Zararlı Yazılımlar Oyunu – Scratch

Merhaba Arkadaşlar, Anlattığımız konular sonrasında sizlerle yaptığımız Öz Değerlendirme Formlarını incelediğimizde en çok karıştırılan konulardan bir tanesinin Zararlı Yazılımların birbiri ile karıştırılması olmuştur. Bu konudaki eksiklerin giderilmesi amacıyla üstadım Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından Scratch programında bir animasyon hazırlamıştır.

Rokokey

Sizleri hem eğlendirip hemde öğretmek için hazırlanmış bu animasyonu aşağıda paylaşacağım. Paylaşmadan önce oyunun nasıl oynandığı hakkında kısa bir bilgi verelim.

Oyun ilk açıldığında yukarıdaki ekran sizleri karşılamaktadır. Ses açıp kapatmak için hoparlör simgelerine tıklayabilirsiniz. Oyun hakkında bilgi almak için bilgi yazısına tıklayınız.

Oyun varsayılan olarak ZOR bölümde açılmaktadır. ZOR bölümde zararlı yazılımlar çok hızlı hareket ettiğinden geçilmesi zordur. Bu yüzden ilk açıldığında seviye olarak KOLAY seçilmesi faydanıza olacaktır.

PAC-MAN oyunundan yola çıkılarak yapılan bu oyunda zararlı yazılımlardan kaçarak, dosyaları toparlamanız Güvenlik Duvarı ve Antivirüsü aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bölüm aralarında sizlere zararlı yazılımlar hakkında verilen bilgileri unutmayınız ilerde çoook işinize yarayacak.

Sanırım bu kadar bilgilendirme yeter. Kalan kısımları oyunumuzu oynayarak öğrenebilirsiniz.

Not: Oyun açılmaması halinde sayfayı yenileyiniz.

Oyun Scratch programı kullanılarak yapılmıştır. Aynı  oyunu farklı programlar kullanarak yapabilirsiniz. Bizim amacımız Scratch programının tanıtımını yapmak ve kullanım alanlarını mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmak olduğundan bu program tercih edilmiştir.

Zararlı Yazılımlar Oyunu – Scratch Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 10 – Dijital Tehlikeler ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

95 Comments

  1. hocam bu scratch uygulamasını bana da atabilir misiniz size zahmet teşekkür ederim şimdiden emeklerinize sağlık

  2. Oyun nası açılıyor!!!🤯🤯🤯😡😡😡🤔🤔🤔👺👺👺😾😾😾😤😤😒😒😔😔

  3. Merhaba hocam bizde okulda öğrencilerin yaptığı oyunlari sitemize yüklemek istiyoruz nasil kaydetmem gerekiyor yada scrachtin kendi sitesine yükleyip oradan link mi atmam gerekiyor rica etsem yardimci olurmusunuz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*