Farkı Fark Edelim Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Farkı Fark Edelim Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Ayıkla Pirincin Taşını konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.8. Hatalı bir algoritmayı doğru çalışacak biçimde düzenler.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Aşağıda sizlerle 3 adet örnek senaryo paylaşılmış ve bu senaryolara uygun olarak algoritma adımları oluşturulmuştur. Algoritmalarımızın sabit ve değişken tanımları yapılmış programlaması bitmiştir. Fakat tüm parçaların tamam olması programın doğru olduğu anlamına gelmez. Bu parçaların doğru sıralama ile verilmesi gerekmektedir. İşte bu algoritmadır.

Bu bilgilere dayanarak aşağıdaki senaryoları okuyalım ve senaryolara uygun algoritma sıralamasını yapalım.


SENARYO-1

Yağmur okulun basketbol takımında oynamaktadır. Haftada üç gün (pazartesi, çarşamba ve cuma) antrenmana gitmektedir. Antrenman günlerinde antrenman çantasını yanına alması gerekmektedir.

Antrenmanı 15.30’da okul çıkışı yapmaktadırlar ve antrenman çantasını unutursa eve dönüp alması için zamanı kalmamaktadır. Ders saatlerinde cep telefonu kullanamadığı için antrenman çantasını antrenman günleri sabahtan yanına alması gerekmektedir.

Yağmur süreci sağlıklı yürütebilmek için telefonunun alarm sistemini kurmuştur. Yağmur’un algoritmasında her şeye karşın aksayan bir şeyler olmuştur.

Algoritmasını düzenleyebilmesi için Yağmur’a yardımcı olur musunuz?

HATALI ALGORİTMA


SENARYO-2

Ercan okuldan çıkınca çalışmak ve ödevlerini yapmak için dayısının iş yerine gitmektedir. Dayısının iş yeri çarşıdaki Günay Han’ın 7. katındadır. Handa bir asansör yer almaktadır ama kat düğmelerinde sorun bulunmaktadır. Asansörde 8 katlı düğme sistemi olmasına karşın asansör yalnızca 5. kata kadar çıkmaktadır. Yani siz gitmediği katların düğmesine bassanız bile asansör kabini sizi 5. kata götürmektedir.

Ayrıca, çocukların yalnız başına binmelerini engelleyebilmek için de min. 30 kg. yük sınırı vardır.

Asansörü çalıştıran algoritmayı kurarken yapılan hatayı nasıl giderebilirsiniz? Yardımcı olur musunuz?

HATALI ALGORİTMA


SENARYO-3

Ayla yıl sonunda sunacağı proje için çok güzel bir kaynak internet adresi bulmuştur. İnternet sitesi araştırmaya çok uygundur ve Ayla’nın araştırmasını destekleyecek bir uygulama yazılımı içermektedir.

Yazılım bilgisayara indirilebilir olmakla birlikte bunun için bazı izinlere gereksinimi vardır. Uygulama 12 yaşın altındakilerin kullanımına açık değildir. 12-15 yaş aralığının kullanabilmesi için SMS onaylı veli izni gerekmektedir. Gelen onay kodu üç defa üst üste yanlış girilirse sistem girişe izin vermemektedir. 15 yaş üzeri yaş grubu ise kullanabilir.

Tüm ölçütler çerçevesinde Ayla’nın bilgisayarına indirmek istediği uygulama yazılımının algoritmasını kontrol eder misiniz?

HATALI ALGORİTMA


Farkı Fark Edelim Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 6 – Ayıkla Pirincin Taşını ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Farkı Fark Edelim Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

53 Comments

  1. Hocam tek denemede yaptık.Güzel ve eğlenceliydi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*