Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Hikaye Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Programlamaya Başlıyorum Etkinliği için karton bardak temin etmeniz gerekmektedir.

Uygulama

  1. Sınıf olarak dörtlü gruplara ayrılacağız.
  2. Her gruba 4 tane bardağı yan yana dizecek.
  3. Daha sonra her grupta bir robot, bir yazman ve iki karar verici olacak şekilde görev dağılımı yapılacak. Ancak bu görevler sabit kalmayacak ve her bir şekil için roller değiştirilecek.
  4. Şimdi aşağıdaki yönergeye göre uygulamamızı gerçekleştirebiliriz.

Programlamaya Başlıyorum

Roller: Robot, Yazman, Karar Verici 1 ve Karar Verici 2

Öncelikle Karar Verici rolündekiler yan yana oturarak bardakları soldan sağa doğru dizecek ve A,B,C,D olarak isimlendirecek.

Daha sonra aşağıda vereceğim şekil kartlarına bakarak her bir bardağın nasıl hareket etmesi gerektiğine karar verecekler ve yazman olan kişi bu bilgileri not alacak. Not alırken aşağıdaki formatı kullanabilirsiniz.

Şekil 1

A: …………………………………………………..
B: …………………………………………………..
C: …………………………………………………..
D: …………………………………………………..

Not alma işlemi sona erdikten sonra Robot görevindeki arkadaşımız bardakların başına geçecek ve her bir bardağı yazılan yönergeye göre hareket ettirecek. Eğer karttaki şekli elde edebilirseniz bir sonraki şekle geçebilirsiniz. Şekli elde edemezseniz iyi bir ekip çalışmasıyla hatanın nereden kaynaklandığını bulabilirsiniz.

Not: Robot görevindeki arkadaşın şekli görmemesi sadece sizin yönlendirmenize göre hareket etmesi gerekmektedir.

Bardakları yönlendirirken aşağıdaki işaretleri kullanabilirsiniz.

ŞEKİL KARTLARI

Hepsi bu kadar arkadaşlar etkinliği bende bu sene ilk defa uygulayacağım. Uygulama durumuna göre etkinlikte güncelleme yapabilirim. Seneye kadar da aynı etkinliğin senaryolarını çoğaltarak Bilgisayar üzerinden çevrimiçi yapılabilir halini oluşturmaya çalışacağım.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/Şekil-Kartları-714x517.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/Şekil-Kartları-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf Bilişim Çalışma Kağıtları5.2.11 - Hikaye YazıyorumBilgisayarsız kodlama etkinlikleri,Bilişim 5. sınıf,Hikaye Yazıyorum,Kodlama Bardak EtkinliğiMerhaba Arkadaşlar; Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Hikaye Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile; 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder. kazanımları verilmeye çalışılmıştır. Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir. Programlamaya Başlıyorum...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi