Robotun Rotası Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar, Robotun Rotası Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Akışı Değiştiriyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.15. Bir algoritma için akış şeması çizer.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

ROBOTUN ROTASI UYGULAMA

Akış şemalarını algoritmamızın adımlarını tanımlamak için kullandık. Şimdi de bir aracı/nesneyi istediğimiz yere göndermek için nasıl bir akış şemaları hazırlayabileceğimize bakalım.

Bu aslında bilgisayarda karşılaştığımız pek çok oyun ve animasyonun da temelini oluşturuyor. Şimdi şekilde yer alan aracın A noktasına ulaşması için akış şemasını oluşturalım.

Robotun Rotası Ev Ödevi
Robotun Rotası Ev Ödevi

Bu akış şemasına göre B noktasına ulaşması için gerekli olan akış şemasını bir düşünelim. Başla- ilerle- ilerle- sağa dön- ilerle- ilerle- bitir veya başla- ilerle- sağa dön ilerle- ilerle- sola dön- ilerle- bitir şeklinde iki farklı
akış şeması oluşturabiliriz.

Senaryomuzu biraz değiştirelim. Robotumuzun C veya D noktalarından birine gidecek kadar pili kaldığını düşünelim ve bu duruma uygun bir akış şeması oluşturalım.

Not: Bu etkinliğin etkileşimli hali Bilge BT sayfasında hazırlanıp paylaşılmıştır. Buraya veya aşağıdaki resim üzerine tıklayarak sayfaya ulaşabilir etkinliği çevrimiçi yapabilirsiniz. Hocamıza teşekkür ederiz.

Eğer bilgisayar kullanma imkanınız yok ise o zaman şemayı defterinize de oluşturabilirsiniz.


Robotun Rotası Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 7 – Akışı Değiştiriyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Robotun Rotası Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

2 Comments

  1. Hocam Ben Nisanur Fadime Gedik 5/C Sınıfı
    ben baktım ve yaptım yorumlar kısmına yukarıdakı fotaraf gibi yapıyımmı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*