Bir Yazılımcı Olsam Etkinliği

Merhaba Arkadaşlar, Bir Yazılımcı Olsam Etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Yaratıcı Ürünlerimiz Nasıl Korunuyor? konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 6.2.1.5. Kullanım haklarını düzenleyen lisans türlerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

LİSANS TÜRLERİ AFİŞİ

Bir Yazılımcı Olsam Etkinliği - Lisans Türleri

Afişin Orijinal halini pdf olarak bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Görev: Yukarıdaki afişte yazılımların Lisans Türleri verilmiştir.  Afişi göz önüne alarak Kendinizi bir yazılım geliştirici olarak düşünerek aşağıdaki sorulara yanıt veriniz. 

Soru – 1 Bir yazılım geliştirseniz nasıl bir yazılım yapmak isterdiniz?

Soru – 2 Yazılımı geliştirirken yakın arkadaşlarınızın yazılımı denemelerini ister miydiniz?

Soru – 3 Yazılımın tamamı ücretli mi olurdu?

Soru – 4 İnsanlar yazılımınızı nasıl edinirlerdi? Yazılımı nasıl tanıtabilirsiniz?

Soru – 5 Yazılımınız izinsiz kopyalanırsa ne olur?

Soru – 6 Kopyalanmasını nasıl engelleyeceksiniz?


Öğretmene Not: Dilerseniz bu etkinliği soru cevap yöntemiyle sınıfta veya uzaktan eğitimde uygulayabilirsiniz. EBA sisteminde konu başlığını ve maddeleri vererek bir tartışma açıp öğrencilerinizin cevaplamasını isteyebilirsiniz.

Benim öğrencilerim ise cevaplarınızı aşağıya yorum olarak eklemenizi rica ediyorum.

Yorum yazarken isim soyisim ve e-posta adresi girmeniz istenmektedir. E-Posta adresiniz henüz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.

Yorumlarınız ancak ben okuyup onayladıktan sonra görünür hale gelecektir unutmayınız.

BİR YAZILIMCI OLSAM ETKİNLİĞİ ALTERNATİF

Alternatif kaynak olarak Flipped Information Technologies projesi kapsamında Özgül EYNEL hocamız tarafından hazırlanan etkileşimli içeriği de ekliyorum. Ben çok beğendim sizde kullanabilir veya benzer yeni içerikler üretebilirsiniz.

Bir Yazılımcı Olsam Etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 5 – Yaratıcı Ürünlerimiz Nasıl Korunuyor ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yazılımcı Olsam Etkinliği yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

blank
blank

19 Comments

 1. 1-Ben müzik ile alakalı bir yazılım yapmak isterdim. Bu yazılımın amacı ise farklı şehir veya ülkelerde bulunan insanların birbirleriyle hem şarkı paylaşımı hem de güzel bir sosyal ağ oluşumunu sağlar.

  2-Evet isterdim. Arkadaşlarımdan da benim uygulamam da istedikleri şeyleri de bana söylemelerini isterdim.

  3-Hayır tamamı ücretsiz olmazdı.

  4-İnstagram , Facebook gibi yerlerde reklam yapardım.

  5-Kopyalayan kişi telif hakkı yapmış olurdu.

  6-Geçici kullanım (TRİAL) lisansını kullanıp ve abonelerden bazı bilgiler isterdim.

 2. Oyun uygulaması yapardım ve macera olurdu.Arkadaşlarımın denemesini isterdim.Yazılımın tamamını ücretli yapmazdım. Yazılımımda çok reklam yapmazdım çünkü insanlar oynarken sıkılırdı.yazılımım izinsiz kopyalanırsa o kişiye sinirlenirdim hiçkimsenin kopyalamasına izin vermem.Yetkili bilgiye baş vururum.

 3. Hocam ben gta tarzında karışık savaştan araba oynuna eğlenceden korku oynuna benziycek bir oyun yapardım oyunu yaparken şirket tarzında görevleşerek yapardım örneğin her arkadaşıma bir görev düşerdi örneğin yazılımı iyi olan arkadaşım kabul ederse ona o görevi veriririm ama bana yardım etmeyen arkadaşlarıma oyununun piyasaya çıktığı zaman hediye olarak gönderirim yazılımımı oylamaya koyarım beğenilirse yazılımımı ücretsiz yaparım beğenilmesse yazılımımı kaldırırım
  yazılımımı play store üzerinden paylaşarım ve onaylamaya koyarım oyunum kopyalanırsa onu bulurum ve böyle bir şeyin telif hakkına girdiğini söylerim beni dinlemesse onu şikayet ederim oyunumun
  kopyalanmasını nasıl engellerim kopyalnacağı sırada karşılarına ekranda eposta adresleri adları ve numaraları istenir

 4. Bir beyin cerahi yapma beyin cerahi olmak isteyenler gerçekmiş gibi oyun olup ve ücretsiz bir oyun olucak oyunu geliştirirken dostlarıma oyunun nasl oynandını ismini söyler ve bir afiş çıkartırırdım ve oyunum bitince arkadaşlarıma söylerim ünlü yutuplara e posta ile iletir vidyolarında paylaşmalarını söylerim ve yurt dışına ücretli yaparım

 5. ben Lague of Legends gibi oyun yapardım ve parasız yapardım arkadaşlarıma fragman yapar dünya üzerine reklam yapardım oyunda ama özel karekter leri paralı yapardım eger bu oyun videolar üzerinde çıkarsa yayıncaları destek yaparım

 6. macera oyunu yapmak isterdim evet isterdim evet çünkü ben o kadar emek vermişim ücreti 250 TL olurdu böylece para kazanmış olurdum evimin adresini verir gelir isteyip paramı verirlerdi oyunumu çok harika bir oyun ve milyonlarca kişi yükledi ve çok kişi beğendi derdim

 7. Hocam ben oyun yapmak isterdim ve zeka geliştirmekle ilgili.Arkadaşlarımın oyunmu denemelerimi ve eleştirmelerini isterdim.Oyunum ücretli bir oyun olurdu.15 gün deneme süresi verirdim ve eğer oyunumu beğenirlerse oyunumu satın alırlardı.Reklam yaparak tanıtırdım.Eğer oyunum izinsiz kopyalınırsa telif hakkımı kullanırdım.Oyunumun kopyalanmasını para cezası ile engellerim.

 8. 1 bebeklerin zekasını geliştirecek bir oyun yapmak isterdim.2 bu oyunu herkezin bilmesini isterdim. 3 bu oyun ücretsiz olurdu herkez oyunuma girebilirdi.4 yazılımıma telif hakkı koyardım 5 bu oyun alınsaydı emeğimi benden izinsiz aldığı için ona kızardım hemde telif hakkı atardım…..

 9. 1-Ben bir oyun yapmak isterdim ama içinde her yaş grubuna göre kategorilenmiş ve içinde şiddet oyunları olmayan bir oyun yapardım.
  2-Denemelerini isterdim çünkü bana hatalarımı söyler ve bende hatalarımı düzeltirdim.
  3-Ücretsiz yapardım ve yazılımımı herkes görürdü.
  4-İnternette yayınlanırdı ve oyun indirme uygulamalarında yayınlanırdı.
  5-E-posta yoluyla yada farklı yöntemlere başvururdum.Ve çok sinirlenirdim.
  6-Sadece C yi kullanırdım ve hiç kimse kullanamazdı

 10. Ben bir bilgi yarışması oyunu yapardım. Evet isterdim. Hayır olmazdı. Başka bir oyunda reklam yapardım Telif hakkımı kullanırdım. Yazılımımı şifreli yapardım.

 11. 1-Ben bir eğlenceli herkezin oynayabileceği bir zeka oyunu yapardim

  2-Evet isterdim onların sıkıcı bulduğu yerlerin fikirlerini alırdım.

  3-Hayır.Eğer ücretli olursa kimse almazdı

  4-Reklam yaparak tanıtırdım veya afiş hazırlardım.

  5-Ben telif hakkımı kullanırdım.

  6-Para cezası ile engellerdim.

 12. Ben bir zeka oyunu yapmak isterdim.Konusu kelime oyunu gibi olurdu.Yazılımı geliştirirdim.oyumun play store yüklerdim. Yazılımım ücretli olurdu.Oyunun demo sunumu gom player olurdu. Oyuna bütün oyun sitelerinden ulaşa bilirlerdi. Kopyalıyan kişiyi bulup dava ederim. Oyunu şifreli yapardım.

 13. Ben bir savaş oyunu yapmak isterdim konusu call of duty world at war gibi eskide geçen bir oyun yapardım yazılımı geliştirirken arrkadaşlarıma oyunun cd sini verirdim oyunun demo sunu microsoft
  store de ücretsiz yapardım ama beş bölüm geçince oyunu belli bir ücretle satardıım €.
  Yazılımım için bazı sitelere reklamlar verirdim mesela youtubeye özgür şeremete ve microsoft storeye oyunun telif hakkı olurdu kesinkikle çoğaltılamazdı çoğaltılırsa siber suçlara danışır tazminat davası açardım.

 14. Tik tok yani musically gibi birşey yapmak isterdim .Evet onlar denesin hatalarımı anlarım ve tavsiye ederler.ücretsiz olur ve insanlar yazılımımı İOS ve ANDROİD sayesinde yüklerler.telif olurduu kopyanmalara inderenlere instagramdan DM atmalarını isterdim…

 15. 1- herkesin çok seveceği küçük yaştaki çocuklar için zeka geliştirici bir oyun yapardım
  2-isterdim çünkü onların yazılımım hakkındaki düşüncelerini almayı çok isterdim ve hoşuma giderdi.
  3-hayır olmazdı ücretli olsa kimse almak istemezdi.
  4-bir reklam yapardım ve herkese tanıtırdım.
  5-başkaları alır ve herkes kopyalardı ben de telif hakkımı kullanırdım.
  6- para cezasıyla engellerdim

 16. Müzik isterdim . Arkadaşımın kullanmasına izin vermezdim. Hayır tamamı ücretli olurdu.Reklamımı internet sitelerinde yapardım.Haklarımı sonuna kadar savunurdum.şifre koyar sadece satın alanlar girebilirdi.

 17. 1-Ben yazılım olarak bir zeka oyunu yapardım .
  2-Benden izin almak şartıyla izin verirdim.
  3-hayır tamamı ücretli olmazdı çünkü bu sefer çoğu kişi yazılımımı göremezdi.
  4-İnternetten edinirlerdi . ve herkesın zekasını geliştiren bir zeka oyunu diyerek tanıtırdım.
  5-sinirlenirdim kopyalayanı arar ve bir daha böyle bir şey olmamasını söylerdim.
  6-telif hakkı olan cc yi kullanırdım . ve böylece yazılımımım bazıları saklı olurdu .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*