Ultrasonik Mesafe Sensörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba Arkadaşlar, Bugün Arduino kodlarken en çok kullandığımız araçlardan biri olan Ultrasonik Mesafe Sensörünü inceleyeceğiz.

Ultrasonik Mesafe Sensörleri en yakınlarındaki cisim ile aralarıdaki mesafeyi ses dalgaları aracılığyla tespit eden sensörlerdir. 

Göz gibi duran bu cisimlerden biri verici diğeri alıcıdır. Vericiden gönderilen ses dalgası, karşısında duran cisme çarpar ve yansır. Yansıyan ses dalgası alıcı tarafından yakalanır. Bu arada geçen süre tutulduğundan Yol = Hız x Zaman formülü yardımıyla hesaplanır.

Ultrasonik Mesafe Sensörü Çalışma Prensibi
Ultrasonik mesafe sensörü çalışma prensibi

Bilgi: Ses hızı saniyede 343 metredir. Yani yaklaşık olarak saatte 1235 kilometre eder.

Şekilde görüldüğü gibi yarasa her yöne ses dalgaları yollar ve duvarlara çarpan ses dalgaları tekrar yarasaya döner. Yarasanın beyninde bulunan özelleştirilmiş sistem, mesafeyi doğrudan algılar. Ultrasonik mesafe sensöründe ise bu hesap az önce vermiş olduğum yol = hız x zaman formülü ile bulunur.

Gelelim bizim kullanacağımız HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörüne. Bu sensörümüzün yaklaşık ölçüm aralığı 0 ile 4 metre aralığındadır. Yani maksimum 400 olarak değer alabilir.

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü

Yukarıda gördüğünüz gibi 4 bacağı bulunmaktadır. Arduino üzerine 4 kablo ile bağlayacağız. Daha önceki tanıtım yazılarımı okuduysanız kenarlardaki bağlantı pinlerini hemen tahmin ettiniz.

Evet doğru bir kenarda VCC bacağı var Arduino 5V ile bağlanır. Diğer kenarda ise GND bacağı var Arduino GND ile bağlanıyor.

Ortada normalde 1 bacak kalırdı bu sefer 2 bacak var. Bu iki bacağın farklı görevleri var. Yukarıdaki mantığı hatırlarsak bir bacak sinyali gönderirken diğer bacak almaya yarıyor.

Trig Pini output olup çıkış sinyali gönderirken Echo Pini geri dönen sinyali alıyor input girişi oluyor.

blank

Yaptığım örnek devreyi yukarıya ekledim. Bu şekilde bağlantıları kurmamız gerekiyor.

Bağlantıları buna göre yaptıktan sonra geriye kod yazma kalıyor. Bu sensörü kullanabilmek için mblock içerisinde hazır olarak gelen bir kod bloğumuz var hemen aşağıya ekliyorum.

blank

Kod bloğumuz yukarıdaki gibi kullanılarak mesafe değeri ölçülebilir. Burada Tetik pini dediği ultrasonik mesafe sensörü bacaklarından Trig bacağını hangi pine bağladıysanız onu soruyor. Okuma pini diyerek ise Yine sensör üzerindeki Echo bacağını bağladığınız pin numarası.

Hemen bir deneme yapalım. Aşağıdaki kod bloğunu yazalım.

blank

Bu kodları yazdıktan sonra seri port üzerinden izleyelim bakalım değerlerimize.

blank

Gördüğünüz gibi çok iyi bir şekilde ölçüm yapabiliyorum. Eğer mesafe sensörü ile çalışacaksanız mutlaka seri port üzerinden kontrol yapacaksınız demektir. Daha önce anlatmıştım o yüzden seri port kullanımı için detaya girmiyorum. İlginenen arkadaşlar Mblock Arduino Seri Port Kullanımı sayfasından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.

Mesafe sensörünün kullanımı işte bu kadar basit. Örnek uygulamalarımızı yaparak bu sensörün kullanımında kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu aracı tanıtmak için oluşturduğum örnek etkinliğe Arduino Ultrasonik Mesafe Sensörü Uygulaması sayfasından ulaşabilirsiniz.

Arduino ile yapılan projelerin çoğunda işte bu sensör kullanılmaktadır. Pratik yaparak öğrenmenizde fayda var.

Şimdilik bu bilgiler kullanım için yeterli diye düşünüyorum. Soru gelirse yazı içeriğini güncelleyerek ayrıntılı bilgilendirme yapmaya çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle.

2 Comments

  1. teşekkürler. ne yaptıysam seri port ekranında değerleri göremiyordum. Sayenizde çözmüş oldum çok sağolun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*