Temiz Su Boşuna Gitmesin

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 6.  sınıf öğrencisi olan İbrahim KÖSE’ye verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Kullandığımız suyu tekrar kullanabilir miyiz? sorusundan hareketle yola çıkılan projemizde ancak içerisinde kimyasal olmayan suyumuzu bahçe sulama vb. amaçlarla kullanabileceğimizi fark ettik.

Bu kapsamda bu suyu ayırt edebilmek için lavaboların altına bir düzenek kurulacak.

Bu düzenekte Lavabo altına temiz su deposuna giden bir bağlantı oluşturulacak. İki tane gidere sahip olacağız. Bunları kullanabilmek için yine gider başlarına birer adet vana monte edilecek. Suyu kullanan kişi eğer meyve yıkamak gibi bir işlem yapıyorsa vanalardan temiz su olanı açacak böylece suyumuz depoya aktarılmış olacak.

Depoda biriken suyumuzu daha sonra bahçe sulama işlerinde kullanabileceğiz. Eğer kişi bulaşık yıkamak vb. işlem yapıyorsa vanalardan pis su olanı açacak ve suyumuz direk tahliye edilecek.

SONUÇLARI SUNMA

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Bu proje sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*