Bir Günde Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalırız?

Bir Günde Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalırız? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz içinTübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 5-G sınfı öğrencisi Elif Sena ÜNER’e verilmiştir. Öğrencinin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

Bir Günde Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalırız? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

ARAŞTIRMA BİLGİ TOPLAMA

Arkadaşlar bu adımda 10-12 yaş gurubunda kişilerin hangi teknolojik araçları kullandıklarını belirleyerek bu araçların çalışırken ne kadar radyasyon yaydıklarını bulmaya çalıştım. Araştırmalarım sonucunda en çok kullanılan teknolojik araçlar Televizyon, Bilgisayar, Cep telefonu, Tablet ve MP3 Çalardır. Bu araçların ne kadar radyasyon yaydıkları daha sonraki adımlarda açıklanacaktır. Şimdi ikinci adıma geçelim.

VERİ TOPLAMA

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Elif Sena ÜNER

Bu sene Tübitak Bilim Fuarı için Özgür ŞEREMET tarafından bana verilen “Bir günde ne kadar radyasyona maruz kalırız?” projesi için anket çalışması hazırladım.

Sizlerden ricam anketi doğru doldurarak gönderiniz. Gönderdiğiniz sonuçları değerlendirdikten sonra mayıs ayında okulumuzda yapılacak bilim fuarında sergilenecektir.

Teşekkür ederim.

VERİLERİ ANALİZ ETME

Arkadaşlar bu adımda yukarıdaki ankette sizlere sorduğum soruların cevaplarına göre ortalama kullanım saatleri belirlenecektir. Ortalama değerler alındıktan sonra 1 kişinin 24 saat boyunca ne kadar radyasyona maruz kaldığını tespit edeceğiz.

SONUÇLARI SUNMA

Bir Günde Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalırız? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Arkadaşlar bu adımda elde ettiğim verileri sizlerle paylaşacağım. Bunu daha görsel hale getirmek için televizyon, tablet, Cep telefonu, Bilgisayar ve Mp3 Çalar maketleri hazırlayarak bunların yanına ortalama ne kadar radyasyon yaydıklarını yazacağım.

Anket sonuçlarına göre oluşan sonucu afiş haline getirerek bir günde ne kadar radyasyona maruz kaldığımızı yazıp bu radyasyon oranının hangi hastalıkların oluşmasında etken olduğu hakkında bilgi vereceğim.

2018-2019 Yılından itibaren TÜBİTAK proje başvurusu için amaç özet ve yöntem şartlarını değiştirmiştir. İlgili proje bir önceki yıl yapıldığından elimizde bu veriler bulunmamaktadır. Bilgileri tam olan projeler için diğer projelerimizi ziyaret ediniz. Bu proje sadece fikir vermesi için eklenmiştir. Dolayısıyla bu proje ilgili destek verilmeyecektir.

Bir Günde Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalırız? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*