Bilgisayarsız Kodlama Oyunu

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

BİLGİSAYARSIZ KODLAMA OYUNU TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Sudenaz ÇİFTÇİ tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Bilgisayarsız Kodlama Oyunu
Proje Türü: Tasarım
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

PROJE ÖZETİ

PROJE YÖNTEMİ

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Sudenaz ÇİFTÇİ


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.”

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve bizde yapımına başladık. Bugün itibariyle bitirmiş bulunmaktayız. Kursta deneme yaptık ve çok eğlenceli ve kullanışlı olduğunu gördük. Hemen bir resim paylaşıp sonra yapım aşamalarını anlatmaya başlayayım.

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Örnek

Evet projemizin bitmiş hali yukarıda gördüğünüz halidir. Oyun alanları ve oyun kartlarının tamamı magnetli olarak yapılmıştır. Daha önce kalın kağıt üzerinde yapmıştık fakat çok çabuk yıprandılar ve düzgün durmadılar. Bu sebeple magnet kullandık ki hem daha kalın oldular hemde yapışarak daha düzenli bir kodlama yapabilmemizi sağladılar.

Eğer sizinde imkanınız var ise bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde oluşturabilmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Öncelikle yukarıda eklediğim resmi kaydedin ve bir marangoza giderek istediğiniz boyutlarda bir mdf kestirin. Bizim projenin boyutu 75×40 cm dir. Fikir vermesi açısından ekleyeyim.

Adım 2: Bu adımda oyun kartlarımızı temin edeceğiz. Ben kodlama oyunu olarak tospaa oyununu tercih ettiğimden http://tospaa.org/wp-content/uploads/2017/08/TospaaKartlar2017.pdf adresine gidiniz ve kartları bilgisayarınıza indiriniz.

Not: Yön kartları ve taş kartları çok fazla kullanıldığından baskı alacağınız yerde bunları çoğaltmasını ve yön ve taş kartlarına ağırlık vermesini isteyiniz.

Adım 3: Tübitak posterlerinizi bastıracağınız yere başvurun ve bu kartları arkası yapışkan kağıt üzerine basmalarını isteyin. Renkli yazıcınız var ise sizde kağıt temin ederek baskıyı alabilirsiniz.

Adım 4: İnternet üzerinden veya Tübitak Posterleriniz bastığınız yerden magnet levha alınız. Fazla pahalı değil aşağı link ekliyorum internetten de alabilirsiniz. N11 Magnet Levha Araması için tıklayınız. Bütçenize uygun olarak seçiniz yalnız çok ince olmasın.

Adım 5: Kartlarınız için çıkardığınız kağıdı magnet levha üzerine yapıştırın daha sonra ayrım yerlerinden keserek kartlarınızı oluşturun.

Adım 6: MDF üzerine magnetleri yapıştırmak için çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki başlıkları da renkli çıktı alarak çift taraflı bant ile yapıştırınız.

Artık oyununuz hazır. Görevli öğrenciye taşlarla yollar oluşturmasını, kodların görevlerini vb öğretin biraz pratik yaptırın. Güle güle kullanın.

YENİ TOSPA VİDEOMUZ

Hocam ben bunlarla uğraşamam magnetiydi mdf siydi falan yorar beni derseniz. Kağıt üzerinde oynanabilecek iki oyun adresi ekliyorum aşağıya onları inceleyin. Kartları ve oyun alanları site üzerinde var direk pdf olarak kaydedip 300gr kuşe üzerine baskı alın. Gerekirse birde cilt çektirin ki yıpranmasın. Senaryolarda orada var zaten o şekilde projenizi gerçekleştirin.

Tospaa Oyunu Ayrıntılı bilgi için https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/ sayfasını ziyaret ediniz.

Hocam tospaa bile çok büyük bana daha küçük birşey lazım derseniz bir diğer etkinliğimiz CodyRoby kullanabilirsiniz. Bunun kartlarını falan yüklemedim sisteme talep olursa yüklerim. Videosunu aşağıya ekliyorum.

Soru ve sorunlarınızı yorum olarak yazabilirsiniz. Umarım proje hakkında bilgi verebilmişimdir. Bilgisayar öğretmenlerimiz Tübitak kapsamında bu projeyi yaparak derslerinde kullanabilecekleri bir materyale de sahip olacaklarından tavsiye etmekteyim.


PROJE POSTERİ

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Posteri

Bilim Fuarı sırasında kullanmak üzere posterimizi hazırladık. Renklerinde ufak değişiklikler yapılarak basılacak ve fuar sırasında kullanılacaktır. Posterimiz öğrencilerimiz tarafından oluşturulmuş olup kolay yapabilmeleri için PowerPoint olarak şablon verilmiştir. 100×70 boyutunda kıvrımlı olarak sunum yapılacaktır.

Posterin Powerpoint halini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


PROJE RESİMLERİ

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Resimleri
Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Resimleri
Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Resimleri

Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özgür ŞEREMET İnstagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

FACEBOOK ÜZERİNDEN İLETİŞİM

En yaygın kullanılan bir diğer iletişim yöntemi olarak Facebook aracını kullanabilirsiniz. Eğer bir Facebook hesabınız var ise Özgür ŞEREMET / Bilişim Dersi Etkinlik Sitesi Sayfası üzerinden mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.

blank

Ayrıca Facebook hesabınız var ise sayfamızı beğenerek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Facebook üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

11 Comments

 1. Selamunaleyküm hocam, öncelikle tebrikler güzel projeniz için. biz de benzer projeyi yapacağız, yapılışını okudum da anlayamadığım bir şey var, siz 10×10 ve 4×4 olarak boyutlandırdığınız hangisi oluyor? kod blokları ile engellerin olduğu magnetli alanların ölçüleri farklı mı yaptınız?

  • yok hocam ortadaki bölmede 10×10 olmak üzere toplam 100 kare olduğundan bahsetmeye çalışmışım. Her bir karenin eni boyu ise 4cm olarak dizayn edilmiş. Anlatabildim mi bilemedim ama saat geç oldu artık kelimeleri düzgün kuramaz hale geldim uykusuzluktan. Eğer takıldığınız bir yer olursa lütfen tekrar yazın hocam.

 2. Hocam merhaba, projenizi çok beğendim. Bu sene ben de bu projeyi yapmayı düşünüyorum. Fakat bir sorum var, acaba telif hakkı anlamında bir sorun olur mu?

  • Telif sıkıntısı olmaz ama değiştirebildiğiniz kadar değiştirin. Bilgisayar üzerinde yapılan başka bir kodlama aracını bilgisayarsız hale dönüştürmeye çalışabilrisiniz. Bu sayede özgünlük sorunu ortadan kalkar. Hatta daha sonra paylaşırsanız alanımızda gördüğümüz büyük eksiklik olan bilgisayarsız kodlama araçları arasına bir yenisini katmış olursunuz.

 3. Selam Aleyküm Hocam bende buna benzer bir proje yapmayı düşünüyorum.Butun yazıyı okudum ..MDF levha üzerinde 10×8 kareler var ve üzerinde metale benzer bir şey var nedir o ? videoda tam anlayamadım..birde kareleri mdf keserken mi yaptınız yoksa sonradan yapıp yapistirdinizmi ?..

  • Kareleri mdf keserken yaptırdık hocam o karelere magnet levha kesip yapıştırdım önce fakat kodlar için kullandığımız kartlarda magnet olduğundan köşeleri birbirini itiyor ve çapraz duruyordu. Bu sebeple yuvarlak mıknatıslar bulduk ve yapıştırdık ortaya daha düzenli durması için. Ürünün linkini aşağıya ekliyorum

   magnet – mıknatıs örnek

 4. hocam benim de 4006 projem sizin gibi ama üzerindeki malzemeelri yazıları hazırlamadım daha tospaa yazan kısmı falan nasıl ayarladınız bende magnet yapmayı düşündüm ama mukavva da aldım belki onunla daha kolay olur diye sizce nasıl olsun 15 nisanda sergimiz

  • Merhaba hocam vaktiniz az kalmış öncelikle kolaylıklar dilerim. Üstte yazan yazıları 1. oyuncu falan gibi yerleri ben kendim photoshop ile hazırlmıştım hocam görsellik açısından. Benim bu sayfanın adresini t-şört vb baskıları aldığınız firmaya atın projeye bakarak onlar çok rahat hazırlayabilirler. Bu ara seçimden dolayı yoğunlukları var fakat 1 nisan itibari ile hazırlayabilirler. 2-3 saatlerini alır. Böyle bir imkan yoksa siz kendiniz hazırlayacaksanız önce ilgili çıktıları renksiz a4 kağıtlar üzerine alın ve bir deneme yapın kesme yapıştırma dizayn işlemlerini yapınca zaten nelere dikkat etmeniz gerektiği neleri değiştirmeniz gerektiğini çözersiniz. Sonra düzeltmeleri yapar renkli baskınızı alır mukavva üzerine yapıştırarak projenizi hazırlarsınız.

   Projeyi sunacak öğrenciye aşağıya linkini verdiğim adresteki etkinlikleri bitirerek hazırlanmasını söyleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

   http://code.tospaa.org/

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*