Zararlı Yazılımlar Tayfası Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Zararlı Yazılımlar Tayfası Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Tehlikeler konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

 • 6.2.3.5. Zararlı yazılımları kavrar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

ZARARLI YAZILIMLAR TAYFASI AFİŞİ

Zararlı Yazılımlar Tayfası Afişi

Afişin orijinal halini indirmek için tıklayınız.

Çıktı alacaksanız eğer orijinal halini indirip çıktı alırsan daha kaliteli bir görüntüye sahip olursunuz.


ZARARLI YAZILIMLAR İNTERAKTİF ETKİNLİK

Yukarıda zararlı yazılımlar afişi verilmiştir. Bu afişten ve daha önceki bilgilerinizden faydalanarak aşağıdaki etkinliği yapmaya çalışınız.

Afişte olmayan ama etkinlik içinde sorulan sorular var. Biz bu soruların kıymetli olduğuna inanıyoruz. Mantık yürütme yoluyla bilmediğiniz soruları da yanıtlamaya çalışınız.

Etkinlikte yapılmasını istediğiniz güncellemeler olur ise aşağıya yorum olarak önerinizi sunabilirsiniz.

Etkinlik learningapps ile oluşturulmuştur. Sizde kendi derslerinizde kullanabileceğiniz etkinlikleri bu site üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz.

Kullanımı kolay olan bu web 2.0 aracının kullanımı ile ilgili ayrıntılı bir çalışma Web 2.0 Araçları kategorisinde paylaşılacaktır.

Bu kategori altında paylaşılabilecek faydalı çalışmalarınızı iletişim kanalları üzerinden bize gönderebilirsiniz. Site içerisinde yayınlayarak daha fazla kişinin ulaşmasına vesile oluruz.


Bu Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 10 – Dijital Tehlikeler ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

33 Comments

 1. evet faydalı tşk ederiz özgür hocam bilişim hocası konuları buradan işliyor ne kadar güzel konular ve sunumlar ellerinize sağlık hocacım

 2. Bir gün internetten oyun indirirken bir anda blgisayarım durdu yavaş yavaş düzelmeye başladı bir an korktum acaba bilgisayarıma virüs ‘mü bulaştı diye.Ama sonra oyun indirilmiştir yazısı çıktı ve sonra rahatladım virüsün girme olasılığı aklımdan çıktı.Aradan 5-6 gün geçti resimlerime bakmak üzere bilgisayarımı açtım ve ne göreyim bütün resimlerim proje ödevlerim bütün önemli dosyalarım gitmiş sadece yüklediğim oyunun dosyaları kalmış.Bilgisayarımı tamir ettirmek için tamirciye gittim ve bana Torjan(Truva atı)virüsünün bulaştığını söyledi bilgisayarımı yaptı ve bende yabancı bir siteden oyun indimeyeceğime söz verdim.

 3. Bir yaz günüydü Ali evde bilgisayar oyunu indiriyordu. Ali nin indirdiği oyunda ise virüs vardı. Ali oyunu açtı. Sonra orada bir şeyler için izin istedi. Ali hiç düşünmeden hemen izin verdi. Sonra Ali oyunu oynamaya başladı. Bir hafta oynadıktan sonra oyun hem yavaşladı,hem o kullanmadan başkası kullanıyordu bilgisayarı,hemde internetleri de çok yavaşladı. Sonra Ali nin babası bilgisayarı tamirciye götürdü. Ali hala ne olduğunu anlamadı. Tamirci abi ”bilgisayarınızda virüs var” dedi. Sonra tamirci abi Ali ye ”bir oyunda veya başka bir yerde bir şeye izn mi verdin?” dedi Ali de dediki ”Evet bir hafta önce bir oyun indirdim. Orada bana bir şeylere izn vermemi istedi yoksa oyunu açamıyacakmışım.” dedi. Tamirci abi gülerek ona demişki”Bir daha bir büyüğünden izn almadan bir oyun indirmeye çalışma!” demiş.Sonra tamici abi bir virüs programı indirip virüsleri silmiş…

 4. Bir gün bilgisayara bir oyun indirmek istemiştim oyunu indirdim ve oynadım oyundan artık çok sıkılmıştım bu yüzden oyundan çıktın oyunu keşke yüklemeseydim bir anda bilgisayar donmaya başladı ve ekrana siyah siyak şeyler geldi hemen babama söyledim babam da yüklediğim oyunun virüslü olduğunu söyledi. hemen antivirüs programı sayesinde virüsü az da olsa temizledik sonra bilgisayarı yapmaları için bir dükkana götürdük bilgisayarı yeniden kurdular.

 5. Annem ile bir gün tablet almaya gitmiştik. Tabletimi aldıktan Bir iki gün sonra oyun yüklemek istedim Play Storye girdiğimde karşıma bir sürü oyun çıktı ve ben de en beğendiğim oyunu yükledim ama oyunun güvenli bir sitede olmadığını oyunu yükledikten sonra fark ettim Tabletimde değişik değişik yazılar çıkıp ve mavi ekran karşıma çıktı Başka ne yapacağımı bilemedim ama bunu bir yerden duymuştum ki bu bir virüstü Tabletimi kapatıp bir hafta boyu kullanmayacaktım belki virüs gider diye düşündüm ama o zaman virüs daha da çok yayılmıştı.

  Lütfen sizde oyun yüklemek istiyorsanız başta güvenilir mi ve ücretsiz mi diye kontrol edip yükleyin

 6. Bir gün bilgisayarımda oyun oynarken bir oyun buldum ve çok hoşuma gitti ama bu oyun ücretliydi.Bende bu oyunu çok indirmek istediğim için bu oyunu internette araştırdım.Ve bu oyunu bir sitede ücretsiz olarak buldum ve hemen indirdim ama bu site hiç tanımadığım bir site idi .Ama oyunu çok indirmek istediğim için aldırış etmeden hemen indir tuşuna bastım.Sonra oyun indiğinde hemen açtım ama oyunu açtığım gibi bilgisayarımda kapandı.Bilgisayarı tekrardan açtığım da ise bilgisayarım yeni olmasına rağmen bilgisayarım hem çok yavaş açıldı hemde programları çok yavaşlamıştı.Ve bilgisayarıma kaydettiğim bütün bilgilerim bozulmuştu.Bunun için ablamı çağırdığımda ise bilgisayarıma bilmediğim bir siteden oyun indirdiğim için virüs bulaştığını söyledi ve hemen o oyunu sildi.Ama bilgisayarıma virüs bulaştığı için virüs temizleme programı indirerek bütün virüsleri temizledi ve bilgisayarım eski haline döndü.

 7. Bir gün internette bir oyun gördüm ve o oyunu indirmek istedim ama oyun paralıydı oyunu ücretsiz indirmek istedim ve bazı sitelere girip oyunu ücretsiz indire bileceğim bir site bulmuştum ve indirmeye başladım oyun indirdim oyunu indirdikten sonra virüs programından virüs taraması yaptım ve bilgisayarıma virüs bulaştığını anladım ve hemen oyunu silmeye çalıştım sonra silemedim bilgisayarım kapandı ve bozuldu o günden sonra böyle bilmediğim sitelerden oyun indirmedim.

 8. Ben birgün bilgisayar oyunu oynuyordum ve birden bilgisayarım dondu ve bende ctrl alt del yaptım ve olmadı sonra babamı çağırdım ve bilgisayarıma baktı ama yapamadı bizde tamirciye götürdük oda baktı ama yapamadı bende anladımki bilgisayarıma virüs girmiş bu yüzden bigisayarim bozulmuş ve daha düzelmezmiş ve bende bu duruma çok üzülmüştüm.

 9. Bir gün tabletime oyun indirmiştim .Ama bu oyunun ücretli olduğunu bilmiyordum.Oyunu bir kaç saat oynadıktan sonra tabletim kapanmıştı ama neyden kapandığını bilmiyordum hemen ablamı odama çağırdım ablam tabletimi tekrar açınca tabletime virüs bulaşmıştı ablam indirdiğim oyunu ücretli olduğunu söyledi ve hemen o oyunu sildi.Bana artık oyunların ücretli olup olmadığına bakarak indir dedi ve ben o günden sonrada ücretli oyun indirmedim.

  SON!

 10. Bir gün Cansu ve İpeksu tabletlerine bir oyun indirmiş. Ama bu oyundan reklamlar art arda geliyormuş. Sonra oyun donmaya başlamış ve tabletten bir sürü programlar açılmış. İki arkadaş ne yapacaklarını bilememişler. Sonra ablalarına sormuşlar. Onlar tabletteki programları kapatıp, tabletlerini kapatıp geri açmışlar. Tablet açıldıktan sonra tekrar açtıklarında oyunu silmişler. Artık Cansu ve İpeksu tabletlerine kavuşmuşlar…

  Ve Son…

  Sevgilerle;

 11. ecem bir gün abisinin bilgisayarına oyun indirdi ama programda virüs varmış eğer bilgisayarı kapatırsa gideceğini düşündü ve kapattı. Ama virüs gitmemişti. Çok tedirgin oldu ve kimseye söylemeden okula gitti. evden geldiğinde abisi tarafından katledildi . sizlerde böyle yanlışlar yapmayınız.

 12. Annemin telefonuna bir oyun indirdim. oyun çok güzeldi ama sonra telefon yavaşladı reklamlar çıktı. Sonra reklamı kapatıyım derken bir yere üye olmuşum. oyundan sıkılınca sildim. bütün bölümlerini oynamıştım. telefon faturası geldiğinde çok yüksek geldiğini gördük. daha oyun indirmiyorum.

 13. Bir gün bilgisayarda oyun indirmeye çalıstım ve site güvenli değildi o yüzden başka siteye geçtim oradada paralıydı. parasızını indirmeye çalıştım ve sonunda indi ama indirdiğim site virüslü idi ve hemen oyunu sildim.

 14. Birgün tablete oyun indirmiştim oyun çok güzele benziyordu açtığımda hızlıydı epeybi oynadıktan sonra tabletim donmaya başladı 5 tane oyun silmiştüm ama yüklediğim oyunu silmedim çok seviyordum çünki tableti şarzı dolunca açtımda mavi ekran gidip geliyordu hemen kapatıp açtım mavi ekran hayla vardı bu sefer babama gösterdim babam tamirciye götürdünde virüs bulaşmış demiş Virüs bulaştını duyumca çok üzülmüştüm

 15. Babamın telefonuna oyun indirip oynadım başta çok güzeldi sonra telefon yavaşladı reklamlar çıktı. Reklamı kapatayım derken bir yere basmışım o bastığım yer yüzünden oyuna üye olmuşum haberim yoktu oyundan sıkılınca sildim. Silmeden önce baya oynamıştım. Ay sonunda telefon faturasının yüksek geldiğini gördük. Başta neden olduğunu anlamadık sonra öğrendik ki üye olunca belli bi para alıyorlarmış zar zor üyeliği iptal ettiydik o zamandan beri oyunları indirirken tedirgin oluyorum.

 16. BU HİKAYE GERÇEK HAYATTAN ALINMIŞTIR

  bir gün bilgiseyara akıllı matematik atölyemi indirmek için girdim
  baktığım bütün siteler paralıydı tek ücretsiz olan bir site bulduve indirdim bilgiseyarda googlenormalde 4 renkteoluşur ama benim indirdiğim şey yüzünden google artık 1 renti masmaviydi bilgiseyarı taradım içinden solucan çıkmıştı bilgiseyardan kaldırdım ve sorun
  çözüldü geçen haftada okulda arkadaşım oyun atayım derken bilmediği için bilgiseyara yine solucan atmış flaşı taradım içinden bir sürü solucan çıktı hepsini flaştan temizledim

  VE SON

 17. bir gün bilgisayar oyunu oynarken bilgisayarım kasmaya başladı.bende ctrl alt del yapıp
  bilgisayarı yeniden başlattım.bilgisayarım virüs kaptığı için açılmadı Bende anneme gittim bilgisayarımın virüs kaptığını söyledim.Anneme bilgisayarımı tamirciye götürdü.Tamirci:
  -Bu bilgisayar hurda demiş.Virüs bilgisayarımı tamir etmeden geri gönderdi.Bir daha bilmediğim
  dosyaları indirmedim.

 18. ben iclal bu haftasonu proje ödeimiçin arkadaşım elçin nin evine gittim.bilgisayarda ablası güvenilir olmayan birsiteden oyunoynuyordu onu uyardım ama beni dinlemedi sıra bizim ödevimize gelince virüs uyarısı geldi ben zaten tahmin etmiştim çünkü zararlı birsiteydi biz de ödev yapamadık daha sonra elçinin babası bilgisayarı tamire götürdü

 19. Birgün ben bilgisayar oyunu oynuyordum bilgisayarım donmaya başladı ve bende ctrl alt del yaptım amaolmadı hemen babama söyledi ben dedimki napıcaz babam bilmiyorum dedi ve biz bilgisayarı tamirciye götürdük ve buna virüs girmiş dedi ve uğraştı ama yapamadı bende anladımki bilmediğim oyunları oynamıyacağım ve güvenli dosyalar indireceğim

 20. bir gün arkadaşımla bilgisayar oynuyorduk ama bilgisayarım dondu ne yapsam bir türlü bilgisayarı açamadım sonra tamirciye gittik ama onu tamir edemedi ama ben virüslü bir siteye girdimi söyledi ama ben girmemiştim sonra kardeşim ben yaptım dedi ve ona kızdım sonrada bir daha yapmıcanı söyledi

 21. Bir gün güvenilir olmayan bir siteden ücretli olan bir oyunu ücretsiz indirmeye çalıştım.Oyunu indirdiğimde bilgisayarımda özel klasör diye bir klasör açıldı.Bir bilgisayarcıya gittim.Bilgisayarıma musallat adlı bir virüs bulaştığını söyledi.Ve bu virüsün kolay geçmeyeceğini,yeni bir bilgisayar almam gerektiğini söyledi.Bu olaydan sonra bilgisayarıma asla güvenilir olmayan bir siteden oyun yüklemedim.

 22. Bir gün kuzenimle bilikte bilgisayarda oyun oynuyorduk. Birden bilgisayarda bir yazı çıktı yazı şöyle diyordu: Virüs tehlikesi bilgisayarınızı kapatmayın yazıyordu, sonra babamı çağırdık babam: Hemen bilgisayarı tamirciye götürelim dedi. Bilgisayarı tamirciye götürdük tamirci bilgisayara virüs olduğunu bu virüsün bilgisayardaki bilgilerinin bozduğunu söyledi.O günden sonra bilgisayarla çok vakit geçirmedim.

 23. bir zamanlar Tuana ve Berra adında 6.sınıf da okuyan kızlar varmış.Bu kızlar bir gün bilgisiyar oynamaya internet kafeye gitmişler.Oyunlarını oynamışlar ve tam kalkarken yanlarında oturan ali ile velinin bilgisiyarına hiç bilinmeyen bir virüs girmiş tuana ile berra da bunu farketmişler ve hemen çözmüşler VE SON.

 24. Bir gün bilgisayarı açtığımda bilgisayarımın çok yavaş olduğunu fark ettim bende önemli olmadığını sanıp bilgisayar oynamaya başladım akşam olduğunda bilgisayarı kapatmaya çalıştım fakat kapatamadım bende babama söyledim babam baktı sabah babam bilgisayarı götürmüş 2 gün sonra babam bilgisayarla eve geldi bilgisayarı açtığımda bilgisayarı açtığımda bilgisayarda mavi bir ekran gördüm babam format attım dedi o günden sonra birdaha öyle birşeyle karşılaşmadım.

 25. Birgün ben oyun indirecektim.Abimden yardım istedim ve bana indirme sayfasını açtı.Ben farketmeden ücretli bir oyun indirmişim.Daha sonra ise oyun içi alışveriş de yapmışım.Baya bir para tutmuş.Akşam babama mesaj geldi.Mesajda şöyle söylüyordu;
  Sayın Murat Tolaz,masa tenisi oyunu için 7,90 tl vererek yüklediniz.Oyun içi satın almalar ile birlikte toplam 387,21 tl harcadınız.Babam çok sinirlenmişti ve kimin yaptığını sordu.Ben hemen odaya gittim ve satın alıp oyunu kapattım.Oyuna girince mavi ekran çıktı ve bilgisayar çöktü.

 26. BİR zamanlar arkadaşımın başına bir olay gelmişti.Bu olay da arkadaşımın bilgisayarına virüs bulaşmıştı ve arkadaşım bunu çözmeye uğraşmıştı uğraşmasınada bilgisayarı aynı insanlar gibi dahada hastalanmıştı.Bunun üzerine arkadaşım bilgisayarını mahfetmişti .Bende onlara gittiğimde arkadaşım elinde bilgisayarı ile dışarı çıkıyordu.Arkadaşıma nereye gidiyorsun dedim arkadaşım bilgisayarıma virüs bulaştı bilgisayarımı bilgisayarcıya goturdum ve bende bunun üzerine bilgisayarını bilgisayarcıya goturdum ve bilgisayarı tamamen virüsten uzaklaştırıldı…

 27. Filiz bir gün bir renkli klavye programı indirmişti. fakat o program her yazışmasını kayıt etmiş bu yüzden annesi için hastaneye randevu alması gerekiyomuş. Program annesinin T.C. sını alıp onun başına işler açmış .Annesinin bütün T.C.hesaplarını ele geçirmiş. Anladıklarında ise iş işten geçmişti. Filiz renkli klavye programı gibi fal bakma v.b. gibi arştırmadığı programlarını indirmemiş.Ve bunu siber suçlara şikayet etti ve o program yayından kaldırıldı

 28. Arkadaşımla beraber internette gezerken arkadaşım bilinmeyen bir siteye girdi. Girdikten 5 dk sonra bilgisayar karardı. Arkadaşım korkup ağlamaya başladı. O sırada babası içeri girip ne oldu diye sordu. Ben yavaş yavaş anlatmaya başladım. Önce bir siteye girdiğimizi sonra ekran karardığını söyledim.Babası oturup anlatmaya başladı. Bilmediğiniz siteye girmeyin dedi bizde tamam dedik.

 29. Açelya bilgisayardaki internet sitelerini dolaşırken bir oyunla karşılaşmış. Oyunda basketbol oynamayı çok sevdiği için tabii hemen yüklemiş oyunun yüklenmesi 1 saat sürmüş.Açelya o kadar beklemenin sonunda oyunu sabırsızca açmış.Oyunu tam açtığından itibaren reklamlar ard arda başlamış.Reklamlar yüzünden oyunu oynayamamış.Bunu abisine anlatmış abisi hemen anti virus programı yükleyip bütün reklamları silmiş daha reklam gelmemiş rahat rahat oynamış

 30. Annemlerle komşuya gitmiştik.komşumuzun oğlu mert in bir bilgisayarı vardı.ben izin almadan gizlice oynadım.karşıma sürekli reklam çıktı.ve sonra ekran karardı ben ne yapacığımı bilemedim.sonra bilişim dersinde öğrendiğimiz virüs konusu geldi aklıma.işletim sistemini güncellemek istedim ama olmadı.bir antivirüs programı indirdim . bilgisayar olmuştu ama 3 gün sonrasına belli bir ücret istiyordu. kafam çok karıştı. anneme söylemeye karar verdim .çok pahalı değildi ama yinede ben kendi kumbaramdaki parayla ödemek istedim. parayı verip bida annemden gizli bir şey yapmayacağıma söz verdim.

 31. Bir gün bilgisayar oyunu oynarken bilgisayarım donmaya başladı.Ben de ctrl alt del yapıp bilgisayarı yeniden başlattım.Bilgisayarım virüs kaptığı için açılmadı.Bende anneme gittim bilgisayarımın virüs kaptığını söyledim.Anem bilgisayarımı tamirciye götürdü.Tamirci:
  -Bu bilgisayar hurda demiş.Virüs bilgisayarımı tamir etmeden geri gönderdi.Bir daha bilmediğim
  dosyaları indirmedim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*