Scratch Oyunlar

Scratch Oyunlar sayfası, Scratch programını kullanarak yaptığımız eğlenceli oyunları bu sayfada paylaşmak için açılmıştır. Oyunların altına nasıl yapıldıklarını içeren bilgi sayfalarını da ekleyeceğim.

Sizde kendi oyununuzu yapabilirsiniz. Yeter ki isteyin. Bakın bu oyunlar bu dönem kodlamayla ilk kez tanışan öğrenciler tarafından hazırlandı. Üzerine ufak eklemeler yaptıktan sonra sizlerle paylaşıyorum.


TAŞ, KAĞIT, MAKAS SCRATCH OYUNU

Okulumuz öğrencilerinden Asrın Deniz SAYYAR ve Onur Berkay ARSLAN tarafından Proje Ödevi olarak yapılan Taş, Kağıt, Makas Oyunu aşağıya eklenmiştir.

Klasik Taş Kağıt ve Makas oyununun Scratch ile yapılmış halidir.

Diğer ödevleri 6. Sınıf – Hafta 17 – Scratch Projem sayfasında paylaşılmaktadır. Oyun tarzında olanları buraya da ekliyorum.

KALENİ KORU SCRATCH OYUNU

Oyun 2 Kişilik oyundur. Birinci oyuncu mavi çubuğu ok tuşları ile hareket ettirirken İkinci oyuncu A ve D tuşları ile kırmızı çubuğu yönlendirmektedir.

Oyun amacı 120 saniye içerisinde kendi kalenizi koruyarak gol yememek ve karşı kaleye gol atmak. Yeşil Bayrağa basarak oyuna başlayabilirsiniz.

Bu oyunun yapım aşamaları https://ozgurseremet.com/scratch-ornekleri-21-kaleni-koru/ adresinde anlatılmıştır.


RENK YAKALA SCRATCH OYUNU

Oyunumuz Tek Kişiliktir. Oyunda yukarıdan farklı renklerde top aşağı doğru inmekte, aşağıda ise kare şeklinde dört renkten oluşan karakterimiz bulunmaktadır. Boşluk tuşuna basarak kareyi çevirip yukarıdan gelen renk ile eleştiriniz. Rekor Puanı geçerseniz en üstte sizin rekorunuz görüntülenecektir.

Dikkat yukarıdan gelen top giderek hızlanmaktadır.

Bu oyunun yapım aşamaları https://ozgurseremet.com/scratch-ornekleri-15-renk-yakala/ adresinde anlatılmıştır. Üzerine birkaç ekstra özellik eklenmiştir.

Yeni oyunlar düzenlendikten sonra eklenecektir.


Sizde Scratch Programını kullanarak Oyunlar hazırlamak isterseniz hiç beklemeden Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından Eğitimlerimize başlayabilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlama alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

3 Comments

  1. hocam ben kurdunm hesabımı falan açtım ama googld türkçe kendi uygulamaya girince ingilizce ban yardımcı olurmusunuz lütfen

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*