Giriş, Çıkış, İşlem, Depo Birimleri

Merhaba Arkadaşlar; Anlattığımız konular sonrasında sizlerle yaptığımız Öz Değerlendirme Formlarını incelediğimizde en çok karıştırılan konulardan bir tanesinin Giriş Birimleri, Çıkış Birimleri, İşlem Birimleri ve Depolama birimlerinin birbiri ile karıştırılması olmuştur. Bu konudaki eksiklerin giderilmesi amacıyla üstadım Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından Scratch programında bir animasyon hazırlamıştır.

Bu animasyonda Giriş Birimleri, Çıkış Birimleri, İşlem Birimleri ve Depolama birimlerinin kutucukları oluşturulmuş, donanımlar ise bu kutucukların altında rastgele yerleştirilmiştir.

Donanımların isimlerinden tutup sürükle bırak yöntemi ile doğru alan yerleştirmeniz gerekiyor.

Yerleştirme sonuçlarına göre puanlama veriyor. Hepsini doğru yapmaya çalışınız.

Animasyon Scratch Programında hazırlanmıştır. Yeşil bayrağa basarak başlatabilirsiniz. Tam ekran yaparak daha net çalışabilirsiniz.

Not: Oyun açılmaması halinde sayfayı yenileyiniz.

GİRİŞ ÇIKIŞ BİRİMLERİ OYUNU

Scratch programını kullanarak dersimize ait bir içerik oluşturmak çok keyifli. Bu açıdan çok değerli gördüğüm bu çalışma umarım işinize yarar arkadaşlar.

Giriş Çıkış Birimleri Eğitsel Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

58 Comments

  1. Özgür hocam merhabalar
    Hazırladığınız bu projeyi derste kullanmak istiyorum. Rica etsem [email protected] adresine gönderebilir misiniz?
    Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  2. Hocam merhaba projenizi dersimde kullanmak istiyorum [email protected] mail adresim bana da gönderir misiniz? Çok yardımcı oluyor etkinlikleriniz teşekkür ederiz emeğinize 😊

  3. Bugün Yazılımız var çalışıyorum şu ana kadar yaptıklarımın hepsi full doğru 1 yanlışım bile yok hayırlısıyla 100 alacağım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*