Merhaba Arkadaşlar,

Mblock projelerimize hoş geldiniz. Bugün ilk dersimizi işleyeceğiz. Daha önce mBot tanıtımı yapmıştık. Tanıtım sayfamıza https://ozgurseremet.com/makeblock-mbot-kullanimi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili sayfayı incelediğinizde etkinlikleri yapabilmek için gerekli programdan bahsetmiştim. Bu program bilgisayarımızda yüklü olmadan maalesef etkinlikleri yapamayız. bu sebeple önce programı bilgisayarınıza indirip kurunuz. Mblock programına ulaşmak için http://www.mblock.cc/software/mblock/mblock3 adresini ziyaret ediniz.

Eğer programınız ve bağlantınız tamam ise hemen ilk uygulamamıza başlayalım.

Scratch programı ile nasıl hareket ettireceğimizi çok iyi biliyoruz fakat MBot uygulamasında ufak tefek farklılıklar mevcut. Bu farklılıkları anlayabilmek için, hangi kodu neden yazdığımızı bulabilmeleri için kendilerinin yaparak yanılarak yapmalarını istedim. Öğrencilerime robotun yukarı ok tuşuna basınca ileri gitmesi için hangi kodları kullanmalıyım diye sordum onlar buldu. Var olan değerleri birlikte inceledik. Yani tüm kodları öğrencilerim kendileri buldular.

Ders sonunda oluşan kodları aşağıda paylaşıyorum. Açıklamasını ise kodların altında yapacağım.

Evet arkadaşlar Mblock programına önce bağlantımı kurduktan sonra yukarıdaki kodları yazdığımda artık bilgisayarım ile rahat bir şekilde robotumu kontrol edebileceğim. Bilgisayarımdan yukarı, aşağı, sağ ve sol oklarına bastığımda hareket ettiklerini görmüş olacağım.

Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi hızı 255 olarak ayarladım. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi farklı seçenekler bulunmakta. Nasıl ki scratch programında 10 adım ileri git dediğimde ileri gidiyor -10 adım ileri git dediğimde geri gidiyorsa burada da hız ayarını yaparken eksi olan seçenekleri seçersem tam tersi yönde hareket edecektir.

Bir diğer önemli nokta yeşil bayrağa basıp kodlarımı çalıştırdığımda yukarı ok tuşuna bir kez bastığımda elimi çeksem bile hareket etmeye devam etmektedir. Sürekli Tekrarla kodunu kullanmamış olsam bile bu işlemi sürekli olarak yapmaya devam etmektedir. Bu durumdan kurtulabilmek için en son olarak eklediğim any tuşu bırakılınca hızı 0 yap seçeneğidir. Bu kod sayesinden herhangi bir tuşa basmaz isem otomatik olarak hızı 0 ayarlayacak yani hareket etmeyecektir.

MBot robotumuz ile yaptığımız ilk uygulamamız sizleri zorlamasın bir sonraki uygulamamızda dozajı artırarak projelerimize devam edeceğiz. Mbot projelerimizi yapmadan önce vaktiniz var ise https://ozgurseremet.com/category/scratch/ornek-scratch-projeleri/ adresinde bulunan örnek Scratch etkinliklerinizi yapmanızı tavsiye ederim.

Proje kodlarına göre yaptığımız robotumuzun videosu aşağıya eklenecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/02/mBlock_mBot-sml.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/02/mBlock_mBot-sml-150x150.jpgÖzgür ŞEREMETMakeBlock - mBot Etkinliklerimakeblock,mblock,mbot,mbot etkinlikleri,mbot örnekleri,mbot projeleriMerhaba Arkadaşlar, Mblock projelerimize hoş geldiniz. Bugün ilk dersimizi işleyeceğiz. Daha önce mBot tanıtımı yapmıştık. Tanıtım sayfamıza https://ozgurseremet.com/makeblock-mbot-kullanimi/ adresinden ulaşabilirsiniz. İlgili sayfayı incelediğinizde etkinlikleri yapabilmek için gerekli programdan bahsetmiştim. Bu program bilgisayarımızda yüklü olmadan maalesef etkinlikleri yapamayız. bu sebeple önce programı bilgisayarınıza indirip kurunuz. Mblock programına ulaşmak için http://www.mblock.cc/software/mblock/mblock3 adresini ziyaret ediniz. Eğer programınız...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi