Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Tanıtım

Merhaba Arkadaşlar, Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu ile alanımızda bir ihtiyaç olan Bilgisayarsız Kodlama Etkinliklerinde kullanabileceğimiz bir materyali tanıtmak istiyorum.

Elimden geldiği kadar dersimizde uygulanabilecek tüm programları, web sitelerini veya web 2.0 araçlarını tanıtmaya çalışıyorum. Tanıtım yapmadan önce kendim uygulayıp tecrübelerimi de paylaşmak istiyorum. Kendim uygulamadığım bir etkinliği tanıtırsam gelecek sorulara cevap veremem diye düşündüğümden. Bu yüzden bazı paylaşımlar geç kalıyor, sabrınız için teşekkür ederim.

Bu sene yeni müfredat ile ikinci dönem tamamen programlamaya ayrılmıştır. BT sınıfı olan öğretmenler için sıkıntı olmasa da BT sınıfı olmayan veya bilgisayar sayısı çok az olan sınıflarda programlama konularının verimli işlenebilmesi için bulabildiğimiz tüm uygulamalarının tanıtımını yapmaya çalışıyorum.

Daha önceki yazılarımda EBA Kodlama, Code.org, Keşfet Projesi gibi kullanılabilecek sitelerden bahsetmiştim. Bu yazıda yaz tatilinde denk gelip uygulama listeme aldığım Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunundan bahsedeceğim.

Tospaa bilişim sınıfı bulunmayan okullarda kodlama dersi anlatabilmek için üretilmiş bir masaüstü kart oyunudur. Oyunu oynamak için gerekli dosyaları renkli yazıcıdan çıktı almak yeterlidir. Kodlama dersi verecek öğretmen ihtiyacı kadar çıktı alarak kullanabilir. Oyunun amacı tospaayı engellere takılmadan hedef(lere) ulaştırmaktır.

Yukarıda yazıldığı gibi çok basit farklı uygulama teknikleri olan bir oyun aslında. Uygulamanın sitesine http://www.tospaa.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. Web sitesinden oyunu kullanabilmeniz için almanız gereken çıktılar ve örnek senaryolar mevcut. Bende ilk iş bunları indirdim ve A4 kağıtlar üzerine baskı aldım.

Fakat çok ince olduğundan yıprandı daha sonra oyun alanını bir karton üzerine yapıştırdım. Oyun kartları ise çok kullanıldığından yıprandı daha kalın olsun diye elimde mevcut olan optik formların arka yüzeylerine bastım.

Biraz daha kalın olması kullanım ömrünü uzattı. Oyun çok hoşuma gittiğinden daha kullanışlı olsun diye marangozda yaptırmayı düşünüyorum. Eğer yaptırırsam resimleri burada paylaşırım.

Oyunun detaylarını burada tek tek yazmayacağım. Zaten yukarıdaki linki incelediğinizde ayrıntılı olarak açıklanmış. Sadece öğrencilerin çok hoşuna gittiğini söylemeden geçemeyeceğim. Bilgisayar sınıfım olmasına ve tüm bilgisayarlarımın sorunsuz çalışmasına rağmen denedim.

Yukarıdaki video Tospaa Bilgisayarsız Kodlama oyununun son halidir. Bu oyunu Tübitak 4006 Projesi kapsamında geliştirerek bu hale getirdik. Şuan ki halinin çok kullanışlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Oyunun yapım aşamalarına Bilgisayarsız Kodlama Oyunu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Özellikle Bilgisayar sınıfı olmayan tüm öğretmenlerimize tavsiye edilir. Faydalı olması dileğiyle…

5 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*