Servo Motor Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba Arkadaşlar, Bugün Arduino kodlarken en çok kullandığımız araçlardan biri olan Servo Motor inceleyeceğiz.

Servo Motor mekanizmalardaki açısal-doğrusal pozisyon, hız ve ivme kontrolünü hatasız bir şekilde yapan tahrik sistemi olarak tanımlanır. Yani hareket kontrolü yapılan bir düzenektir

Servo Motor
Servo Motor

Servolar, istenilen pozisyonu alması ve yeni bir komut gelmediği sürece bulunduğu pozisyonu değiştirmemesi amacıyla tasarlanmıştır.

Çalışma Prensibi

Genellikle çalışma açıları 180 derece ile sınırlıdır fakat 360 derece çalışma açısına sahip özel amaçlı servo motorlar da vardır.

Servolar genellikle 4.8-6V gerilim ile çalışmaktadırlar. 7.4V ve daha yüksek gerilimle çalışan servolar da bulunmaktadır.

Servo Motor Arduino Bağlantısı

Ben hep dediğim gibi arkadaşlar. Biz arduino ve elemanları yaparak etkinliklerle öğreniyoruz. Yukarıda kısaca özet geçmiş olsam da Servo Motorun çalışma mantığını en çok kullanarak anlayacaksınız.

Bu yüzden hemen bizim en çok işimize yarayacak Servo Motor ile Ardino bağlantısı nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım.

Arduino Servo Motor

Kolay anlaşılması için Breadboard dahi kullanmadan direk bağlantı şeklini verdim. Biz genelde ilk etkinliklerde ve en çok kullanılan olarak SG90 Servo kullanıyoruz.

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi Servo motor ucundan üç kablo ile bağlantı yapılmaktadır. Hemen daha önce kullandığımız 3 Bacaklı elektronik devre elemanlarını hatırlayalım.

Mesela Potansiyometre nasıl çalışıyordu. 1 Pin 5V, 1 Pin GND, 1 Pin ise Analog pinlerle bağlantı kuruyordu.

Servo da aynı mantıkla çalışıyor yine 3 bağlantımız var. Bu bağlantıları şu şekilde eşleyelim.

Kırmızı Kablo: Arduino 5V ile bağlantı yapılır.
Kahverengi (Bazen Siyah) Kablo: Arduino GND ile bağlantı yapılır.
Turuncu (Bazen Sarı) Kablo: Arduino Dijital Pinleri ile bağlantı yapılır.

Evet bağlantı bu şekilde ben örnek devrede 9 numaralı pin ile bağlantı yapmışım.

Servo Motor Kullanım Kodları

Daha önce en çok kullanılan araçlardan birisi olduğunu söylemiştim. Tıpkı Ultrasonik Mesafe Sensörü gibi Servo Motorlarda çok kullanıldığından Mblock içerisinde uzantı dahi eklemeden servo motorları kontrol edebilmek için kod eklenmiştir.

Servo Motor Kodu

Yukarıda eklediğim kod ile Servo Motorunuzu kontrol edebilirsiniz. Kod üzerindenki 9 rakamı kontrol için taktığımız dijital pini temsil etmektedir. Yani turuncu veya sarı olan ucu hangi dijital pine taktıysanız onu seçmeniz gerekiyor.

90 Değeri ise açısını göstermektedir. Servo motoru kullanmadan önce açıyı 0 yaptıktan sonra başlığını takarsanız açı hareketlerini daha net görebilirsiniz.

Arduino ile yapılan projelerin çoğunda işte bu sensör kullanılmaktadır. Pratik yaparak öğrenmenizde fayda var. Örnek vermek gerekirse geçen sene yaptığımız Işığı Takip Eden Güneş Paneli projemizi inceleyebilirsiniz.

Şimdilik bu bilgiler kullanım için yeterli diye düşünüyorum. Soru gelirse yazı içeriğini güncelleyerek ayrıntılı bilgilendirme yapmaya çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*