Türkiye Bilgi Toplumu mudur? Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar;

“Temel üretim faktörünün bilgi olduğu, bilginin işlenmesinde ve depolanmasında da bilgisayar ve iletişim teknolojilerini baz alan bir toplum yapısıdır.

Ekonomik değerlendirmeler yıllardır 3 sektörde yapıldı : Tarım, Sanayi ve Hizmet.
Eğer ekonominiz bilgi üretiyor, işliyor ve satıyorsa “Bilgi Toplumu”nda yaşıyorsunuz demektir.”

Evet arkadaşlar yukarıdaki paragrafta Bilgi Toplumu hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler ışığında bu haftaki etkinliklerimizden bir tanesi de “Türkiye Bilgi Toplumu mudur?” sorusunu yanıtlamak olacaktır.

Sizce Türkiye Bilgi Toplumu mudur? Ayrıntılı bir şekilde açıklayınız.

36 yorum

 1. Türkiye Bilgi toplumu olma çapında ilerliyor çünkü tarım sanayi ve hizmet sektöründeher geçen gün daha çok gelişme göstermektedir
  Bir de

  Tam olarak değildir
  Amerika ingilteregibi ülkelerde insanların internete erişim oranı %7 ile 8’ken Türkiye’de bu oran 1000’de 48’lere kadar düşmektedir

 2. Türkiye bilgi toplumu deyildir çünkü bilgi toplumu olmak için öncelikle sanayi analmında yapılmayanı yapıp adını dünyaya duyurması ve yenilik yapmalıdır üretimi artırması ekonomik anlamda büyümesi gerekir. Bu tekniğin izinde sanat ve fikriğ eserlerler esas alınmalıdır.Türkiye bunların bazılarını yapıyor. Fakat yeterli değil işte bu yüzden Türkiye bilgi toplumu değildir

 3. Türkiye son zamanlarda güncellenmiş olaylarında ışığında bilgi toplumu değildir. türkiye genelde cahilliye avrupalılar ve rakipleri tarafından sürüklenen . bilgisi varken tembelliğe pas atan ve her konuda olan bilgisini farz sayarak her konuda olan bilgisini herkese özellikle tarihi konularda yalan ve uydurmaca şekilde anlatarak insanları bilen kişilerin yanında o bilen kişiyi aşşağalamına neden olan bir topluma ve toplumsal konulardaki bu tür olayların başını çeken bir topluma sahiptir. ben hiçbir toplumu küçümsemem ama yücelteceklerimin arasında yine türkiye vardır fakat cumhuriyet dönemi ve 1916 dan 1938 yılındaki türk toplumunu başındaki atatürk ile özerim . birde türk toplumunun bu günkü seviyesinden yüksek olan fransızları ayrıca fransızların tarihini çok iyi bildiğinden dolayıada onlara saygı duyarım. bir fransız tarihini iyi bildiği için fransız milliyetçisi bir evlat yetiştirmez

 4. *TÜRKİYE BİLGİ TOPLUMU DEĞİLDİR*
              Türkiye, araştırma ve geliştirme harcamalarının GSYİH’ya oranı, bilim adamı ve mühendis sayısı, araştırma ve geliştirme hizmetlerinde istihdam edilen personel sayısı, yüksek teknoloji ihracatı, bilgi ve iletişim araçlarının kullanımı, kişi başına düşen bilgisayar sayısı, internet bağlantısı sayısı, kişi başına düşen eğitim harcaması gibi bilgi toplumuna ilişkin başlıca  temel göstergeler açısından gelişmiş ülkelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde, gerek bilgi üretimi ve gerekse bilgi teknolojilerinin kullanımı yönünden halen bilgi toplumu aşamasını yaşayan gelişmiş ülkelerin gerisinde bulunmaktadır.
              Türkiye henüz sanayileşme sürecini tamamlayamamıştır  ve birçok yapısal sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Türkiye’nin sanayileşme sürecini tamamlaması, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda yapısal değişimi gerçekleştirmesi ve uluslararası alanda globalleşme sürecine uyum sağlaması açısından bilgi toplumuna yönelik gelişmeleri yakından izlemesi ve bu alana öncelik veren politikaların oluşturulması  gerekmektedir. Bunun için de bilgi teknolojilerinin üretimi ve kullanımı yönünde başta insana yatırım unsurlarından eğitime, bilime ve teknolojiye yatırım politikalarına önem verilmesi, teknolojik gelişmenin başlıca koşulu olan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve insan kaynaklı gelişme politikalarının ön plana çıkarılması gereksinimi gündeme gelmektedir.

 5. Türkiye bilgi toplumu olmaya çalışan bir ülkedir Türkiye henüz sanayileşme sürecini tamamlayamamistır ve bir çok yapısal sorunla karşı karşıyadır Bilgi toplumunda açığın giderilmesi ancak okul eğitiminin aynı sıra okul sonrası eğitime mesleki ve yüksek eğitime surekliliginin sağalınmasına ve eğitim kalitesinin artırılmasına önem verilmesi gerekir Türkiye bilgi toplumu olabilmek için üniversitelerine bilim ve araştırma merkezlerine daha fazla önem vermek zorundadır

  • Ama şöyle bir şey varki türkiyenin gelişmesini istemeyen bazı ülkeler var bu yüzden türkiye ilerleyemiyor ama bu son olaylar olmasa(patlama darbe vb.) türkiye şu an amerikadan bile ilerde olabilirdi

 6. Türkiyenin bilgi toplumunun yaşayan ülkelerin çok gerisinde oldukları açık biçimde görülmektedir. Bu durum yükseköğretim kurulu tarafından 2 Şubat 2002 tarafından hazırlanan bir raporda şu şekilde teyit edilmektedir:
  “Dünyada ve ülkemizde teknoloji devrimi ve bilgi toplumuna geçişte eğitim büyük önem taşımaktadır. Bilgi toplumuna en değerli varlık insan ve insan gücüdür. Tarım ve sanayi toplumlarında insanın bedensel ön planda iken bu gün artık insana insan gücü denildiğinde beyin gücü akla gelir. Bu nedenle üniversitelerin bilgi toplumundaki yeri eskiye oranla çok artmıştır. Ancak ülkemizde üniversitelerin ve bilim adamlarının önemi azalmıştır. Özellikle son 20 yılda izlenen politikalar nedeniyle , öğretim üyeliği ve üniversiteler sürekli bir şekilde itibar kaybetmektedir.

 7. Evet Türkiye bilgi toplumudur.Bilgi sektörünün ürünü olan mallar arasında bilgisayarlar, elektronik araçlar, elektronik haberleşme, reklam, eğitim, iletişimi geliştirme araştırmaları ve hizmetleri, sigortacılık, danışmanlık araştırma-geliştirme firmaları yer almaktadır.

 8. hayır
  çünkü;
  türkiye bilgi toplumu olsaydı her yerinde bilginin yaygın olduğu, bilgi ve iletişim araçlarının ülkenin her yanında olduğu,temel üretim faktörünün bilgi olduğu bir ülke,sanayinin ve ekonominin güçlü olduğu bir ülke olurdu.ülkemiz bilgi toplumu değildir ama bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor.özellikle doğu bölgelerde geçim tarım ve hayvancılık sayesinde sağlanıyor bu bölgelerimiz daha da gelişirse türkiyenin bilgi toplumu olduğundan şüphe etmeyeceğiz.

  tamamen kendim yazdım

 9. Evet.Çünkü ülkemizde bir çok alanda bilgi üretiliyor.Depo edilip hizmete sunulabiliyor.Mesela teknoloji,tarım,sağlık,ekonomi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.Bılgisayarlar günümüzün en önemli bilgi deposu ve iletişim aracıdır.Ülkemizde bilgiye kolay ulaşılabilmekte,bilgi geliştirmekte,bilim ve teknoloji gibi alanlarda kullanılmaktadır.Aynı zamanda bilgi düzeyi bir toplumun gelişmişlik göstergesidir.Buna göre ülkemizde her alanda bilgi kullanıldığı için Türkiye bilgi toplumdur.Bu nedenle biz bilgi toplumu olan bir ülkede yaşıyoruz.
  ??????????????????

 10. Evet.Çünkü ülkemizde bir çok alanda bilgi üretiliyor.Depo edilip hizmete sunulabiliyor.Mesela teknoloji,tarım,sağlık,ekonomi gibi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.Bılgisayarlar günümüzün en önemli bilgi deposu ve iletişim aracıdır.Ülkemizde bilgiye kolay ulaşılabilmekte,bilgi geliştirmekte,bilim ve teknoloji gibi alanlarda kullanılmaktadır.Aynı zamanda bilgi düzeyi bir toplumun gelişmişlik göstergesidir.Buna göre ülkemizde her alanda bilgi kullanıldığı için Türkiye bilgi toplumdur.

 11. Türkiye bilgi toplumu mudur?
  Cevap:Türkiye bilgi toplumu olma yolunda ilerleyen bir ülkedir.
  Türkiyenin,bilgi toplumu olması için temel üretim faktörünün bilgi olması,bilginin işlenmesinde ve depolanmasında da iletişim teknolojilerini baz alan bir toplum olması gerekir.
  Türkiyede “hizmet,tarım ve sanayi” olarak bu 3 ekonomik değerlerlerden biri çok iyi gidiyorsa Türkiye bilgi toplumu olabilir.Aynı zamanda ülkemizin “ekonomisi bilgi üretir,işler ve satarsa”bilgi toplumu olabilir.Türkiye bunları yaparsa bilgi toplumu olan bir ülkede yaşamış oluruz.
  NOT:Türkiye bilgi toplumu olabilecek bir ülkedir.

 12. Türkiye son zamanlarda güncellenmiş olaylarında ışığında bilgi toplumu değildir. türkiye genelde cahilliye avrupalılar ve rakipleri tarafından sürüklenen . bilgisi varken tembelliğe pas atan ve her konuda olan bilgisini farz sayarak her konuda olan bilgisini herkese özellikle tarihi konularda yalan ve uydurmaca şekilde anlatarak insanları bilen kişilerin yanında o bilen kişiyi aşşağalamına neden olan bir topluma ve toplumsal konulardaki bu tür olayların başını çeken bir topluma sahiptir. ben hiçbir toplumu küçümsemem ama yücelteceklerimin arasında yine türkiye vardır fakat cumhuriyet dönemi ve 1916 dan 1938 yılındaki türk toplumunu başındaki atatürk ile özerim . birde türk toplumunun bu günkü seviyesinden yüksek olan fransızları ayrıca fransızların tarihini çok iyi bildiğinden dolayıada onlara saygı duyarım. bir fransız tarihini iyi bildiği için fransız milliyetçisi bir evlat yetiştirmez.

 13. turkiye bilgi toplumunda ilerleyen gelismekte olan bir ulkedir
  eger gelismis bir ulke olsaydi almanya vs. vs gibi alim satim cok daha gelismis olurdu . Turkiye alim satim yapiyor daha cok yapmali bana gore. Gelismekte oldugu icin alim satimlari daha da gelisiyor ve boylece gelismis bir toplum . bir bilgi toplumu ve gelismis bir ulke olup alim satimlari mukemmel olacaktir

 14. ekonominin genelde bağlı olduğu alan,tarih boyunca zaman ilerledikçe değişiklik göstermiştir.Yerleşik hayata geçmesiyle başlayıp gelişen tarım etkinlikleri *Tarım toplumunu* doğurmuştur,makineleşme fabrikalaşmavb gelişmelerle yani sanayi devremi ile birlikte de *Sanayi Toplumu* ortaya çıkmıştır.Son dönemlerde hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojisi *Bilgi Toplumu* kavramıdır sebebiyetine yer verilmiştir bu bilgilerin çoğunluğu türkiye gelişmekte bir ülkedir.

 15. Bilgi Toplumu Nedir?
  Bilgi,insan aklının erebileceği olgu,gerçek ve ilkelerin bütünüdür.Bilgi toplumu ise bilgiyi araştırmaya ve incelemeye önem veren,bilgi teknolojilerini kullanmayı öne çıkaran toplumlardır.Diğer bir deyişle ekonomisi bilgiye dayalı toplumlar bilgi toplumlarıdır denilebilir.Bilgi toplumunun ortaya çıkmasını sağlayan faktörler şöyle sıralanabilir;
  1-İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan bilgi patlaması ve buna paralel olarak artan yayın sayısı
  2-Toplumlarda bilgiye olan bağımlılığın artması
  3-Bilgisayar ve iletişim ve teknolojilerindeki hızlı gelişme
  Sanayi toplumunda ekonomi sanayiye bağlı ise, bilgi toplumunda da ekonomi bilgiye dayalıdır.
  Bugün dünyanın her yanına kolayca ulaşımı sağlayan gelişmiş bilişim teknolojileri,bilgiye ulaşımı,bilginin el değiştirilmesini,alınıp satılmasını kolaylaştırmaktadır.
  Türkiye henüz sanayileşme sürecini tamamlayamamıştır ve birçok yapısal sorunla karşı karşıya bulunmaktadır.Türkiye ekonomi,sosyal,siyasal ve kültürel alanlarda yapısal değişimi gerçekleştirmesi gerekmektedir.Türkiye bilgi toplumuna yönelik gelişmeleri yakından izlemeli ve bu alana öncelik veren politikaların oluşturulması gerekmektedir.Eğitime,bilime ve teknolojiye gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

 16. Türkiye bilgi toplumudur.Çünkü sanayi açısından gelişmiş ve teknolojide ilerleme kaydeden ülkedir.Ayrıca tarım açısından gelişmiştir.Türkiye’nin özellikle 1950 den sonra sanaliyeşme yolunda önemli gayretleri olmuş bir ülkedir.

 17. Türkiye son zamanlarda güncellenmiş olaylarında ışığında bilgi toplumu değildir. türkiye genelde cahilliye avrupalılar ve rakipleri tarafından sürüklenen . bilgisi varken tembelliğe pas atan ve her konuda olan bilgisini farz sayarak her konuda olan bilgisini herkese özellikle tarihi konularda yalan ve uydurmaca şekilde anlatarak insanları bilen kişilerin yanında o bilen kişiyi aşşağalamına neden olan bir topluma ve toplumsal konulardaki bu tür olayların başını çeken bir topluma sahiptir. ben hiçbir toplumu küçümsemem ama yücelteceklerimin arasında yine türkiye vardır fakat cumhuriyet dönemi ve 1916 dan 1938 yılındaki türk toplumunu başındaki atatürk ile özerim.

  bunu yazmam 1 saat sürdü ama olsun buna değer.

 18. Türkiye bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor. Eski kuşak insanlar eğitim imkanlarının yetersizliğinden mevcut teknolojiyi kullanmakta zorlanmaktadır. Kuşak değiştikçe, bilgi teknolojileri kullanımı artmaktadır. En son 15 Temmuz ‘da olduğu gibi bir cep telefonu ile Cumhurbaşkanımız tüm topluma çağrıda bulunarak ülkemizin 30 yıl geri kalmasını önlenmiştir.

 19. Türkiye son zamanlarda güncellenmiş olaylarında ışığında bilgi toplumu değildir. türkiye genelde cahilliye avrupalılar ve rakipleri tarafından sürüklenen . bilgisi varken tembelliğe pas atan ve her konuda olan bilgisini farz sayarak her konuda olan bilgisini herkese özellikle tarihi konularda yalan ve uydurmaca şekilde anlatarak insanları bilen kişilerin yanında o bilen kişiyi aşşağalamına neden olan bir topluma ve toplumsal konulardaki bu tür olayların başını çeken bir topluma sahiptir. ben hiçbir toplumu küçümsemem ama yücelteceklerimin arasında yine türkiye vardır fakat cumhuriyet dönemi ve 1916 dan 1938 yılındaki türk toplumunu başındaki atatürk ile özerim . birde türk toplumunun bu günkü seviyesinden yüksek olan fransızları ayrıca fransızların tarihini çok iyi bildiğinden dolayıada onlara saygı duyarım. bir fransız tarihini iyi bildiği için fransız milliyetçisi bir evlat yetiştirmez.

 20. Yaptığım araştırmalara göre Türkiye henüz bilgi toplumu değildir. Bilgi toplumu olabilmesi için bilgiyi üretip, depolayıp, satması gerekiyor. Türkiye’nin ekonomisi bilgiye değil; sanayi, tarım, hayvancılık, yeraltı kaynakları ve hizmete dayalıdır. Türkiye bilgi toplumu olabilir fakat gerekli inanç ve destek olmamasından geri kalmıştır. Örneğin 80 yıl önce Türkiye kendi savaş uçaklarını üretmiş fakat ABD nin engellemeleri sonucunda Türk uçakları geri planda kalmış(saklanmış) kendi uçaklarını Türklere satmıştır.

 21. Son donemlerde hizla gelisen bilgi ve iletisim sektoru bilgi toplumu kavramini ortaya cikatmistir. Turkiye de dunyadaki bilgi toplumu ile ilgili atilan adimlari takip etmis ve T.C. Kalkinma Bakanligi ile bilgi toplumu gereklerini yerine getirmek amaci ile bilgi toplulugu stratejisini gelistirmistir. Boylece bilgi toplumu unsurlariyla daha verimli calisnalar yapilmaya calisilmaktadir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.