Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Farklı Yollardan Aynı Çözüme konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 6.5.1.7. Farklı algoritmaları inceleyerek en hızlı ve doğru çözümü seçer.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Karşılaştığımız bir sorunu farklı yollardan çözebiliriz. Şimdi bununla ilgili bir örnek yapacağız.


ZAFER LABİRENTİ OYUNU

Zafer, çok büyük bir okulda öğrenciydi. Okul öyle büyüktü ki yeni başlayan öğrencilerin ilk günlerde okulda kaybolduğu bile oluyordu. Okul aynı zamanda oldukça karmaşık çıkış yollarına sahipti. Ancak Zafer açısından bu sorun her okul çıkışında bir eğlenceye dönüşüyordu. Zafer, okulun bu özelliğini bildiği için her gün farklı yollardan çıkış kapısına giderek eğlenmekteydi.

Ancak Zafer bir gün uzun bir yolu denemişti ve servisteki arkadaşlarını az da olsa bekletmişti. Arkadaşlarını bir daha bekletmek istemeyen Zafer, çıkış kapısına en kısa yoldan gitmeye karar verdi.

Zafer’i en kısa yoldan servise ulaştırmak için yardım etmeye ne dersin?

Aşağıdaki labirentte Zafer’i okulun çıkış kapısında bulunan servis aracına ulaştıran üç yol bulunuyor. Senin ilk görevin bu yolları hızlı bir biçimde bulmak. İkinci görevin ise bu yolları uzunluklarına göre sıralamak. En kısa yol Zafer’i servis aracına en çabuk ulaştıracak olan yol olacaktır.

Not: Çıkışa ulaşmak için yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Tekrar başlamak için Yeşil Bayrağa basınız. Kenarda gösterilen yol mesafesi ile ne kadar yol gittiğinizi takip edebilirsiniz.

Haydi iş başına! Zafer’i servise ulaştıran en kısa yolu bul ve algoritmasını net ifadelerle aşağıya yaz ve servise en kısa zamanda ulaşmasına yardım et!

ZAFER LABİRENTİ ALTERNATİF

Dilerseniz aşağıdaki çalışma yaprağını çıktı alıp öğrencilere dağıtarak etkinliği yapabilirsiniz.

Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı
Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı

Zafer Labirenti Çalışma Kağıdının orijinal halini linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 5 – Farklı Yollardan Aynı Çözüme ünitesinin  bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zafer Labirenti Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

80 Comments

 1. merhaba özgür hocam
  çalışmalarınızı beğeniyle takip ediyoruz. Zafer labirenti oyununu bana da gönderebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

 2. Hocam, oyun kodalrını ben de rica etsem.
  Çok teşekkürler, emeğinize sağlık..

 3. MERHABA ÖZGÜR HOCAM. 🙂 OYUN ÇOK EĞLENCELİ GÖRÜNÜYOR BENİMLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? 🙂

 4. Merhaba Özgür hocam. Bana yaptığınız uygulamaları atabilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Özgür hocam öncelikle emekleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Yıllardır kullanıyorum sitenizi hakkınızı helal edin. Zahmet olmayacaksa oyunun kodlarını bana da atar mısınız?

 6. Merhaba Özgür hocam. Bana yaptığınız uygulamaları atabilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

 7. hocam çok güzel bir oyun zeka oyunu herşey için teşekkür ederim

  • Oyun scratch ile yapılmış olup onun sunucusunda saklanıp harici olarak çekilmektedir. Yeni scratch sürümü ile oyunda kasmalar ve geç açılmalar oluşmuş fakat bir güncelleme ile tekrar düzeleceğini düşünmekteyim. Şimdilik elimizde olan bununla yetinmek durumundayız. Yeşil bayrağa basarak oyunu oynayabilirsin. Başka yere tıkladığında klavye tuşları artık oyun yerine en son tıkladığın yerdeki işlemleri yapacaktır.

  • Scratch ile yapılmış etkinlik olup scratch in sunucusundan çekilmektedir. Yoğunluktan dolayı gün içinde biraz geç açılmaktadır. Bekleyiniz sonuca ulaşacaksınız.

 8. oyuna daha başlamadım ama bence güzel çünkü bu site çok güzel 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*