyorum

 9. Sayın hocam öncelikle çalışmalarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bizde mbot aldık, çizgi izleme, engelde kaçma çalışmalarını ayrı ayrı yaptık o şekilde çalışıyor fakat bizim istediğimiz; bir platform hazırladık bu platformda yollar var takip edeceği yolda bir engel var bu engeli algıladığında sağa dönüp alternatif yolda devam edecek bu alternatif yoluda bağladık fakat çizgi izleme ve robota eklediğimiz diğer özellikleri birlikte çalıştıramıyoruz bunun sebebi ne olabilir?

 10. merhaba hocam bende sizi yakından takip eden bilişim öğretmenlerindenim çalışmalarınız harika,bir sorum olacaktı, mbot robotumuz tüm ışıkları yanmasına rağmen ne kumandayla ne de programla çalışmıyor.Motorlar dönmüyor nedeni ne olabilir acaba?

  • Öncelikle teşekkür ederim iyi günlerde kullanın.

   Hocam mcore kartlar baya sağlamdır herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen pil düzeyinde sıkıntı vardır. Güç yetmediğinden kaynaklanabilir diye tahmin ediyorum. Pilleri değiştirerek deneme yapın olmaz ise ufak bir video çekip mail adresime atarsanız ayrıntılı olarak ilgilenmeye çalışırım. İyi günler dilerim.

 11. Hocam merhaba. Mbot robotu mblock kullanarak çizgi izletmek istiyoruz. Fakat izlemiyor. Sensörde veya motorların bağlantısında sıkıntı yok çünkü kumanda ile çizgi izliyor. Fakat bizim kullandığımız kodlar ile mümkün olmuyor. Youtube ta ya da nette bazı kodlar buldum fakat hiçbiri çalışmıyor. Engelden kaçan robotu yaptık ama çizgi izleyende sıkıntımız var hocam. Sizce neden olabilir?

  • Renkleri algılamakta sıkıntı vardır hocam genelde o oluyor. Okuduğu rengi bir değişken üzerinde anlık göstererek kontrol edin. Çalışmazsa kodlarınızı mail olarak gönderin bi inceleyelim varsa hata bizim mbotlar üzerinde deneyip düzeltmeye çalışırız.

   • Merhaba yukarıdaki aynı sorun bende de var. 0-1-2-3 denemesi yaptığımda sensörlerin çalıştığını görebiliyorum. engelden düşmeyen robot yaptığımızda biz siyaha gelince dur şeklinde tasarlamamıza rağmen siyah zemin üzerinde hareket ediyor beyaza gelince duruyor . Renk değişimi yapsak ta aynı işlemi yapıyor. Yani beyaz görünce dur dediğimizde de fark eden bir değişiklik olmuyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 12. Hocam merhabalar… Çalışmalarınız ve paylaşımlarınız harika. Teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak. Sınıfımda kullandığım üç adet mbot var. Kendi orjinal uzaktan kumandalarında frekans aynı olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Bir kumanda aynı anda üçüne birlikte sinyal gönderiyor. Her kumandanın farklı bir mbotu kumanda etmesi için yapmamız gereken ayarlama konusunda bir fikriniz var mı? Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Merhaba hocam, Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sorundan haberdarım fakat çözümü için herhangi bir denemem olmadı. Cumartesi günü kursta birkaç deneme yaptıktan sonra sonuçlarını sizinle paylaşırım hocam. Umarım bir çözüm bulabiliriz bluetooth ile de aynı sorunlar ortaya çıkmakta bildiğim kadarıyla.

 13. Ben de yazamadan edemedim.. geçen gün mail yoluyla bir soru sordum hemen dönüş yaptınız.. ayrıca ders etkinliklerini ben de çok verimli bir şekilde kullanıyorum.. şimdi de mbot çalışmaya başladım.. çalışmalarınızı takip ediyor ve tebrik ediyorum.. Allah razı olsun..başarılarınız daim olsun..

  • Teşekkür ederim hocam az vaktim olsa daha çok ekleyeceğim ama fırsat olmuyor işte mesela bu hafta full bilgi yarışmasında görevliyim derslere bile giremeyeceğim. Sonra ise ilde robot yarışması var onun çalışmaları tübitak çalışmaları dersler idari işler derken çok az vakit kalıyor elden geldiğince eklemeye çalışıyorum. Yaz tatilinde detaylı çalışmalar yapıp seneye düzenli bir şekilde eklerim artık bu sıkıntıları yaşamayız.

 14. Özgür Hocam elinize, emeğinize sağlık. Ders içi etkinliklerimde kurtarıcım oluyorsunuz.
  Bu yıl okulda robotik kodlama derslerine başladık. Bende öğrencilerle birlikte öğreniyorum birçok şeyi dersem yalan olmaz.
  Size bir sorum olacak. 18 Mart için mBotları kullanarak bir gösteri hazırlamak istiyorum. Mbotlarımız bluetooth bağlantılı. Frekanslarda sıkıntı oluyor sanırım 2den fazla bağlantı kuramadık. Bu durumun bir çözümü var mı?

  • Teşekkür ederim hocam güle güle kullanın daha çok etkinlik var aslında arduinoları hiç ekleyemedim mesela mbotları ise fırsat buldukça ekliyorum. Kılavuz kitaba göre etkinlikleri dizayn etmeye çalışıyorum. Her hafta bekleyen hocalarımız oluyor onlara ancak konuları yetiştirebildiğimden mbot ve arduino uygulamalarına vakit kalmıyor. Yaz tatilinde inşallah hepsini ekleyeceğim seneye çok daha rahat ve düzenli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

   Gelelim sorunuza mbotlarımız maalesef birden fazla olunca bluehooth ile sıkıntı çıkarabiliyor. Etkinliklerinizi tablet üzerinden yapacaksanız o zaman mecbur bluetooth kullanacaksınız ama labtop ile yapma imkanınız var ise aşağıya linkini eklediğim modülü alarak bluetooth yerine bu modül ile bağlantı sağlayıp dilediğiniz kadar mbotu karmaşa olmadan kullanabilirsiniz.

   https://www.robotistan.com/24g-wireless-serial-for-mbot

   Takıldığınız yer olursa yazın hocam elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 15. hocam merhaba elimdeki mbot robotu ileri komutunda düz ilerlemiyor sol açı ile gidiyor. aynı sıkıntı geri kodmutunda da yaşanıyor. sıkıntı neden kaynaklanıyor olabilir acil yardıma ihtiyacım var tesekkürler.

 16. Hocam merhabalar, yazınız benim için faydalı oldu çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bir şey var 4-5 adet bluetoothlu mbotu sınıfta aynı anda kullanmamız mümkün değil mi? Çünkü sadece tabletlerimiz var bu yüzden bluetooth ile bağlantı sağlayabiliriz.

  • hocam daha önce denemedim fakat kumandada sıkıntı yaratıyor onu kesin söyleyebilirim. bir kumanda ikisini birden çalıştırıyor. bloutooth ta mbot a tabletler bir kere atanırsa sorun yaşanmayabilir ama aynı tabletle birçok mbota bağlanır o gün rastgele bir bağlantı tekrar kurarsanız sorun çıkarabilir. Denemekte fayda var

 17. Hocam mbit ile tübitak 4006 icin yapabileceğimiz farkli proje önerilerinde bulunabilir misiniz.Siz okul olarak hangi projrleri yapacaksiniz

  • Hocam mbot projelerini genelde hazır olarak gördükleri için farklı alanlarda değerlendiriyoruz. Bir proje mesela renkler nasıl oluşur üzerine olacak değerleri değiştirerek farklı renkler oluşturacağız. Diğer mbot u ise çizgi izleyen, ışık izleyen, ve engele çarpmayan robotlarımızın şarjları bittiğinde falan yedek olarak kullanacağız. Tübitak 4006 menüsü var yukarıda oraya eklemeye başladım projeleri takip edebilirsiniz.

 18. Merhabalar sayın hocam. Bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak sizi takdir ediyorum. Paylaşım ve etkinliklerinizi çok beğeniyor ve derslerimde kullanıyorum. Emeğinize sağlık. Her şey için teşekkür ederim. Öğrencileriniz çok şanslı. Sizden öğreneceğim çok şey var. Saygılarımla..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*