Merhaba Arkadaşlar;

Bu çalışma kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Ara-Tara, Sor-Sorgula konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

  • 6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

VERİ KAYNAKLARI DEĞERLENDİRME AFİŞİ

Yukarıdaki afişi incelediğimizde herhangi bir alanda araştırma yaparken karşımıza çıkan web sitelerini nasıl değerlendirmemiz gerektiği özetlenmiştir.

Örnek Araştırma

Bu bilgilere bakılarak ” Ankara’nın Su Kaynakları” kelimesi internette araştırılmış ve buluna kaynaklara aşağıdaki yorumlar yapılmıştır.

  • Bu sayfa 2017 tarihli olduğu için güncel sayılabilir ama ORG uzantılı olduğu için kar amacı gütmeyen bir organizasyona aittir. GOV kadar güvenli değildir.
  • Bu sayfa 2007 tarihli olduğu için güncel kabul edilemez, .com uzantılı olduğu için bu sayfadaki verilere temkinli yaklaşılmalı, teyit edilmeden kullanılmamalıdır.
  • Bilindik bir haber kanalıdır ama tarih olarak eskidir.
  • Gov uzantılı olduğu için resmî veriler sunar, güvenilirdir.
  • Üniversitenin yayınıdır o açıdan güvenilirdir ama tarih olarak güncel değildir.
  • Güncel olabilir ama güvenilir değildir. Başka kaynaklarla içindeki bilgilerin teyit edilmesi gerekir.
  • Bir blog sayfasıdır, güncel değildir. Kişisel bir sayfa olduğu için bilgilerin teyit edilmesi gerekir.
  • Bu adres gov uzantılı güvenilir bir sayfadır. Kaynağın 2010 yılına ait olduğuna dair ipucu içermektedir.

Görev

Bizlerde Sivas’ın Su Kaynaklarını İnternette araştıralım. Bulduğumuz Web Sitelerinden bir tanesini yukarıdaki gibi şartlara uygun olarak değerlendirip yorum olarak gönderelim.

Örneğin;

“www………………………….com sitesi –  Sitede verilen bilgiler güncel tarihlidir fakat com uzantılı bir site olduğu için bilgilerin başka sitelerde de araştırma yapılarak kontrol edilmesi gerekmektedir.”

gibi bulduğunuz sitenin özelliklerine göre yazabilirsiniz.

Not: Bu materyaller Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/12/Veri-Kaynakları-Kopya-714x505.pnghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/12/Veri-Kaynakları-Kopya-150x150.pngÖzgür ŞEREMET6. Sınıf – Hafta 12 – Ara Tara, Sor Sorgula6. Sınıf Bilişim Çalışma KağıtlarıGüncel HaberlerBilişim 6. sınıf,doğru bilgilere nasıl ulaşırım,hangi siteler güvenli,İnternette arama yapmaMerhaba Arkadaşlar; Bu çalışma kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Ara-Tara, Sor-Sorgula konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile; 6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder. kazanımları verilmeye çalışılmıştır. VERİ KAYNAKLARI DEĞERLENDİRME AFİŞİ Yukarıdaki afişi incelediğimizde herhangi bir alanda araştırma yaparken karşımıza çıkan web sitelerini nasıl değerlendirmemiz gerektiği özetlenmiştir. Örnek...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi