Sır Gibi Sakla Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Şifre belirlerken dikkat edilmesi gereken kuralları öğrenmiştik. Sır Gibi Sakla Çalışma Kağıdı ile öğrendiklerimizle ilgili pratik yapacağız.

Ahmet Amca E-posta hesabı için güvenli bir şifre oluşturmuştur. Şifresini unutmaması için öncelikle “samsunlu” kelimesiyle kodlamıştır. Ardından şifresine kodlama kurallarını uyguladığında samsunlu şifresi S@m5U#1u kelimesine dönüşmüştür.

Aşağıda yapılan etkinlik ile bu şifrenin oluşma adımlarında harf harf hangi kurallara uyulmuştur bunları belirtiniz.


SIR GİBİ SAKLA ÇALIŞMA KAĞIDI

Sırayla resimlerin üzerine tıklayınız. Karakterler yazılırken ilgili karakterin şifre yazma metotlarına göre hangi kurala uygun olduğunu alttaki boşluğa yazınız. Örneğin, “Büyük harf kullanılmıştır”, “Küçük harf kullanılmıştır”, “Rakam kullanılmıştır “, “Harf sembol değişimi yapılmıştır.” ,”Harf rakam değişimi yapılmıştır.” gibi cevaplar verebilirsiniz.


Bu etkinlik Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Google iş birliği ile hazırlanan materyalleri arasından alınarak etkileşimli hale getirilmiştir. Yayınlanan öğretmen kılavuzunda materyal A4 üzerine basılarak tüm öğrencilere dağıtılması istenmiş fakat çok fazla öğrencim olması sebebiyle böyle bir yola başvurdum.

Dileyen arkadaşlar aşağıya eklediğim resim ile çıktı alarak öğrencilere dağıtıp aynı uygulamayı yapabilir.

Sır Gibi Sakla

Etkinlik hazırlanırken https://learningapps.org/ adresi üzerinden hazırlanmıştır. İlgili sayfada çok güzel etkinlikler hazırlama olanağı sunulmuştur. Fırsat buldukça yeni etkinlikler hazırlanarak paylaşılacaktır. Tüm öğretmen arkadaşlara ayrıca tavsiye edilir.

Sır Gibi Sakla Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 7 – Gizli mi Güvenli mi? ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Sır Gibi Sakla Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

114 Comments

 1. Hocam şifreler nasıl:

  8i @w k@Yr@ a€9nÜ
  Benim adim Kayra Akgün veya

  8U9r@ Ak9Nü
  Buğra Akgün.

 2. hocam çok güzel bir etkinlik hepsi doğru çıktı.benim uydurduğum şifre
  E1iFM3Ti
  güzel mi hocam

 3. Maşaallah, tüm soruları doğru cevapladın! hocam bize böyle dedi

  Hocam biz Efe ve Egemen hepsini doğru yaptık..

 4. Maşaallah, tüm soruları doğru cevapladın! hocam bize böyle dedi

  Hocam biz Efe ve Egemen hepsini doğru yaptık..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*