Renkler Nasıl Oluşur?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 5.  sınıf öğrencisi olan Emir Afşar ve Batuhan KUZU’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

ADIM 1 PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Proje renklerin nasıl oluştuğunu gözlemlemek amacıyla yapılacaktır.

Bu amaçla bir kutu tasarlanacak kutu üç alana bölünecektir. Bölünen alanlar içerisine ana renklerimiz olan kırmızı, sarı ve mavi renkleri içeren plakalar yerleştirilecektir.

Dışarıdan verilen ek renk ışıklar ile farklı ara renklerin oluştuğu gözlemlenecek olup bu gözlemin sonuçları afiş şekilde hazırlanarak gösterilecektir.

ADIM 2 ARAŞTIRMA VERİ TOPLAMA

Proje için kaynak araştırma yapılmış ana renkler ve ara renkler öğrenilmiştir.

ADIM 3 VERİLERİ ANALİZ ETME

Farklı renklerin oluşturulması için yapılabilecek tasarımlar araştırılmış ve kutu şeklinde farklı renklerin açılıp kapatılabildiği bir düzenek tasarlanmaya karar verilmiştir.

Ayrıca farklı bir gösterim şekli olarak mbot kullanılabileceği ve mbot üzerindeki kodlar kullanılarak farklı renklerin oluşturulabileceği belirlenmiştir.

ADIM 4 SONUÇLARI SUNMA

Yoğunluk sebebiyle detaya girilmemiştir. İlerleyen zamanlarda yazı üzerinde güncelleme yapılarak detaylar daha net anlatılacaktır. Faydalı olması dileğiyle…

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Bu proje sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*