Kendimi Arıyorum Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Kendimi Arıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Dünya konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

  • 6.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin sosyal ve kültürel hayata katkılarını ve risklerini örnekler üzerinden tartışır.
  • 6.2.2.1. Dijital paylaşımların kendisi ve başkaları üzerindeki etkilerini fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.


DİJİTAL AYAK İZİ BIRAKMIYORUM AFİŞİ

Kendimi Arıyorum Çalışma Kağıdı

Yukarıdaki afişin orijinal halini indirmek için tıklayınız.

Yukarıdaki afişte dijital ayak izi bırakmama ve var olan izleri silme adımları gösterilmiştir. Biz ne kadar ayak izi bırakıyoruz aşağıdaki etkinliği yaparak öğrenelim.


Dijital Ayak İzi Testi

Sayfa yoğunluk sebebiyle yüklenmezse sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.


Yukarıdaki teste göre eğer dijital ayak iziniz fazla ise hemen izlerimizi temizlemeye başlayalım. Temizleme işlemleri için en üstte verdiğim afişten faydalanabilirsiniz ya da aşağıya eklediğim etkinliği yapınız.

En hızlı şekilde kutucuklara giderek dijital ortamdaki ayak izlerinizi silin. Yakalanmamaya dikkat edin. Görev sonunda liderlik tablosuna isminizi kazımayı unutmayın.

Dijital Ayak izi silme etkinliği Flipped Information Technologies projesi kapsamında Ayşe Sefa Nur Köse ve Güleser MAYA HEBEBÇİ hocalarımız tarafından hazırlanmıştır. Ben çok beğendim sizde kullanabilir veya benzer yeni içerikler üretebilirsiniz.

Bu arada konudan esinlenerek bir Tübitak Araştırma projesi yapmıştık. Proje sayfamıza İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çok güzel bir proje olmuştu. Sizlerde kendi okulunuzda yaparak öğrencilerinizde farkındalık oluşturabilirsiniz.

Kendimi Arıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 7 – Dijital Dünya ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kendimi Arıyorum Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

9 Comments

  1. dijital ortamda ayak izlerin oldukça yoğun çıktı
    Labirent oyununu da bitirdim

  2. Sayın Hcm emeginize sağlık çok güzel çalışmalar. Dijital ayak izi testi ,posteri izninizle eTwinning proje ögrencilerimle kullanabilir miyiz ?

    • Hocam teşekkür ederim. Evet kullanabilirsiniz. Hatta az önce dijital ayak izi testini interaktif hale getirdim. Scratch programı ile yaptım. Belki işinize yarar tekrar inceleyin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*