Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli?

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Araştırma Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

ŞİFRELERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ? TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Zehra AVCI, Rüya AYTEKİN tarafından hazırlanmış olup proje fikri Bilgisayarbilisim.net sitesinden bir hocamızdan alınmıştır. İsmini şuan hatırlayamadım ama bulup ekleme yapacağım. Kendisine teşekkür ederiz.

Biz öğrencilerimizle bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu ve anketimizi hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Şifrelerimiz ne kadar güvenli?
Proje Türü: Araştırma
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

 • Etrafımızda çoğu insanların şifreleri zayıf, çoğu yerde aynı parolayı kullanı Örneğin (ınstagram, facebook , kredi kartı , e-devlet vb.)bu nedenle bilgisayar korsanları hesap bilgilerimizi ele geçirip dolandırıcılık yapabiliyor. Bu projedeki amacımız insanlara güçlü şifreler oluşturmayı öğreterek şifrelerinin kırılmasını engellemek.
 • Araştırmalara göre şifre kırmak için önce hesap sahibinin kişisel bilgileri denenmektedir. Cep telefonu numarası, TC kimlik numarası, yaşadığı il, doğum tarihi vb. Özellikle küçük yaş gruplu bilgisayar kullanıcıları unutmamak için bu tarz şifreler seçmektedir. Bir diğer amacımız okulumuzdaki öğrencilerin şifre belirlerken kişisel bilgilere yer verip vermediklerini öğrenmek.
 • Güçlü şifre belirlenmesi için uyulması gereken kuralların anlaşılmasını sağlanmak,
 • Korsanların öncelikli hedefi olarak görülen küçük yaş grubundan bilgisayar kullanıcılarını güvenli bir internet ortamında gezinmesini sağlamak.
 • Alternatif şifreleme teknikleri hakkında bilgilendirmeler yapmak.

PROJE ÖZETİ

Bu projemizde Şifrelerimizi kolay hatırlamak için basit şifreler kullanıyoruzhipotezi araştırılacaktır.

Gelişen teknoloji ile internet kullanımı oldukça artmış insanlar sosyal medya, mail, forum, banka gibi birçok alanda kullanıcı hesabı oluşturmuştur. Bu hesapların güvenilirliğini sağlamak için kullanılan şifrelerin oluşturulurken nelere dikkat edildiğini az çok biliyoruz. Fakat bu bilgileri uyguluyor muyuz?

Yaptığımız araştırmalar sonucunda güçlü şifre oluşturmak için uymamız gereken kuralları öğrendik. Şifremiz;

 • En az 8 karakter kullanılmalı
 • Şifremize mutlaka büyük-küçük harf, sayı ve sembol eklemeliyiz.
 • Sözlükten alınan bir sözcük kullanmamalıyız.
 • Hiçbir özel kimlik bilgisi kullanmayınız.( kimlik no, ad- soyad , telefon vb.)
 • Aritmetik sayı ve harfleri kullanmalıyız. (123456,qwerty vb.)

Kurallar basit ama o kadar fazla yerde hesap açıyoruz ki bir süre sonra kolay hatırlayabilmek için şifrelerimizde kişisel bilgiler kullanıyoruz. Bizde bu durumu ortaya çıkarmak için okulumuzda bir anket yapacağız. 5. 6. 7. 8. Sınıf öğrencilerinden 100 er adet olmak üzere uyguladığımız anket sonuçlarına göre öğrencilerimize şifre belirlerken nelere dikkat ettiklerini öğreneceğiz. Öğrendiğimiz verileri excel ortamında grafikler haline getirerek öğrencilerimizin ne kadarının güvenli şifre oluşturduklarını, ne kadarının şifresinin çok zayıf olduğunu, Kişisel bilgilere yer verilip verilmediği gibi sonuçları kıyaslayacağız.

Tüm verilerimizi bir poster haline getirerek bilim fuarında sunum yapacağız. Ayrıca güçlü şifre oluşturmak için gereken kurallardan oluşan bir broşür hazırlayarak fuar ziyaretçilerimize dağıtacağız. Proje yapılırken özellikle excel üzerinde verileri değerlendirirken ve poster broşür hazırlarken okulumuz bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenlerinden destek alacağız.

PROJE YÖNTEMİ

1.Alt Proje Konusunu Belirleme: Etrafımızdaki insanların hesaplarının başkaları tarafından ele geçirildiğini, bu hesaplardan yasadışı işler yapıldığını sürekli görmekteyiz. Kötü niyetli insanlar nasıl bu hesapları ele geçiriyor sorusundan hareketle düşünmeye başladık. Eğer evimizin kapısının kilidi çok kolay açılabilen bir kilit olursa herkesin istediği zaman kapıyı açıp girebileceğini güçlü bir kilit olursa girmek isteyen kişilerin kilidi geçemeyeceğini fark ettik. Buradan hareketle internet ortamında da basit şifreler kullanırsak kötü niyetli insanların bu şifreleri kolayca kırarak bize ait alanlara girebilmesinin önünü açmış oluruz. Buna göre konumuzu belirledik ve insanların şifre koyma kurallarına uyup uymadıklarını araştırmaya karar verdik.

2.Araştırma Yapma: Yaptığımız araştırmalar sonucunda insanların çoğunun güçlü şifreler kullanmadıklarından hesaplarının başkaları tarafından ele geçirildiğini. Güçlü bir şifre oluşturmak için uymamız gereken kuralları yeterince bilmediğimiz fark ettik. Buradan hareketle güçlü bir şifre için uymamız gereken altın kuralları belirledik. Bu kurallar özetle

 • En az 8 karakter kullanılmalı
 • Şifremize mutlaka büyük-küçük harf, sayı ve sembol eklemeliyiz.
 • Sözlükten alınan bir sözcük kullanmamalıyız.
 • Hiçbir özel kimlik bilgisi kullanmayınız.( kimlik no, ad- soyad , telefon vb.)
 • Aritmetik sayı ve harfleri kullanmalıyız. (123456,qwerty vb.)

Böyle olmalıdır.

3.Hipotezi Kurma: Yaptığımız araştırmalar sonucunda hipotezimizi oluşturduk. Şifrelerimizi kolay hatırlamak için basit şifreler kullanıyoruz”

4.Deney ve Gözlem Zamanı: Hipotezimizi doğrulamak için bir anket hazırlayacağız. Anketimizde;

 • Şifreniz kaç basamaklıdır
 • Şifrenizde büyük küçük harf kullanıyor musunuz?
 • Şifrenizde rakam sembol kullanıyor musunuz?
 • Şifrenizde kişisel bilgilerinize yer veriyor musunuz?

Vb sorular soracağız.

5.Veri Toplama, Değerlendirme ve Sonuç: Aldığımız verileri Microsoft Excel ortamında değerlendireceğiz. Hipotezimiz doğru ise Poster şeklinde analizimizi sunacağız. Hipotezimiz doğru çıkmazsa yeni bir hipotez belirleyerek çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda okulumuz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenlerinden destek alacağım.

6.Alt Proje Posteri Hazırlama: Hazırlayacağım postere projem öncesinde neler yaptığı projem süresince neler yaptığımı ve projem sonrasında ne yaptığımı yazacağım. Posterimin anlaşılır ve düzenli olmasını sağlayacağım.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Zehra AVCI, Rüya AYTEKİN


Başvuru esnasında ayrıca bizden anket ve izin dilekçesi istenmekte bunları da aşağıda paylaşıyorum.

PROJE ANKETİ

Anketin Microsoft Word ile hazırlanmış halini indirmek için tıklayınız.

Milli Eğitim Müdürlüğünüzden anket izni almak için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet, Yöntem ve proje anketi verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve hipotezinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz. Aynı proje ile farklı bir hipotezi test etmiş oluruz. “

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Evet arkadaşlar projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve hemen yapım işlemlerine başladık. Bu kapsamda ilk işimiz anket için belirlediğimiz soruları google formlar üzerinden oluşturduk ve öğrencilerimizin bu anketi doldurmaları için çalışmalara başladık. Anketimiz yukarıda gördüğünüz gibidir. Sınıfları gezerek öğrencilerimizden anketimize girerek projemize destek olmalarını istedik.

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Okul sitesi ve ozgurseremet.com üzerinden yayınlanan anketlerimize sınıf sınıf gezerek öğrencilerimizin katılımlarını sağladık. 1 Aylık bu süreç sonunda yeterli veriye ulaştığımıza inandıktan sonra verileri değerlendirmeye başladık.

Derlediğimiz verilere göre yukarıdaki sonuçları elde ettik. Bu sonuçlarımızı fuarda gösterebilmek için renkli çıktı aldık.

İnternette Kullandığım Şifreler Ne Kadar Güçlü

Fuar sırasında ziyaretçilerimizin projeye olan ilgilerini çekmek için önce projemizi uygulama adımlarımızı sonuçlarını anlattık. Daha sonra yukarıdaki afişten faydalanarak bilgilendirme yaptık.

Ayrıca ziyaretçilerimizin şifrelerinin ne kadar güçlü olduğunu ölçebilmeleri için Tübitak tarafından geliştirilen paralo ölçme
http://www.bilgimikoruyorum.org.tr/?b223_yaparak_ogrenelim sayfasını açarak tablet üzerinden uygulama yaptık.

Bu araştırma projemiz sayesinde fuarımıza katılan herkesi bilinçlendirdiğimizi düşünüyoruz. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde kullanılabilecek örnek araştırma projesi olarak değerlendirilebilir.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Posteri

PROJE RESİMLERİ

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

2 Comments

  • İlgili anket bir tübitak projesi anketidir. Sizden herhangi bir kimlik bilgisi almıyoruz şifrenizi öğrensek bile nerede kullanacağız ki. İnsanların şifre kullanırken yaptıkları hataları bularak bunları önlemek için bir çalışma yapmaya çalışıyoruz. Katılırsanız faydası olur katılmazsanız teşekkür ederiz. Yeterince veri topladık zaten yakında sonuçları paylaşacağız sonuçlarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*