Mini Hikayemizi Yazıyoruz

Merhaba Arkadaşlar, Mini Hikayemizi Yazıyoruz Etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Artık Daha bilinçliyim konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 6.2.1.2. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılabilecek durumlara örnekler verir.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

MİNİ HİKAYEMİZİ YAZIYORUZ YÖNERGE

 • Öncelikle etkinliğin amacı sizlerin dijital dünyada karşılaşılabileceğiniz etik olmayan davranışlara örnekler verebilmenizdir.
 • Bu amaçla bir hikâye yazmanızı istiyorum. Hikâyenizi yapılandırırken etik davranış ihlali örneğinin yanında, aşağıda verilen sözcük havuzundan Bilişim Teknolojileri ile ilgili terimleri/sözcükleri de kullanmalısınız.
 • Kullanmanız gereken kelimeler aşağıya kelime havuzu olarak eklenmiştir.
Mini Hikayemizi Yazıyoruz
 • Evet yukarıdaki kelime havuzundan seçtiğimiz kelimeleri de kullanarak mini hikayemizi oluşturacağız.
 • Görevinizi defterinize yapabileceğiniz gibi site üzerinden de yapabilirsiniz.
 • Yorum bölümüne önce cevabınızı yazın. İsim bölümüne İsim ve Soyisim yazın. E-posta kısmına ise varsa e-posta adresinizi yazınız. Eğer e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz. Web Sitesi kısmı zorunlu değildir boş bırakabilirsiniz.
 • Cevaplarınız ben okuyup onayladıktan sonra görünmeye başlayacaktır.

MİNİ HİKAYEMİZİ YAZIYORUZ ÇEVRİMDIŞI ÇALIŞMA KAĞIDI

Çalışma kağıdının kılavuz kitapta geçen orijinal hali yukarıya eklenmiştir. Dilerseniz buraya tıklayarak indirip çıktı alıp öğrencilere dağıtabilir ve kağıt üzerinden yapmalarını isteyebilirsiniz.


Mini Hikayemizi Yazıyoruz Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 4 – Artık Daha Bilinçliyim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mini Hikayemizi Yazıyoruz Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

66 Comments

 1. Size yaşadığım bir olayı anlatmak isterim. İnternette film izlerken oyun sitesi reklamını gördüm. Siteye girdiğimde telefon numarası istiyordu. Ben de babamın telefon numarasını yazdım. Oyunumu oynadıktan sonra bir ücret yazdı. Ücret yazmış olmasına rağmen benden herhangi bir bilgi istemedi. Daha sonra babamın faturası geldiğinde aylık oyun bedeli diye bir ücret alınmıştı. Babam telefon hattını arayarak oyunu iptal ettirdi. Bende bir daha bu tarz oyun sitelerine giriş yapmadım.

 2. teknolojik araçlar çevremizi sardı.internet gündelik yaşamın parçası haline geldi.fotoğraflar, filmler eğlenme amacıyla kullanılıyor.internetteki korsanlara dikkat etmek gerekiyor.virüs içeren programlar risk oluşturuyor.güçlü parolal ve şifreler kullanmakta fayda var.

 3. Bir gün biz akrabalarımıza gittik ve biz telefon ile oyun oynuyorduk kuzenlerimle sonra ise telefona bir uygulama indirdim sonra oyun oynamaya başladık ve birden telefonun önüne bir yazı çıktı biz anlamadık dayıma götürdük dayım ise telefona virüs girdiğini söyledi biz ise nasıl düzeleceğini sorduk dayım ise şöyle dedi-telefona anti virüs programı yüklememiz gerek dedi ve bizde tamam dedik ve yükledik sonra ise telefon açıldı ve bidaha asla bilmediğim siteden uygulama yüklememem gerektiğini anlamıştım.

 4. Bir gün kendime bilgisayar almıştım.ve bilgisayarıma bir program indirmiştim.birden mesajlar gelmeye basladı.çok korkmustum.sonra anladım ki hesabım ele geçirilmiş.E postamdan haerkese yazılmayacak msjler atmış.Sonra dava açtım ve ben kazandım o da cezasını cekti

 5. bir gün arkdaşımla fiilim izlemeye karar verdik ama internet kesildi arkadaşım komşunun internetine gizlice bağlanalım dedi ama ben bunun doğru olmadığını söyledim ve atıştırmalık almaya gitim ve o sırada arkadaşım komşunun internetine şifreleri deniyerek bağlanmış ve ben nasıl bağlandın diyince de bana interneti kapatıp açtım dedi sonra ben interneti konturol ettim ve komşunun internetine bağlandığını gördüm ve yanlış birşey yaptığını söyledim ve internete bağlanmak için komşudan izin aldık ve o da anlayışlı bir şekilde onayladı

  6/F

 6. Bir gün ailemle filim gecesi yapacaktık. Ben filimi açmak ile görevlendirilmiştim. Bir siteye girdim ve benden e-postam istendi bende bir şey olmaz diye verdim .Ardından annem geldi ve yanıma oturdu. Yorumları okuyordum, siber zorbaların insanlara kötü paylaşımlar yaptıklarını gördüm. O esnada birden bilgisayarım kapandı. Annem ne oldu diye sordu, ben ise yanıtlamadan hemen bilgisayarı tekrar açtım. Babamın kişisel bilgilerini açamadık ve hemen abimi çağırdık abim bilgisayara virüs girmiş dedi, telaşla şifremizi değiştirdi. Ancak vido kanalımdaki videolar bozulmuştu ve düzgün çalışmıyordu. Abim yeni bir anti virüs programı yükleyerek bilgisayarı güvence altına aldı. Kişisel bilgilerimi hiç kimseyle paylaşmamam gerektiğini örenmiş oldum.

 7. Geçen gün internette çevrimiçiydim eğlenceli bir oyun vardı bende bu oyunu indirip oynadım sonra akşam oldu babamın kartından korsan bir siteden para çekildiğini söyledi bu büyük ihtimalle benim oyunumdan kaynaklıydı yemekten sonra annemle babamın yanına gittim ve olayı anlattım onlarda birazcık kızdı,daha dikkatli olmamı söylediler ve bilgisayarıma el koydular o günden sonra anneme sormadan oyun indirmedim

 8. Ailemden izinsiz bir video kanalı açtım.Yabancı insanlarla internet üzerinden konuştum.Sonra internet üzerinden bir arkadaşım benim e-posta şifremi istedi.Bende iyi niyetli olduğunu sanıp şifremi verdim.2 gün sonra e-postamı açtığımda e-postamın ele geçirildiğini fark ettim.Gidip anneme söyledim ve annem beni cezalandırdı.E postamı ele geçireni bulduk ve herşey yoluna girdi.

 9. Geçenlerde internette gezinirken bir bilgisayar oyunu tanıtımı gördüm oyun ilgimi çekti. Oyunun olduğu Web sitesine girdim . Benden TC kimlik nomu ve telefon numaram gibi özel bilgilerimi istedi .Bir ara şüphelenmeye başladım ama sonra bunun sorun olmayacağını düşündüm ve istenen bilgilerimi verdim .Daha sonra giriş yaptım ancak birden bilgisayarımın ekranı dondu ve bilgisayarım uyarı talepleri vermeye başladı hemen gidip babama haber verdim .Babam bilgisayarı kontrol etti ve
  girdiğim korsan oyun sitesi yüzünden bilgisayara virüs girdiğini bilinmedik sitelere girmenin doğru olmadığını söyledi bir daha böyle bir şey yapmayacağıma söz verdim.

 10. birgün bir cdciye gittim ve bir cd aldım meğer korsanmış ama bunu bilmiyordum ve bilgisayarıma taktım tam açılırken virüs korumayı açmamışım bilgisayara virüs bulaşmaya başlamıştı çok korkuyodum babama söyledim bilgisayarı götürdük abi kız sen paralı korsan cd almışsın dedi nededim ve aldığım yeri söyledim meğer adam kaçakmış onun yüzünden para cezası geldiödedık
  ama içim rahat çünkü adamında dükkanına haciz geldi ve adama bizimkinin4 katı kadar filan para cezası geldi

 11. dün ücretli tanıtım içeren bir vidyo izledim ben den hesap bilgileri istediler ben umursamadan hesap bilgilerimi verdim ve bügün telefonumu açmaya çalıştığımda telefon hata verdi 40 kere denedikten sonrada açılmadı telefoncuya götürdük ve telefona virüs bulaştığını öğrendik ve telefonuma format atmak zorunda kaldık.Telefonu açtığımda tüm bilgilerim çalınmıştı. Her videoyu izlemememeye karar verdim.

 12. Geçenlerde babam bana bir kamera almış.ben çok sevinmiştim.Birsürü öz çekim yapmıştım.Ben çektiğim fotoğrafları sosyal ağda paylaşmak istiyordum.Ancak ailem bana izin vermiyordu.Birgün herkesin uyuduğu bi vakit sosyal ağımda paylaşım yaptım.diğer gün baktığımda fotoğrafımı milyonlarca insan görmüşdü ve çok sevinmişdim.Taki şu olay yaşanana kadar.Fotoğraflarıma yabancılar tarafından shop yapılmış ve başka yerlerde paylaşılmıştı resmen sanal zorbalığa maruz kalmıştım.Hemen annemin yanına gittim ve bu fotoğrafları gösterdim bana fotoğraflarımın kopyalandığını söyledi.Çok şaşırmıştım.
  Hemen şikayette bulunduk bu hesabı kapatıp ceza yazmışlardı.Bende hesabımı kapatım fotoğraflarımı sildim.Ve bundan sonra dikkatli olduğum için böyle bişey başıma gelmedi

  OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

 13. bir gün film izleyecektim ama internet gitmişti sonra mobil veriyi açmıştım şimdide uygulama üyeliği bitmişti siteden izlemek zorundaydım sonra bilmediğim bi siteye girmiştim kaydolmak zorundaydım kaydoldum bir süre film izledikten sonra bir esemes geldi kartınız internet alışverişine açık değildir sonra o siteden çıktım

 14. Geçenlerde ablam üniversiteden başka bir şehirden geldi.Hep beraber toplanıp film izleyecektik.Fakat filmi flash belleğe aktarmam lazımdı.Ama doğrudan aktarılmıyordu.Bir internet sitesi buldum.Altında video uzantısını kopyala,yapıştır ödülü kap yazıyordu.Uzantıyı yazdığı gibi kopyaladım ve yapıştırdım.Film tam aktarılacakken karşıma bir reklam çıktı.Bu film herkes için uygun olmayabilir lütfen yaşınızı giriniz yazıyordu.Yaşımı girdim.Sonra bir reklam daha çıktı.Sitede çevrimiçi olmak için şifremizi girmemiz gerekiyormuş.Şifremi tam girecekken ablam içeri girdi ve hemen beni durdurdu.Bu bir korsan siteymiş.Bu bilgilerle kameraya bile ulaşıyorlarmış.Bu şekilde insanlara zorbalık yapıyorlarmış.Ablam bir tarayıcı indirdi artık bu tür sitelere girmemiz engellendi.

 15. merhaba, benim bilişim teknolojileri dersinde bir ödevim vardı bende onu yapmak için internete girdim ödevimi yapamadım ödevimi indirmeden açamayacaktım.Bende indirmek yerine ne yazık ki korsan dan indirecektim aklıma tek olarak bu gelmişti . Sonra dosyamı indirmek üzere yola koyuldum sonra içeri ablam girdi ve napıyorsun hafsa? diye sordu bende ödev yapıyorum abla diyince o da ne korsan sayfa mı o diye sordu bende evet ne olacak ki sanki dedim ve hemen o indirmeyi durdur ve o sayfayı da birdaha kullanmamak üzere kapatırmısın dedi bende nedenini anlamadım ve kapattım sonradan da iyiki o gün o dosyayı kapatmışım diye bir oh çektim.siz siz olun sakın bilinmeyen sitelerden hiç bir şey yapmayın.(DİKKAT GERÇEK BİR HİKAYE DEĞİLDİR!)

 16. Okulun son günü,karne günüydü.Telefonumu aldım ve arkadaşlarımla hatıra olarak fotoğraf ve video çekmek için kameramı açtım.Arkadaşlarımla son gün,video ve resim çekindikten sonra eve vardım.Bu çektiğim video ve resimleri internette paylaşmak için bir video kanalı açtım.Kanalı açarken uygulama girmem için bir şifre istedi.Video ve fotoğrafları video kanalında paylaşım yaptım.Arkadaşlarımın ve benim ailem bu durumu bilmiyorlardı.Bu yüzden telefonumu açmasınlar diye telefona parola koydum.Sosyal paylaşımlar yapmaya başladım.Her zaman arkadaşlarımı paylaşmak için video kanalımda fazla vakitte çevrimiçi oluyordum.Bir kaç gün sonra bir yabancı kanalıma yorum yaptı. “Kimlik ve gizli fotoğrafları buldum.” demişti.Arkadaşlarımın aileleri öğrenecek diye çok korkmuştum.Ayrıca internette fazla çevrimiçi olduğumdan internet faturası fazla gelmişti.Hayla o yabancı hakkında ne yapacağımı bilemedim.Video kanalımı topluma kapattım,videoları sildim ve kanalı sildim.Aileme ve arkadaşlarımın ailesine söyleyip onlara gerçekten çok üzgün olduğumu ve birdaha asla olmayacağına söz verdim.Annem bana bir ceza verdi. Eğer birdaha olursa,telefon yasağı koyacağını söyledi.Asla yapmadım,bu olay bana bir ödül verdi.Her ne yaparsam yapayım,asla izin almadan yapamam.

 17. Geçenlerde bir film izlemiştim.Film sitesinin bir reklamında eğer bu siteye üye olursak TC kültür ve turizm bakanlığı tarafından yapılan bir gezi olacağını ve 1500$ verileceği söyleniyordu.Ben hemen kontrol ettim ki bı sitenin yapılan yorumlarının bir çoğunda bı sitenin korsan site olduğu ve bu sitenin YouTube’deki yabancı paylaşımları kopyalıyor ve daha iyi bir şekilde önümüze sunuyormuş.Filmler,müzikler,videolar gibi bir çok paylaşımı.Ayrıca bu site bir kişinin YouTube parolasını,profil fotoğrafını,T.C kimlik numarası gibi birçok kişisel bilgilerini istemiş.
  Bu siteden hemen çıktım ve bu durumu aileme bildirdim.Ailem bu sitenin kapatılması hakkında şikayette bulundu bu site kapatıldı.Ayrıca YouTube’da bu siteden şikayetçi oldu.Hepimizin içi rahat oldu.

 18. Öğretmenimiz bir araştırma ödevi verdi. İnternetten yapabileceğimizi söyledi. Ancak bazı video sitelerinde ve sosyal ağlarda korsan saldırısı olur dikkat edin dedi. Evde kullandığımız kablosuz ağdan internete girdim. Tarayıcıdan ödevimi yazdım. Çıkan sayfalara bakarken bir reklam geldi. Ücretsiz yazılım hemen parolanızı veya şifrenizi girin yazıyordu. Babama söyledim “Bunlar virüs. Kimlik hırsızlığı yaparlar. Kameralara bile ulaşabilirler.” dedi. Bu nedenle lisanslı ürünler kullanmamız gerekiyormuş. Açılan reklama tıklamadığım için “Ödülü hak ettin” dedi.

 19. Abim bilgisayara, internete çok bağlı biriydi. Bilinmeyen sitelere ve oyunlar çok fazla giriyordu. Annem onu ne kadar uyarırsa uyarsın yinede “tamam” deyip geçiyordu.Bir gün araştırma ödevim için bilgisayardan Google girdim. Ve girdiğim anda şok geçirdim. Çünkü ekranın sağ alt köşesinde uygunsuz kötü fotoğraflar çıkıyordu. Abime durumu söyledim ve dedi ki ” ben en son bir oyuna girmiştim ” dedi . Ayrıca bunla kalmayıp hesap şifresini de vermi. Ona çok sinirlendim ve durumu babam ve anneme izah ettim. Tabi ki onlar da bu duruma çok sinirlendi. Yapacakları tek şeyin abimi cezalandırmak olduğunu söylediler. Herneyse zaten artık alıştık. Çünkü 2 yıldır durum böyle

 20. Öğretmenimiz bir araştırma ödevi verdi. İnternetten yararlanabileceğimizi söyledi. Ancak bazı sosyal ağlara dikkat etmemizi çünkü virüs tehlikesi olduğunu belirtti. Evde ailecek kullandığımız kablosuz ağ var. Buradan çevrimiçi sitelere, video kanallarına bağlanabiliyorum. Her zaman kullandığımız tarayıcıyı açtım. Ödevimi araştırırken bir reklam çıktı. Reklamda ücretsiz yazılım için parola veya şifrenizi giriniz yazıyordu. babama sordum. O da bana “Bunlar korsan yazılımlar, bilgisayarımıza virüs yollayarak kimlik hırsızlığı yaparlar” dedi. Şifrelerimizi ve kimlik bilgilerimizi kopyalayıp kullanıyorlarmış. Bilgisayarımız veya tabletimizin kamerasını bile ele geçirebiliyorlarmış. Bu nedenle lisanslı ürünler kullanmamız gerekirmiş. Bu reklamı açmadığım için babam bana ödülü hak ettin dedi. Ödevini hazırlarken dikkatli ol dedi.

 21. Öğretmenimiz o gün bize bir araştıma ödevi vermişti. Araştırma ödevi için çok heycanlıydım.Çünkü bu ödevden not alacaktım. Bu yüzden eve gider gitmez ödeve başladım. Bilgisayarımı açtım ve ödeve başladım ilk başta bilgi bulmaya çalışıyordum. Aniden karşıma bir site çıktı ve oradaki bilgileri yazmaya başladım. Artık ödevim bitmişti ve ödevimi flashdiske kaydedecektim. Kaydete bastığım halde bu bilgiler virüslü bu yüzden flashdiske kaydedilemez. diyordu. Bende anneme gösterdinm ve bilgisayarı alımp tamirciye gittik. Tamirci bunu düzeltmemiz biraz zaman alıcak dedi. bizde tamam dedik ve beklemeye başladık. Tamirci işini bitirdi ve bilgisayarımı alıp eve gittik. Eve geldiğimizde bilgisayardakı virüs temizlenmişti. flashdiski kaldırdık ve ben ödevime devam ettim. Birdaha o flashdiski kullanmadık.

 22. Bir gün internette gezinirken arkadasımın kanal açtıgını fark ettim . Çok sevindim kanalına abone olup videolarına girdim… girmez olaydım… Çok fazla argo ve zorbalığa teşvik eden şeyler vardı. Hemen bildirdim ve elimde kanıt olsun diye pdf sayesinde resmini indirdim . Ertesi gün okulda bana bağırdı ve çok ayıp bir şey yapmış olduğumu söyledi . Bende sessiz kalmayıp yaptıklarını bir bir yanlışıyla yüzüne vurdum . Bir düşündü… ağlayarak gitti ve akşam evimize geldi elinde paket vardı . Özür diledi ve kanalını kapattığını ve başka kanal açıp o kanalda ders ile ilgili notlar paylastığını insanlardan özür dilemeyi unutmadığını söyledi . Sarildim çünkü doğruyu fark etmişti! İşte o günden beri arkadaşım bana internet etikçisi diyor ve beraber arkadaşımla internetteki insanları zorbalıktan kurtarmaya çalısıyoruz…

  (Kurgudur)

 23. Bir gün internette çevirimiçi iken karşıma bir parola çıktı. Üstünde 15 saniyede bu şifreyi ezberlersen karşılığında ücretsiz yazılım çıkacak. Şifreyi ezberledikten sonra kimliğinizi sosyal ağ hesabıma gönderin o zaman işimiz tamam diyordu hemen aileme haber verdim ailem siteden çıkmamı söyledi ve polislere bildirdik. Polisler 6 gün sonra o adamı bulup ceza verdiler. Kanal kapandı. Kameralardan bizi izlediğini fark ettiğimizi söyledik. Böylece paylaşımda yapamıyor artık. Bilgisayarıma virüs yüklendiği için bilgisayar arıza verdi ve bu durum çözülemedi. Ailemde onlara hemen haber verip siteye girmediğim için yeni bilgisayar, klavye, monitör aldıçok mutluyum.

 24. internette gezinirken ücretsi uygulama adlı bir site gördüm ilk başta bu hoşuma gitti ancak indirdiğim zaman içinde zorbalar vardı benim hoşuma gitmedi ertesi gün hesabıma girilmiyordu şifreyi yanlışmı yazdım diye tereddüte girsemde şifrem doğruydu bir süre sonra ekranım dondu anneme götürünce acaba virüs mü bulaştı dedi ama bu indirdiğim oyundanmış çok korktum tamir edildikten sonra daha öyle reklamlara kanmadım

 25. benim bir arkadaşım devamlı sanal zorbalık yapıyor üstelik başkalatrının interneti ile ne kadar uyarsakta vazgeçmiyor ben bir gün arkadaşımın telini alarak kendimi 115 diye kaydettim ve ona sms attım sms şöyleydi sayın…… sanal zorbalık nedeniyle hesabınıza 2500 TL ceza kesilmiştir miktari hemen ödemeniz önemle rica olunur. sonra yanına gittim ağlıyordu sebebini sordum sms okumuş. ona olanları anlattım oda bir daha yapmayacağına söz verdi eee ne demişler bir nusbet bin nasihatten daha iyidir.

 26. benim ismim aziz bizim evde internet yoktu bende yandaki komşuya gittim.Wı-fı şifresini sordum. Karşıma benim yaşda bir çocuk çıktı oda ben bilmiyom sen içeri gir bak dedi. bende içeri girdim ve wı-fı şifresini öğrendim.Ondan sonra geri eve geldim.Ve biraz youtube girdim biraz bişeyler izledim.Ondan sonra evden çıkktım dışarda top oynadım.Ve eve geri geldim.Yine internette biraz uğraşdım.Yan komşuların internet faturaları çok geldigini duydum.Hemen inernetten çıkım bidahada girmedim.

 27. Artık bilgisayarımı güncellemem gerekiyordu windows 7 herşeyi kaldırmıyordu sonra karşıma bir reklam çıktı reklamda:
  bilgisayarınız herşeyi kaldırmıyormu bu uygulamamızı yükleyin bütün oyunları kaldırır.
  yazıyordu çok mutlu oldum ve hemen indire bastım.meğer kötü bir uygulamaymış bilgisayar hakkında herşeyi girmiştim hâlbuki şifreme kadar herşey büyü bir ihtimal bilgisayara virüs girecek diye düşündüm fakat bilgisayarımdaki virüs tehdidi önleme uygulaması bunu kendiliğinden sildi birdaha asla basmam dedim.
  birkaç hafta sonra internette filim ararken karşıma bir site çıktı şöyle yazıyordu:
  tebrikler ıphone 13 pro max kazandınız hemen bilgilrinizi verin ve kısıtlı sayıa kalan telefonlardan size verelim diyordu hemen siteden çıkıp geçmişime kadar temizledim artık böyle şeylere kanmıyordum.

 28. yaz tatilinde coronadan dolayı tatile gidememiştik. Bunun için bende babamlardan bir bilgisayar istedim. Babamlar da isteğimi geri çevirmeyip bana bir bilgisayar aldılar.
  bende artık oyun oynamak istiyordum hemen bir video kanalının videosuna girip yüklediği oyunu yükledim oyunu açarken benim kimlik bilgilerimi ve bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmamı istedi bende istediklerini yaptım ancak oyun açılmadı ve bir anda bilgisayar mavi ekran verdi hiç birşey anlayamamıştım ve bir daha bilgisayarı açtım.bilgisayar açılınca ekran da böyle bir yazı yazıyordu 5678459 adlı virüs bilgisayarınıza bulaştı ve ben çok korktum çünkü tüm kimlik bilgilerim onlardaydı durumu hemen babamlara söyledim babam bilgisayarı hemen tamirciye götürdü ve yaptırdı bende bir daha böyle sitelere girip oyun yüklemeyecektim sizede tavsiyem bir daha bilmediğiniz sitelerden oyun yüklemeyin

 29. Bu olayı gerçek hayatta yaşadım.
  Arkadaşım bir gün Windows 11’e yükseltti bilgisayarı. Bilgisayarında bir tane sorun oluştu Windows 10’a dönmek isterken Windows 11’i yüklediğinden 10 gün geçtiği için Windows 10 dosyaları silinmişti. Bende Windows 10 Kurulum sihirbazını kullan dedim.
  Yükleme sırasında hata verdi ve yükseltemedi. Sonra Windows 10 kur dedim. Kurulum ekranı geldi. diski biçimlendirdik. Yüklemeye başlıyoruz ki kurulumun yarısında hata veriyor olmuyor, hala deniyoruz gene aynı. Bilgisayarı kapat Windows 11 hala duruyormu dedim. Kapattı. Tekrar açtığında “Kullanılabilir disk yok.” hatasını veriyordu. Sonrasında bilgisayarcıya gitti. 150 TL ödedi. Ertesi gün arkadışıma söyledim durumu. Arkadışın USB diskinin bozuk olduğunu söyledi. Ve bundan aldığımız ders “İşletim sistemi kurarken USB diskinizi kontrol edin!” oldu.

 30. Merhaba ben Yaprak. Ben 11 yaşındayım ve interneti, bilişimi çok severim. İlgi alanımdır. Ama ben internetin bazı kurallarının olduğunu bilmiyordum ve bunları BTY dersinde öğrendim. Bu hikâyeyi size en baştan anlatayım da ne demek istediğimi anlayın. O zaman başlayalım. Ben bir gün bilişim öğretmenimizin verdiği bir ödevi yapmak için internete girdim. Ama ödevi yapmak için ücretli yazılım indirmem lazımdı. Bende o yazılımı indirmek için para veremezdim. Bende demo yazılımı veya kısıtlı yazılımı vardır diye aramaya başladım ama bulamadım. Sonra aynen şöyle söyledim kendime “Madem bulamadım bende korsanını bulayım, belki o zaman yapabilirim ödevimi”. İnternete tekrar girdim sonra arama motoruna programın korsanını arattım. Birden fazla seçenek çıktı önüme bende ilk baştakine tıkladım. Siteye tıkladım sonra bilgisayarım birden virüs programımı açtı. Önce hiçbir şey anlamadım. “Acaba buradan yüklemesem mi?” dedim. Ama ödevimi yapmak için bu programı yüklemem lazımdı. Virüs programını kapattım. Sitede devam et butonu çıktı, bende bastım. Site benden kimlik bilgilerimi istedi o an “Devam etmesem mi acaba?” dedim. Ama ödevimi yapmak zorundaydım çünkü ödevi yapana öğretmenimiz bir ödül verecekmiş. Ben kimlik bilgilerimi yazdım tamam butonuna basacakken ablam odama girdi ben arkamı döndüm ablama “Ne oldu abla?” dedim. Ablam tam cevap verirken ekranıma baktı ve “Sen ne yapıyorsun Yaprak?” dedi korkulu bir ses tonuyla. Bende ödevim için bir program indirmem gerektiğini ve onun ücretli olduğunu demo sunun veya kısıtlı yazılımının olmadığını söyledim. O da bana “Sende bunlar olmayınca hemen korsanını indireyim dedin değil mi?” dedi. Bende üzgün bir ses tonuyla “Evet ama öğretmen ödevi yapana ödül verecek, ben ne yapayım?” dedim, sonrada ablam gülmeye başladı. Ablam “Önce oradan kimlik bilgilerini sil sonrada aşağı gel ailecek sana anlatalım neden öyle sitelere güvenmemen gerektiğini” dedi. Bende hemen dediklerini yaptım, sonra aşağı indim. Ben aşağı inene ablam olanları aileme anlatmış bile. Sonra annem “Gel kızım otur şöylede niye böyle bir şey yapmaya karar verdin anlat bakalım” dedi. Bende annemin yanına oturdum ve ödevim için yaptığımı söyledim, babam bana “Kızım madem ödevin içindi niye bize söylemedin” dedi, bende “Paralı olduğu için programa ücret ödemezsiniz diye düşündüm o yüzdende size bir şey söylemedim” deyince annem ve babam güldü. Babam “Bize ödevin için olduğunu söyleseydin biz zaten onay verirdik, parası neyse de öderdik” dedi. Bende onlardan özür diledim ve bir daha asla böyle bir şey yapmayacağıma söz verdim ve ablama da teşekkür ettim. Annemle babam niye teşekkür ettin diye sorunca bende “Ablam yetişmeseydi ben siteye kimlik bilgilerimi veriyordum” dedim. Sonra annem ve babam artık böyle bir şey olunca onlara söylemem gerektiğini ve resmi veya devlet siteleri hariç hiçbir siteye, oyuna bilgi vermemem gerektiği hakkında beni tembihlediler. Ertesi gün okula gittiğimde ödevimi yapamamıştım ve bütün sınıf yapmıştı. Sınıfımızdaki yaramaz öğrenciler benimle dalga bile geçti. Ama ben ödevimi yapamamış olsam da en azından bilgilerimi gizli tuttum ve bilgilerimi vermemem gerektiğini öğrendim. Bir 2-3 dakika sonrada öğretmenimiz sınıfa girdi. Herkes öğretmene ödevini gösterirken bende sıramda oturdum. Sonra öğretmenimiz bize “Ödevini yapanlar tahtaya gelebilir mi?” dedi. Sınıfta sadece birkaç kişi tahtaya çıkmadı onlardan biride bendim. Öğretmenimiz tahtaya çıkmayanlara teşekkür etti. Sonra sınıfımızın yaramazı Murat “Öğretmenim biz ödevimizi yaptık bize niye teşekkür etmiyorsunuz?” deyince öğretmenimiz şu cevabı verdi “Ben size bu ödevi ücretli bir yazılımdan yapmanızı istedim ve bu yazılım pahalı bir yazılımdı değil mi?” dedi. Sınıfça hepimiz bağırarak “EVEEEET” dedik. Öğretmenimizde yapanların korsan yazılımla yaptığını anlamış ki onlara bir daha böyle bir şey yapmamaları gerektiğini anlattı. O an o siteye bilgilerimi vermiş olsaydım belki bu benim için çok kötü olurdu. Ödev faslını geçince öğretmenimiz “Ödülü açıklama vakti” dedi ve ödevi yapmayanlar öğretmenin ödülü söylemesi için öğretmene “HAYDİ, HAYDİ” diye söyleniyorlardı. Öğretmenimiz “Ödülünüz bir çikolata değil bir kalem değil çünkü onlar er ya da geç biterler ama bilgi beyine kazınır yani ödülünüz sonsuza dek sizinle kalacak bilgi” dedi. Murat “Iyyy. İyi ki korsanını kullanmışım” deyince öğretmenimiz “Aynı zaman dada sınavdan 100 aldılar Murat” dedi öğretmenimiz. Murat öğretmene küstü ama bir şey olmazdı küsse de. O gün öğreneceğimiz konu da internet etikliğiydi ve ben bu konuyu çok ama çok dikkatli dinledim çünkü interneti kullanmak istiyorsam etik olmam gerekirdi. Akşam derste olanları aileme anlattığımda onlarda bana “Ödülünü beğendin mi peki?” dediklerinde ben “Bu konu hakkında alabileceğim en güzel ödülü aldığıma eminim ve çok mutluyum çünkü hem yeni bir şey öğrendim hem de çok güzel bir anım oldu aynı zamanda da artık interneti kullanırken çok daha dikkatli olacağım” dediğimde ailem benle gurur duyduklarını söyledi, bende “Siz olmasaydınız gurur duyabileceğiniz bir halim olmazdı” deyip aileme kocaman sarıldım. İşte buda benim küçük bir anım oldu ve bundan sonrada interneti kullanırken çok daha dikkatli olacağım. İnternet ortamı aslında gerçek hayat gibidir kuralları vardır bunları bilmemiz gerekir çünkü bunları bilmezsek karşımızdaki insanlar kırılabilir ve bu bizim içinde üzücü olabilir. Bu yüzden bizde aynı gerçek hayattaki gibi internet ortamında da yaptığımız her şeye dikkat etmeliyiz.

 31. ARTIK DAHA BİLİNÇLİYİM
  Klasik bir pazartesi günüydü ve ilk dersimiz olan bilişim dersindeydik. Öğretmenimiz ders anlatıyordu, Etik ve Güvenlik konusunu işliyorduk. Bu bizim ilk dersimiz olduğu için herkes merakla dinliyordu fakat 1. Sınıftan beri arkadaşım olan Salih’in hiç umurunda değildi. Oysa ki tüm sınıfın dikkatini çok çekmişti. Teneffüs zili çalınca herkes konu hakkında konuşuyordu. Ama Salih konuşmuyordu bunu geçtim dikkatini çekmemiş olabilirdi ama Salih’te bir gariplik vardı. İkinci ders zili çaldı ve herkes üstünde bir bilgisayar olan çalışma masalarına oturdu. Daha sonra Salih’e baktım ve öğrenci sandalyesine otururken ki o telaşı hissedilebiliyordu, galiba aynı durumu Oya ve Ayça’da fark etmişti.

  İkinci Bölüm
  İkinci ders illa ki Salih ile konuşmam lazımdı çünkü o 1. Sınıftan beri arkadaşımdı. İkinci teneffüs olunca Salih’in yanına gittim ve iyi misin diye sordum, soruma soru ile karşılık verdi ve ,
  :Bilgisayarlardaki şifreleri nasıl değiştirebileceğimizi biliyor musun? Dedi . Bilmiyordum, açıkçası azıcık biliyordum.
  :Sanırım ayarlardan değiştiriliyor dedim.
  :Onu ben de biliyorum ama ayarlara girmem için bilgisayarı açmam gerekiyor ve bunun için de parola istiyor.
  :O zaman sen de parolayı girsene?
  :Ah Aleyna hiç beni anlamıyorsun.
  : Sen hangi bilgisayardan bahsediyorsun bakalım, ilk önce onu söyle?
  :Aleyna aramızda kalsın ama ben bilişim dersinde gittiğim sınıfta oturduğum sıradaki bilgisayarın ayarlarına girdim ve fark etmeden bir şifre koydum.
  :Salih, sen ne yaptın hem de daha ilk dersten.
  :Aleyna bunu düzeltmemiz lazım ama…
  :Tamam Salih burada bekle hemen geliyorum

  Bunu dedikten sonra en alt kattan hızla merdivenlerden çıkmaya başladım ve yeni sınıfımıza doğru yürümeye başladım.Ardından arkamda aradığım kişi olan Mert’i gördüm,Mert her şeyi bilen her yeni haberi takip eden bir çocuktu ve ayrıca okul hayatında da çok başarılıydı tıpkı Salih’in tam tersi.Hemen Mert’e doğru koşmaya başladım çünkü 6 yaşından beri tam bir internet aşığı,yani tam tanımını yapamadım ama… hemen olayları Mert’e anlatmaya başladım,
  :Mert,Mert,dur dur dur.
  :Noldu Aleyna Mars’ta yaşam mı bulundu?
  :Mert saçmalama lütfen.
  (Mert her zaman böyle yapar.)
  :Tamam Aleyna hadi lütfen çabuk anlat daha Arda ile satranç maçı yapacağız.
  :Tamam anlatıyorum. Dedim ve başladım anlatmaya
  (…)
  :Bir fikrim var da bunu neden kendiniz halletmiyorsunuz Aleyna lütfen beni kötü bir arkadaş olarak algılama ama beni daha önce de böyle bir işe bulaştırdın ve öğretmen bana patladı biliyorsun Aleyna.
  :O zaman bu sefer de sen yapmazsın bana öğretirsin Arda lütfen.
  Neden mi bu kadar Arda’ya ihtiyacımız var? Çünkü daha önce Arda olmadan bir çok bilgisayar işlerine ya da işine karıştık ve hepsinden zarar ile çıktık.
  :Aleyna lütfen bak satranç maçına geç kalacağım.
  :Aman tamam, internet diye bir şey var biliyor musun?
  : (seslenerek) Evet hem de pek çok işe yarıyor, aynı zamanda bir çok soruna!
  Tam da Arda giderken aklıma pek çok internet sitesi geldi ama bunlara girmek için okul bilgisayarının parolasını bilmemiz gerekiyordu bu yüzden de bu fikir olmazdı. Hemen Salih’in yanına indim ve Aleyna diye bağırdı. Bir fikir buldu diye düşündüm ve tam da öyleymiş, demek ki içime doğdu.Salih’e fikrini anlatmasını istedim ama hiçbir şey anlamadım. Tek anladığım şey USB aletini telefona bağlayıp bir siteden uygulama indirecekmişiz falan filan ben de Arda’nın gazına geldim ve bir çok site araştırmaya başladım ve en sonunda şifre kır diye bir site buldum üstünde güvenli değil yazıyordu fakat umurumda değildi çünkü bunu öğretmen fark ederse sadece yapabileceğimiz tek şey doğruyu söylemek olurdu çünkü ailemiz bize her zaman doğruyu söylememizi söylemişti eğer bunu öğretmenimize söylersek ne olacağını bilmiyorduk ama ikimizde öğretmenin gözünde sorumsuz gözükmek istemiyorduk ve bu yüzden bu işi kendimiz halletmeliyiz diye düşünüyorduk.
  3.BÖLÜM
  Artık bu bilgisayar parolasını artık kırmalıydık diye tüm ders düşündüm ve teneffüste bunu Salih’e söyledim,
  :Salih artık şu şifre kır olayını yapalım çünkü daha fazla beklersek eğer öğretmen fark edecek.
  :Tüm ders bunu düşündüm ve tabii ki bir fikrim var Aleyna.
  :Tamam nedir o?
  :Bilişim sınıfına gidip senin oturduğun sıradaki bilgisayarda USB kablosunu takacağız, telefondan benim bulduğum sitedeki verilen apk’yı indireceğiz ve USB’den aktararak bilgisayar şifresini kıracağız.
  :Umarım site korsan değildir ama Salih.
  :O da ne demek
  :Boş ver de yapalım hemen
  :Tamam hadi inelim bilişim sınıfına
  Salih ile birlikte bilişim sınıfına indik ve planımızı yapmaya başladık, işler tam planladığımız gibi gitmedi sınıfa giren Gülce, öğretmeni arıyormuş bütün gün de bilişim sınıfına bakması aklına şimdi gelmiş. Gülce’ den de kurtulduk ve en sonunda bitirdik işi Salih değil de benim içime hiç yatmamıştı çünkü daha önce bu siteyi ilkimiz de hiç kullanmamıştık.

  4.BÖLÜM
  Diğer gün artık sanki içimde bir rahatlama hissettim artık çünkü artık herkes o bilgisayara rahatça girebilecekti. Dedim ki işler yine planladığımız gibi olmadı öğretmen bilgisayarı açamadı ama paroladan değil cihaza virüs girdiğinden açılmıyordu yani anlayacağınız üzere site tahmin ettiğim gibi korsan siteydi…
  Bu olay üzerinden tam 2 hafta geçti ve öğretmene açıkladık artık Salih ile daha bilinçliyiz.

 32. ETİĞE ÖNEM VERME
  Daha ilkokulda iken etik nedir bilmezdim. İnternette her şey istediğim gibi olabilir sanırdım. Bu arada kendimi tanıtmayı unuttum, ben Eda, şu an 15 yaşında bir dokuzuncu sınıf öğrencisiyim. Bu benim ilkokul ve ortaokul dönemlerimde bilgilenmemin hikayesi, hazırsanız başlayalım. Ben üçüncü sınıfken interneti kullanmaya başladım. Kısa süre sonra da çoğu şeyi öğrendim. Videolar izlemeyi, oyun oynamayı, yazılar yazmayı, filmler izlemeyi vb. bir sürü şey yapmayı öğrendim. Kısacası kafama göre kullanıyordum. Sonra bir defasında arkadaşlarımla okulda konuşurken birkaçının hafta sonu bir filme gittiğini ve filmi çok beğendiklerini duydum. Vizyonda kaldırılmıştı, birkaç ay sonra yeniden girecekmiş, ama beklemeye niyetim yoktu. Bende bilgilerimi kullanarak internete filmin adını ve “Türkçe full izle” yazarak arattım. Karşıma birkaç site çıktı. İlkine tıkladım, açma yerini bulamadım, site benden şifre ve kimlik bilgilerimi istedi vermedim, bir site de istedi bu sefer verdim. Neden böyle bir şey yaptığımı soracak olursanız, bilgisizliğimden… eğer bilinçli olsaydım yapmazdım, gerçekten. Neyse annemler gördü ve bana neden bilgilerimi verdiğimi sordular bende
  “Filmi izlemek için benden bilgi istemişti bende vermiştim, bu film için çok güzel diyorlardı. Bence bir şey olmaz…” dedim. Aslında bir şey olmaz dediğim bu bilgiler, büyük sıkıntılara sebep olabilirdi. Korsan film izlemek için açtığım siteden, çeşitli SMS’ler gelmeye başladı ailemin telefonlarına. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan ailem, o siteyi şikâyet etti. Çünkü artık bu durum büyümüştü. O siteden sadece SMS’ler değil, ailemin sosyal medya hesaplarındaki öz çekimlerine, paylaşımlarına ve fotoğraflarına yorum olarak bilgilerimi istemeye de başladılar. Bana göre ailem çok haklıydı, çünkü yabancı birine bilgi vermek hiç de mantıklı değildi. Şikâyet ettiğimizde o site kapatıldı ve site sahiplerine cezalar verildi. Bana ise yeni bir kimlik çıkartıldı. Çünkü bilgilerimi kopyalayabilirlermiş. Ortaokula başladığımda bilişim dersinde hatamı daha iyi anladım. Sonrasında internet ortamındaki zorbalara, korsan üreticilere dikkat ettim.

 33. Merhaba benim adım ece babamın yaptığı iş parolalarla ilgili bilgisayar işleri sosyal ağ internet ile ilgili öğretmen Bir gün okuldan bilişim dersi için böyle şeylerin işini öğrenmemizi istedi Ben sana babama sorup araştırdım bir gün onun ofisine gittim ve Bam Bom Bunların gereğini anlattı Ben de yazdım tam olarak 2 Buçuk saat sonra babamla yaptığımız ödev bitti 1buçuk saat sonra da Babamın işi bitti cumartesiydi lk için bu ödevi yapmaktı Çünkü öğretmen pazartesiyi istiyordu sonra babamın da İşi bittikten sonra eve gittik Öğle yemeği yiyip eve doğru yola çıktık saat 1.30 da eve doğru yola çıktık sonra babam eve geldiğimizde bana dedi ki tam olarak bir şey yapmayı unuttuk Örneğin bilgisayar sistemlerinde ya da telefon sistemlerinde Korsanlar telefonu basmış olabilir yani telefonunu ya da bilgisayarını kontrol ediyor olabilirler bu hesabının çalındığı anlamına geliyor dedi babam ve ben bir damla çok şaşırdım sonra babam bundan nasıl kaçıracağım anlattı Ve ben yine not aldım Babam da bunları yaparken çok eğlendik Ama ben bu söylediklerinin sonradan yazıcıdan çıkaracaktır ve onun söylediği şeyleri tam yazacak gen Kablosuz ağı da söyledi Bu ne gibi bir sürü şeyi öğretmenimiz yazmamızı istemişti Örneğin yarım kalan babamın söylemeyi unuttum şeylerden bir tanesi daha ücretsiz yazılım kısıtlı yazılım gibi sosyal ağ ve fotoğraf makinelerinin nasıl çalıştığı ve içindeki Mercanlardır ve birden bire bir sosyal uygulamada ya da herhangi bir uygulamadayken görünen çevrimiçi yazı mıdır bu ne diye sorduğumda Babam bir insanın o uygulamada olduğu zaman o insanın uygulamada olduğunu belirten şeye çevrimiçi denir dedi ve babam dedi ki video kanalllarıda vardır Belki bu konu ile alakalı olmayabilir ama belki başka bir konuya geçince Öğretmeniniz bunu Sorabilir Sen yine de bunu bir yere not et dedi O günden sonra sabah olduğunda Okulu öğretmeni yazdığım notları götürdüm ve okudum öğretmenim çok beğendi ve şimdi mutluyum görüşürüz arkadaşlar

 34. babamın bana flaş almasını çok istedim sonunda bıktı ve aldı evde zaten internet vardı internetten bir dosya indirdim ama dosya virüslüymüş ama aldırış etmedim dosyayı indir dedim ve sapık sapık şeyler çıktı reklamı geç butonuna bastım dosyayı buldum indirdim indirdiğim dosya bir müzik dosyasıydı flaşıma attım okulda bugün bilgisayar dersi vardı öğretmenimiz bize korsan,beta,zorba,araştırma ve ödül konusunu anlattı flaşı bilgisayara taktığımda flaşı açamadım virüslü diye şüphelendim ve doğruymuş dosya virüslü bilgisayara virüs atmıştı bunu geç olmadan anlayan özgür hoca bilgisayara format attı ve bilgisayar düzeldi bundan sonra bilmediğim sitelerden dosya indirmeyeceğime söz verdim.

 35. Ezgi adında bir kız varmış.Ezgi’nin komşusu Ezginin evine gelmiş ve Ezgi’ye internet şifresini sormuş.Ezgi de ona internetin şifresini sölemiş.Ezginin komşusu gitmiş bu olayın arasından 1 ay geçmiş.Ezginin internet faturası normalden fazla gelmiş babası bu duruma çok şaşırmış.Ezginin babası Ezgiye faturayı göstermiş Ezgi de çok şaşırmış sonra komşusu Ayşe ye İnternet şifresini sölediği aklına gelmiş ve babasına sölemiş.Babası Ayşe ye çok kızmış hemen komşusunun kapısını çalmış ve durumu anlatmış.Komşusu bu olay dan dolayı çok utanmış ve Ezginin babasından özür dilemiş.

 36. Birgün evde oturuyordum internetten meillerime baktım birde ne göreyim bir reklam mesajı şöyle yazıyordu telefonunuzun sim kartı kopyalanmış o içindeeki kötü virüsleri silmemiz gerekiyor lütfen telefonunuz şifresini verir misiniz? bende güvenip verdim bi 10 15 dakka sonra telefonumu açmaya çalıştım açıldı telefonum sıfırlanmıştı biraz kormuştum çünkü içinde kredi kartı şifrem vardı hemen kredi kartımı alıp bi bankaya girdim kartımı sokup şifremi girdim hesabımdaki paralar yoktu o günden beri hiç bir reklam mesajına güvenmedim

 37. merhaba ben bugün daha bilinçli olmayı öğrendim anlatıyim ben geçen gün oıyun oynuyordum ki telefonuma bir mesaj geldi bunu gönderen arkadaşım berat idi yazmışki meto knk bizim internetimiz yok kuzenim bana steam keyi gönderecekti facebooktan o keyi bana gönderirmisin dedi bende tamam dedim berat bana şifreyi falan gönderdi bende en sevdiğim oyunun keyini görünce dayanamadım kendim oynamaya başladım aradan 1 ay geçti ve berat beni aradı knk key nerede bende dedimki arkın göndermemiş knk dedim ama berat arkına arayıp sormuş bende doğruyu söylemek zorunda kaldım

 38. bir gün babama ısrar etdim eve kablosuz ağ alması için babamda artık usandı aldı. ama alırken bana güvenli olmayan sitelere girmememi ismimi kullanıcı adımı yapmamamı biri bana bişey der sorar ve isterse cevap vermememi ve hemen ona söylememi istedi bende tamam dedim sonunda evde internet vardı.hemen kendime E-posta kurdum. bir gün oyun oynarken babamın dediklerini unutmuştum ve ismimi kullanıcı adı yaptım sonra biri bana yaşımı sordu 11 dedim oda 11 dedi. internet arkadaşı olmuştuk sonra benden E-posta şifremi istedi sonra tam verirken babam geldi aklıma. hemen ona söyledim. babamda gerekli şeyleri yaptı ve dersimi almıştım

 39. Bir gün bilgisayarla oynamak için odama gittim sonra birde gördüm ki babam eve yeni kablosuz ağ bağlatmış.Gidip babama teşekkür ettim bilgisayarda oyun oynarken bi anda karşıma kamu spotu çıktı ordaki adam şifresini üst komşusuna vermiş ve adamların yaptığı yasadışı şey yüzünden hapse girmişti.babamın üst katımıza yeni taşınan adamlarla konuştuğunu gördüm ve babama o kamu spotunu anlattım ve babamla internet şifremizi vermemeye karar verdik.Bi kaç ay sonra üst komşularımızın alt komşularımızın şifresini alıp yasadışı şeyler yapıp hapse atıldıklarını öğrendik.

 40. Bugün cuma günüydü.Öğretmenim internetten bir araştırma ödevi vermişti.Hafta sonu bu ödevi tamamlayıp öğretmene teslim etmeliydim.Ama bir sorunumuz vardı.Evde internetimiz yoktu.Babam ertesi gün eve sınırsız bir internet aldı.o günün heyecanıyla hemen ödevimi araştırmaya başladım.Ödevimi sonunda tamamladım.Ve ertesi gün okul vardı.Ödevimi yaptığım için çok mutluydum. Derse girdik öğretmen ödevleri kontrol etti ve internet olmadığı için ödevini yapamayan birkaç arkadaşım vardı.onlar için çok üzülmüştüm.Birden kendimi onların yerine koydum.Babam internet almamış olsaydı,belkide bende onlar gibi ödevimi yapamayacaktım.bu sayede teklonojinin ne kadar önemli olduğunu anlamış oldum.Öğretmen her ödev verdiğinde artık,sorumlu bir şekilde yapıyor.Ve bunun mutluluğunu yaşıyordum.

 41. Yaz tatilinde Yozgat’a gitmiştik. Ve Otelde kaldık babam ve ben oranın çarşısını gezdik fakat orada çevrimiçi olamadığımız için hava durumuna bakamamıştık çarşıda yağmur yağdı ve bir dükkana girdik ve yağmurun durmasını beklemiştik daha sonra ötele gitmiştik daha sonra otelde internet olduğunu öğrenmiştik fakat iş işten geçmişti bir Video kanalım vardı ve oraya düzenli olarak video atmak zorundaydım ve videomu havuza atlama ilgili çekmiştim baya bir eğlenceli olmuştu benim için daha sonra fotoğraf çekindik film izledik öz çekim yaptık gel zaman git zaman 3 gün kaldıktan sonra Yozgat’tan ayrıldık ve Sivas’a döndük daha sonra fotoğrafların kaybolmaması için resmileri flash DİSK’e aktardım ve buda bir anı olarak kaldı

 42. hocam yorumlarımız gelmiyor yorum sayısı atmadan önce 9 ise attıktan sonrada 9 yorumumu bu kaçıncı atışım 9 veya 10 oldu farklı yerlerden bilgisayardan leptobdan telefondan göndermememe rağmen yorumumuz gözükmüyo

  • Zeynep yorumların geliyor artı verdim fakat çok iyi olmayan yorumları onaylamıyorum artık. Çünkü iyi yorumların araya kaynayıp görünmemesine sebep oluyor.

 43. Geçen gün bir video kanalında bir oyunun linkini gördüm, linke bastığımda oyuna katılmak için bir form doldurmam lazımmış. Formda T.C. kimlik numaramı telefon numaramı istiyordu. Ben T.C. kimlik numaramı ve telefon numaramı verdim.Telefonuma bir mesaj geldi. 200 liralık bir borcumuzun olduğu yazıyordu.Mesajı hemen anneme gösterdim.Annem kaydolduğum oyundan dolayı olduğunu söyledi ve bana çok kızdı.Bende yaptığımın yanlış olduğunu anladım ve bir daha asla yapmadım.

 44. İki arkadaş filim izliyeceklermiş bir arkadaşın evine gitmişler.Diğer arkadaş da flash belleğini getirmiş. Flash belleği takmışlar başlamışlar filmi izlemeye ama filmi izlerken bilgisayar birden diye kapanı vermiş. Arkadaşının Flash belleğin de virüs varmış Bu yüzden kapanmış. Bilgisayarın sahibi çok üzülmüş arkadaş onu teselli etmeye çalışmış ama yapamamış. Bilgisayarın sahibi olan çocuk babasına haber vermiş.Bilgisayarı tamirciye götürmüşler. Tamirci bilgisayarınıza virüs bulaşmış bunu temizlemem biraz uğraştırıcı ama yaparım demiş. Çocuk ve babası çok şaşırmış. Nereden geldi acaba bu virüs demişler. Düşünmüşler taşınmışlar ama bulamamışlar bilgisayarı tamirciye götürürken diğer arkadaşı da yanında gelmiş benim getirdiğim flaş bellek de olabilir Çok özür dilerim demiş ve özür dilemiş arkadaşı onu affetmiş ve böylece arkadaşlıklarını devam etmişler ama siz siz olun hiçbir zaman virüslü olup olmadığını bilmediğimiz aletleri bilgisayarınıza yüklemek veya takmayın.

 45. Her gün yeni bir şeylere merak sariyordum.Teknolojiye ilgim çoktu. Bu yüzden eve internet bağlatmak için aileme ısrar ettim. Tabi ki kablosuz ağ ile her yerden baglanabilecegim bir internetim olmalıydı ve oldu da. Toplum olarak sosyal ağ merakımiz çok geniş. Bu yüzden bir video kanalı açmaya karar verdim. Kanalımi açtım, güzel bir öz çekim yapıp profilimi oluşturdum. Farklı mekanlarda çekim yapmak için bir kamera aldım. Sitemde paylaşım yapacağım olaylar çektim. Takipçilerim gün geçtikçe artıyordu. Onlarla aramızda bir parola oluşturduk. Şifreli konuşuyorduk yani. Eğlence, araştırma,film gibi farklı konularda iletişim sagliyorduk. Çok mutlu oluyordum. Teknoloji sayesinde bir sürü insana ulasabiliyordum.

 46. geçen gün daha önce bilmediğim bir siteye girdim ve siteyi çok beğendim.Sonra siteye hemen üye oldum üye olmak için T.C mi E-posta adresimi ve şifremi yazdım. Kısacası kişi bilgilerimi yazdım bugün eve bir kağıt geldi kağıtta 1000 TL borcumuz olduğu yazıyordu sonra aklıma annem ve babamdan izinsiz üye olduğum site geldi.Bunu hemen anneme ve babama söyledim babam o siteye izinsiz üye olduğum için bana biraz kızdı ve bilmediğim bir siteye üye olmamın doğru olmadığını söyledi borcumuzun bu yüzden olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek beni tekrardan uyardı ben artık tedbirimi alıp bir daha annemden ve babamdan izinsiz hiç bir siteye üye olup o siteden alışveriş yapmadım artık dersİmi de almıştım.

 47. Geçen günlerde video kanalında gördüğüm kamerayı aldım. Video çekip youtuba attım ve bazı zorbalar videonun altına kötü şeyler yazmışlar ve bende onlara karşılık verdim.Keşke vermeden önce düşünseymişim olar bilgisayar korsanlarıymış bilgisayarıma bir sürü virüs bulaştırdılar.Hemen aileme haber verdim onlardan şikayetçi olduk ve yakalandılar bende bir daha kötü yorumlara aldrış etmedim.

 48. Ben bir kendi telefonuma İOSun son sürümünü yükleyecektim. Ama telefonumun hafızası özçekimlerle ve videolarla dolmuştu. Ve ben bunu youtubeyeye yükleyecektim.Bu yüzden telefonum kısıtlı sürümlü olmuştu.Ve ben bunların hepsini flaşdiske yükledim ,ve parola koydum ben bu şifreyi unutmayayım diye arkadaşımın leptabına yazdım. O aklına şeytan girmiş gibi benim videolarımı sosyal medyaya koymuş.Bende ondan telif hakkı istedim.Ve artık birdaha kimseye bir kablosuz ağ veflaşdik şiremi ve o eşyaların şifrelerini kimseye vermedim. Buda bana ders olmuştu

 49. Bir gün vatana gitmiştik orada yeni bir klavye ve monitör vardı ve karne hediyem olarak ta bir şeyler alacaktık.Babama onları almasını istedim babam kasada lazım dedi ve onuda aldık.Eve gidip ona parola yani şifre koydum sonra bir video kanalı açtım.Bir işletim sistemi vardı adı da windows idi.sonra facebook ta kendime bir hesap açtım. Bayabi çevrim içi kaldım.Sonra bir oyun yüklemek istedim.Bu oyunu yükledikten sonra bir linke tıkladım. Bilgisayarıma virüs kapmıştı. Artık bilgisayarıma korsanlar girmişti. Babam buna çok kızacaktı.Hemen gidip nasıl virüsü sileceğimi öğrendim. Bilgisayarımdan hemen o virüsü sildim.

 50. Bir gün yabancı dil öğretmenimiz bir slayt hazırlamamı istedi.Flashdiskimi bilgisayarıma taktığımda tarayıcının çalışmadığını farkettim.Bilgisayarımı yeniden başlatınca sorun ortadan kalkmıştı.Güzel bir araştırma yaptıktan sonra eğlenceli bir sunum hazırladım.Slaytı öğretmenim sınıfta arkadaşlarımla paylaştı.Herkes çok beğendiği için öğretmenim ödül olarak sözlü notumu yükseltti.Bu günü öğretmenimiz bir öz çekimle fotoğraflayıp okulun sosyal ağ sitesinde paylaştı.

 51. Arkadaşımın evine gitmiştim arkadaşımın tableti vardı.Ben çok beğendim ona bugün bende kala bilirmiyim dedim arkadaşım ise tamam aileme bir sorayım dedi.Ben tamam dedim.Şifresini söylermisin dedim oda tamam dedi.onun birde telefonu vardı bana tabletini verdikten sonra ben tablette geziyordum arkadaşımın telefonda çevrim içi olduğunu gördüm.Arkadaşıma İnterneti kullana bilirmiyim diye mesaj attım.O bana kullana bilirsin dedi.Bende teşekkürler dedim.Ben o gün yanlışlıkla toplum içine paylaşım yapmışım hemde arkadaşımın üzerine ertesi gün arkadaşım bana öfkeli görünüyordu.Ben çok utandım yaptığım hareketten sonra ve ondan özür diledim.O bana dediki:senin yüzünden ailem bana ne kadar kızdı biliyormusun sen dedi.Eve gittiğimde annem bana kamera almıştı çok sevindim bundan sonra başkalarının hiç bir şeyini almıyıcam.Kameramla bir sürü videolar resimler çektim bu sayede bir sürü anım oldu…

 52. Tam bir hafta önce internet ağında bir reklam görmüştüm.Reklamda tüm dersleri dersleri online olarak çalışabiliyorsunuz yazıyordu.Bende ders çalışmak için siteye girdim.Bir anda korsanların ağına düştüm.Siteden çıktım ama ne çare virüs her yeri ele geçirdi.Bilgisayarı kapattım.Yarın açtığımda virüsleri temizlemek için format atmak zorundaydım.Kardeşime danıştım o da “Babama sor o belki bilir” dedi.Akşam babam gelince sordum babam onayladı bilgisayarı açtım formattı attım.Herşey gitmişti hemen işe koyuldum eski programları yeniden yükleyip eskisi gibi yaptım.Aynı zamanda güçlü şifrelerimi,güçlü şifre olarak değiştim.Ve artık daha dikkatli ve bilinçliyim

 53. bir gün bilgisayarımı açtım google ye bir şey yazıcaktım ama yazı yazdıgımda ikinci harfte kısıtlı yazılım diye bir şey çıktı karşıma nekadar yapmaya çalışsamda olmadı.sonra abime whatsap dan ne kadar abime yazsamda çevrim içi oldugu halde bana cevap yazmadı babamada yazdım ama oda bilmiyorum dedi.sonrada evimize kamera takmaya geldiler. aradan iki üç gün geçti sonra bende merak edip kamera kayıtlarına baktım bide ne göreyim abim benim bigasayarama baglammış resmen yönetiyor.flash disk vardı bende onun içindeki fotagrafları abimden intikam almak için sildim.

 54. o gün arkadaşım bize gelmişti yanında tableti de vardı tablete bakmaya izin vermemişti bende gizlice tablete girerken şifresine baktım o eve gitmişti tabletide bendeydi bende şifreyiyazdım ve oyun oynadım daha sonraa play storeye girmeye çalıştım amakimlik numarası istiyordu ama ben bilmiyordum kendiminkini girdim ve adımahesap açtım ailesinden annesi beni aradı tableti sordu bende bizde olduğunu müsait olduğunuzda alabileceği söyledim ama annesi play store hesabının benim açtığımı fark edeceğini bildiğim için hesab için endişelendim silemedimdeannem bilsekesin bana ceza verecekti daha sonra olanları arkadaşım annesine anlattım ve özür diledim.

 55. Bir gün arkadaşlarımla binanın önünde oturuyorduk arkadaşımın alt katında oturan kişinin internet şifresini biliyorduk interneti telefon ve tabletlerimize bağladık altı yedi saat oynadık videolar paylaştık ertesi gün paylaştığımız videolar bin izlenmeyi geçmişti alt katta oturan internetin bizim bitirdiğmizi anlamış ve siber suçlara haber vermiş o yüzdende babama para cezası gelmiş babam bana sordu bunu sizmi yaptınız diye evet dedim babam bana biraz kızdı ve arkadaşlarımın ailesiyle cezayı ödeyip komşumuzdanda özür dilediler.

 56. annem telefonuna çok zor bir şifre koymuştu anneme dedimki ücretsiz yazılım indirelim dedim . annem vermedi telefonunu sonrada telefona virüs bulaştı. annem “kızım sen haklıymışsın canım kızım” dedi.sora yükledik öz çekim yaptık ,video kanalı açtık ve çok eğlendik. Mutlu son….

 57. Ben bugün arkadaşımla hikayemi anlatıcağım.Günlerden bir gün arkadaşım bilgesayarımı istedi film yükliycekti ve istedi ona vermedim.Arkadaşım parolamı yani şifremi bildiği için bilgesayarımı benden gizli açmış benim haberim yoktu flasdiskine indirmiş bilgesayar bunu kaldırmadığı için virüs girmiş ve bilgesayarım bozuldu. klavye filan hiç birşey çalışmadı ve ben bunu farkettim ben bunu farkettiğim için arkadaşım günlerce yanıma gelmedi bir gün beni okulda gördü ve suçunu itiraf etti.Arkadaşım itiraf etti ve bilgesayarımı yaptırdık sonra mutlu hayatımıza geri döndük

 58. Bir gün öğretmenimiz bize bir ödev verdi bu ödev internet üzerineydi önce öğretmenimiz bize bir parola verdi ve bize bir konu verdi bu konuyla ilgili en güzel yazı yazana bir ödül verecekti ben ise kazanmak için hile yapıp bu ödevi ailemle yapacaktım fakat ailem ödevini kendin yazmalısın dedi bende bu yüzden bir video kanalından baktım yarın okula gittiğimizde öğretmen bunu sen yazmamışsın dedi ve bana ceza verdi ben o günden sonra bir daha ödevlerimi hileyle yapmadım

 59. bir gün Yusuf ve Asaf pardüsü geliştirmeye karar verdiler ve şifresiz olucaktı ve filmini çıkartıcaklardı ücretsiz bir yazılım yazacaklardı.Şfreli olacaktı ve kimse kopyalayamacaklardı.Eğlenceli ve ödüllü olacaktı,ama ceza olmayacaktı. Sonunda yaptılar ve ünlü oldular.

 60. Geçen gün evde internet kesildi tam osırada youtup hesabı açıp şifremi giriyodum kesildiğindede çok üzüldüm kota tükenmişti ertesi gün para ödenip çevrim içi olayı başardım kablosuz ağımız geri gelmişti ve yeniden hesap açtım bir sürü video çektim komik , dram , korku vb. Bazılarında çok güzel yorumlar gelmişti fakat bazılarında çok kötü yorumlar gelmişti video kanalımda 58 abonem vardı ama okadar mutlu değildim çünkü BAZI ŞAHIZLAR ZORBALIK YAPMIŞTI onları cezalandırmak istiyordum ama diyerlerinide ödürlendirmek yarın olduğunda aklıma bi fikir geldi bazı arkadaşlarımı çağırıp korsan oyunları çektik ve aşırrı beğenildi malesef kameram kırıldı internetten yeni kamera araştırmaları yaptım ama hepsi pahalıydı bende monütörün konumuna kamera taktım öyle video çekiyodum bi çocuğu yere düşştüğünü çektim ve videoyu attım çocuk bu duruma üzülünce kendimi kötü hissetim çocuktan özür dileyip vidoyu kaldırdım ve canlı yayında ondan özür diledim ve böylece kendimden ders çıkarmış oldum.

 61. internetten ödev yapacaktım ağbim bilgisiyara şifre koymuş parola istiyordu sonra ağbimi watsapdan yazıcakdım çevrimiçi deyildi sonra telefonedan baktım ödeve reklam çıktı lisanslı ürün diyordu kabul etmedim sonra ücretsiz ya zısını gördüm tıkladım korsan yayıncılık yazıyordu hemen kappattım sonra sınırlı sürüm dedi aileme haber verdim virüs bulaşmış ve internetin kablosunu kesdim sonra bilgisiyarı açtım cd takdım şifresiz monütörden ses geldi ve çalıştı kılavyeye çay döküldü bozuldu ağbim geldi kızdı okul hediyesi olarak babam ödül verdi ödülde kılavye aldı ve beta geldi ve telefonu virüsten kurtardı kablosuz ağ ulaştılar ama zorlandılar ceza olarak 10 kere telefon yazıcaktım yazdım babamın fotoraflı kimliğni aldı

 62. Bugün ücretli tanıtım içeren bir video izledim.Bana hesabımın şifresini sordular ve 1 hafta sonra ödül alacağımı söylediler.Aradan 2 hafta geçti fakat hala ödülümü vermediler.Hafta sonu bilgisayarımı açıp oyun oynuyacaktım.Ama bilgisayarım her defasında hata verip kapanıyordu.Bir kere daha denedim bu sefer işletim sisteminin bozulduğunu söyledi.Bende hemen anneme söyledim.Annem bilgisayarımı tamirciye götürdü.Bilgisayarımım harddiski yanmıştı.Annem bilgisayarımı yaptırdı ve eve getirdi.Bilgisayarı açtığımda hesabımın çalındığı yazıyordu.Bana 5 10 dakika sonra bir mesaj geldi.Bu mesajda hediyeni aldınmı yazıyordu.Bir daha bilmediğim insanlara güvenmedim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*