Girişte Deve Çıkışta Cüce Etkinliği

Girişte Deve Çıkışta Cüce Etkinliği bilgisayarda bulunan Giriş ve Çıkış Birimlerini daha iyi öğrenmek için hazırlanmış bir etkinliktir.

Bilgisayarın temel parçalarını daha önce gördüğümüz sunumda öğrenmiştik. Bu araçları kendi arasında görevlerine göre gruplandırabiliyoruz. Bu etkinlik ile bu gruplamanın mantığını anlatmaya çalıştığımız eğlenceli bir etkinliktir.

Öğrencilerimizin hepsi deve cüce oyununu çok iyi biliyor fakat oyunumuzdaki giriş ve çıkış ile ne anlatmak istediğimizi bilmiyorlar. Hemen bilgimizi verip oyunumu oynamaya başlayalım.

OYUN KURALLARI

Girişte Deve Çıkışta Cüce Etkinliği hepimizin bildiği deve cüce oyunu fakat deve cüce diye seslenmeyeceğiz. Onun yerine Giriş çıkış birimlerinin isimlerini söyleyeceğiz. Siz giriş birimi ise ayağa kalkacaksınız. Çıkış birimi ise oturacaksınız. Eğer birim hem giriş hem çıkış birimi ise o zaman masa üzerine yüzünüzü kapatacaksınız. Hareketlerimizle ilgili görselimiz aşağıdaki gibidir.

Evet pozisyonlarımız yukarıdaki gibi olacak. Birazda kullanacağımız birimlerden bahsedelim.

GİRİŞ – ÇIKIŞ BİRİMLERİ

Bilgisayarda bazı araçlar veri girişini, bazı araçlar veri çıkışını sağlarken bazı araçlar ise hem veri girişi hemde veri çıkışı için kullanılabilmektedir.

Bu yazı üzerinde giriş ve çıkış birimlerini anlatmak yerine Giriş, Çıkış, İşlem, Depo Birimleri Oyunu sayfası üzerinden inceleyebilir veya Donanım ve Yazılım Videoları başlığı altında yer alan Giriş – Çıkış Birimleri Videosunu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bunun için öncesinde hangi araçların giriş hangi araçların çıkış birimi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tüm öğrencilerimizin giriş ve çıkış birimlerini kavradığını düşünüyorsanız aşağıya eklediğim resmi ekrana yansıtın ve rastgele isimlerini söyleyin.

Girişte Deve Çıkışta Cüce Etkinliği Birimler

Bu konudaki etkinliğimiz bu kadar. Bir sonraki etkinliğimiz için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

4 Comments

  1. Ben Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Derslerini çok seviyorum. Sınavlara buradan çalışıyorum ve çok iyi anlıyorum. Her şey çok iyi olmuş teşekkürler.

  2. Hocam dersimiz adına çok başarılı bir site. Çok teşekkür ederiz.
    Haddim olmayarak ufak bir tavsiyede bulunmak istedim.
    Ders akışlarını sınıfların altına menü olarak ekleseniz ulaşımı daha kolay olmaz mı?

    • Merhaba hocam öneriniz için çok teşekkür ederim. Bu tarz öneriler sayesinde bu site gelişerek bu günlere geldi diyebilirim. Menüler konusunda farklı çalışmalarım oldu haftalık akışlar çok fazla sadece bir dönem 15-18 arasında değişiyor. Gelişen teknoloji ile ziyaretçilerimin hemen hemen yarısını mobil olarak alıyorum. Bu şekilde ekleyince mobilde çirkin durduğunu gözlemledim. Ama ilerleyen günlerde akordiyon olarak değişiklikler yapmaya çalışırım hocam. Tekrar teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*