Donanım ve Yazılım Videoları

Merhaba Arkadaşlar, Donanım ve Yazılım Videoları Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Donanım ve Yazılım konusu işlerken kullandığım videolardır.

Öğrencilerimizin yabancı oldukları bir konu olduğundan elimden geldiğince kaynak kullanarak bu yeni terimlerin akılda kalıcılığını artırmaya çalışıyorum.

Hepsi tamam ama iş videoya gelince sıkıntıya girmeye başlıyorum. Video paylaşım sitelerinin hepsi engelli. Bu yüzden dışarıdan bir kaynak kullanamıyoruz.

Kendi sunucum üzerinden paylaşmıştım fakat müthiş bir kaynak tüketimi oluyor. Benim bunu karşılayacak gücüm maalesef yok.

EBA üzerinde yüklü olan videoların linki ile paylaşmıştım ki geçen sene ssl alarak https sistemine geçince artık hala http kullanan EBA üzerinden iframe alamadığımı farkettim.

Bu sebeple videolar google drive üzerine yüklenmiş ve iframe ile alınmıştır. Dönem içinde donma sorunları muhtemelen olacaktır. Bu sebeple videoları kullanmak istiyorsanız ders öncesi indirmenizde fayda olacaktır.

Tüm işleri bitirip boş kaldığım bir dönem olursa eğer kendim yeni videolar hazırlayacağım. Ayrıca bunları html5 kullanarak etkileşimli hale getirmeyi planlıyorum. Umarım bu boşluğu yakalayabilirim.

Çok gevezelik yaptık videolarımıza geçelim. Faydalı olması dileğiyle.


Bilgisayar Giriş ve Çıkış Birimleri Videosu

Yeni kılavuz kitabı dikkatli incelediğinizde ve etkinliklerine baktığınızda Donanım ve Yazılım konusunda özellikle Bilgisayar Giriş ve Çıkış birimleri üzerinde durduklarını göreceksiniz. Aslında bu videoyu Kılavuz kitapta yer alan Girişte Deve Çıkışta Cüce Etkinliği‘nden önce mutlaka izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karar sizin…

Bilgisayar Giriş ve Çıkış Birimleri Videosunu yazı üzerine tıklayarak bilgisayarınıza mp4 formatında indirebilirsiniz.


Donanım mı? Yazılım mı? Videosu

Aşağıdaki video donanım ve yazılımın tek başına bir işlevinin olmadığı bir araya geldiklerinde bir anlam ifade ettiklerini anlatmaktadır. Ben bu konuyla ilgili eski müfredatta bir de ödev veriyordum. Bir yazılım çalışırken arkaplanda çalışan donanımları bulmalarını istiyordum. Fakat yeni müfredat ile bu çalışma da gözden çıkan çalışmalar arasında yerini aldı.

Konu ile ilgili öğrencilerde fikir oluşturmak için yeterli vaktiniz var ise bu videoyu kullanabilirsiniz.

Donanım mı? Yazılım mı? Videosunu donma sorunu olmadan bilgisayarınıza indirerek izleyebilirsiniz. İndirmek için yazı üzerine tıklayınız.


Bilgisayar Nasıl Toplanır? Videosu

Aşağıdaki video Bilgisayar kasasının sıfırdan nasıl kurulduğunu anlatmak için hazırlanmıştır.

Kasanın içini ilk kez gören öğrencilerimizde ben bunları nasıl öğreneceğim korkusu oluyor. Ama bu videoyu dikkatli bir şekilde izleyince kendilerinden birkaç yaş büyük çocukların sıfırdan bir kasa topladıklarını görünce kendilerine olan güvenleri artıyor diyebilirim.

Faydalı bir video ama eski müfredattaki bol zamanı aratıyor bize. Kullanmak size kalmış.

Bilgisayar Nasıl Toplanır? Videosunu donma sorunu olmadan bilgisayarınıza indirerek izlemeyebilirsiniz. Bunun için yazı üzerine tıklamanız yeterlidir.

Donanım ve Yazılım Videoları Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Videoların paylaşılması ile ilgili önerileriniz var ise değerlendirebileceğimi söyler, İyi seyirler dilerim.

3 Comments

  1. Hocam bilgisayar giriş çıkış birimleri videosu indirme linki hata veriyor?Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*