Programlamaya Başlıyorum Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Programlamaya Başlıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Hikaye Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Programlamaya Başlıyorum Etkinliği için karton bardak temin etmeniz gerekmektedir.


PROGRAMLAMAYA BAŞLIYORUM ETKİNLİĞİ UYGULAMASI

  1. Sınıf olarak dörtlü gruplara ayrılacağız.
  2. Her gruba 4 tane bardağı yan yana dizecek.
  3. Daha sonra her grupta bir robot, bir yazman ve iki karar verici olacak şekilde görev dağılımı yapılacak. Ancak bu görevler sabit kalmayacak ve her bir şekil için roller değiştirilecek.
  4. Şimdi aşağıdaki yönergeye göre uygulamamızı gerçekleştirebiliriz.

PROGRAMLAMAYA BAŞLIYORUM YÖNERGE

Roller: Robot, Yazman, Karar Verici 1 ve Karar Verici 2

Öncelikle Karar Verici rolündekiler yan yana oturarak bardakları soldan sağa doğru dizecek ve A,B,C,D olarak isimlendirecek.

Programlamaya Başlıyorum Bardakları
Programlamaya Başlıyorum Bardakları

Daha sonra aşağıda vereceğim şekil kartlarına bakarak her bir bardağın nasıl hareket etmesi gerektiğine karar verecekler ve yazman olan kişi bu bilgileri not alacak. Not alırken aşağıdaki formatı kullanabilirsiniz.

Şekil 1

A: …………………………………………………..
B: …………………………………………………..
C: …………………………………………………..
D: …………………………………………………..

Not alma işlemi sona erdikten sonra Robot görevindeki arkadaşımız bardakların başına geçecek ve her bir bardağı yazılan yönergeye göre hareket ettirecek. Eğer karttaki şekli elde edebilirseniz bir sonraki şekle geçebilirsiniz. Şekli elde edemezseniz iyi bir ekip çalışmasıyla hatanın nereden kaynaklandığını bulabilirsiniz.

Not: Robot görevindeki arkadaşın şekli görmemesi sadece sizin yönlendirmenize göre hareket etmesi gerekmektedir.

Bardakları yönlendirirken aşağıdaki işaretleri kullanabilirsiniz.

PROGRAMLAMAYA BAŞLIYORUM ŞEKİL KARTLARI

Programlamaya Başlıyorum Şekil Kartları
Programlamaya Başlıyorum Şekil Kartları

Hepsi bu kadar arkadaşlar etkinliği bende bu sene ilk defa uygulayacağım. Uygulama durumuna göre etkinlikte güncelleme yapabilirim. Seneye kadar da aynı etkinliğin senaryolarını çoğaltarak Bilgisayar üzerinden çevrimiçi yapılabilir halini oluşturmaya çalışacağım.


Programlamaya Başlıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 11 – Hikaye Yazıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Programlamaya Başlıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*