Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 5-G sınfı öğrencisi Elif Sena ÜNER’e verilmiştir. Öğrencinin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

ADIM 1 ARAŞTIRMA BİLGİ TOPLAMA

Arkadaşlar bu adımda 10-12 yaş gurubunda kişilerin hangi teknolojik araçları kullandıklarını belirleyerek bu araçların çalışırken ne kadar radyasyon yaydıklarını bulmaya çalıştım. Araştırmalarım sonucunda en çok kullanılan teknolojik araçlar Televizyon, Bilgisayar, Cep telefonu, Tablet ve MP3 Çalardır. Bu araçların ne kadar radyasyon yaydıkları daha sonraki adımlarda açıklanacaktır. Şimdi ikinci adıma geçelim.

ADIM 2 VERİ TOPLAMA

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Elif Sena ÜNER

Bu sene Tübitak Bilim Fuarı için Özgür ŞEREMET tarafından bana verilen “Bir günde ne kadar radyasyona maruz kalırız?” projesi için anket çalışması hazırladım.

Sizlerden ricam anketi doğru doldurarak gönderiniz. Gönderdiğiniz sonuçları değerlendirdikten sonra mayıs ayında okulumuzda yapılacak bilim fuarında sergilenecektir.

Teşekkür ederim.

ADIM 3 VERİLERİ ANALİZ ETME

Arkadaşlar bu adımda yukarıdaki ankette sizlere sorduğum soruların cevaplarına göre ortalama kullanım saatleri belirlenecektir. Ortalama değerler alındıktan sonra 1 kişinin 24 saat boyunca ne kadar radyasyona maruz kaldığını tespit edeceğiz.

ADIM 4 SONUÇLARI SUNMA

Arkadaşlar bu adımda elde ettiğim verileri sizlerle paylaşacağım. Bunu daha görsel hale getirmek için televizyon, tablet, Cep telefonu, Bilgisayar ve Mp3 Çalar maketleri hazırlayarak bunların yanına ortalama ne kadar radyasyon yaydıklarını yazacağım.

Anket sonuçlarına göre oluşan sonucu afiş haline getirerek bir günde ne kadar radyasyona maruz kaldığımızı yazıp bu radyasyon oranının hangi hastalıkların oluşmasında etken olduğu hakkında bilgi vereceğim.

Projem şuan yapım aşamasında olduğunda bazı bilgiler eksik bulunmaktadır. Bilgiler tamamlandıkça burada yazı ve resim olarak paylaşacağım.

Umarım hepinize faydalı olur.