Market Rehberi

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

MARKET REHBERİ TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Hatice Kübra MALKOÇ, Ayşe Nehir DOĞAN, Elif AKDAĞ tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Market Rehberi
Proje Türü: Tasarım
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

  • Projemizin amacı görme engelli insanların günlük hayatta karşılaştığı büyük bir sorunu ortadan kaldırmak ve görme engelli insanlara market alışverişinde kolaylık sağlamaktır.
  • Böylece görme engelli insanlar market alışverişi yaparken sorun yaşamayacak ve marketteki ürün hakkında birçok bilgi edinecektir.
  • Görme engelli insanlar rahatça markete girip istediklerini alacaklar ve bu şekilde görme engelliler bazı kötü niyetli esnafların onları kandırmalarına izin vermeyecekler.
  • Ürünün fiyatı, markası ve son kullanma tarihini öğrenecekler. Bu şekilde artık toplumda insanların onlara acımadıklarını hissedecekler ve kendilerini çok iyi ve mutlu hissedeceklerdir.
  • Tasarlayacağımız bu küçük ve kullanışlı araç sayesinde kısaca görme engelli insanlar market alışverişinde karşılaştıkları sorunlardan biraz olsun kurtulacaklar ve kendilerini iyi ve mutlu hissedeceklerdir.

PROJE ÖZETİ

Günümüzde görme engellilerin toplumsal yaşamda birçok sorunla karşılaştığını düşündük. Bu düşünceyi tanıdığımız görme engelli insanları bir süre incelediğimizde fark ettik ve bu sorunlardan yalnızca birini seçtik. Bu seçtiğimiz sorun görme engellilerin günlük hayatlarında karşılaştığı bir sorundur. Seçtiğimiz sorun ise market alışverişinde görme engellilerin marketteki ürünlerin fiyatını, markasını ve son kullanma tarihini görememesi.

Bizim amacımız bu sorunu ortadan kaldırmak yani marketteki ürünlerin fiyatını, markasını ve son kullanma tarihini sesli bir şekilde öğrenebilmesini sağlamak. Projemizde kullandığımız yöntem ise tasarladığımız cihazın ürünün üzerindeki barkodu okumasını ve sesli bir şekilde açıklamasını sağlayan kodlar yardımıyla görme engelli kişinin ürün hakkında bilgi edinmesini sağlamak. Projeye yapmaya başlamada önce ise proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet yardımı ile araştırma yaptık. Bu araştırma sonucunda ise Arduino yardımı ile nasıl ürün üzerindeki barkodun okunacağını ve bunun nasıl sese dönüştürüleceğini öğrendik. Bu proje için gerekli malzemeler ise ;  Arduino ,  barkod okuyucu ve ses çeviricidir.

Bu proje sayesinde görme engelliler günlük hayatlarında karşılaştıkları bir sorun olan market alışverişi sorunun ortadan kalkmasını sağladık ve görme engellileri vücutlarında bir engeli bulunmayan insanlar gibi kolayca market alışverişi yapmasını sağladık. Bu şekilde toplumdaki bazı kötü niyetli esnafların görme engellileri kandırmasını önledik. Bu projenin hayata geçirilmesi ile görme engellilerin büyük bir sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Projenin Yapılışı: Projemiz için Arduino ,ses çevirici, kulaklık ve barkod okuyucu kullanacağız .Öncelikle barkod okuyucu ürünün üzerindeki barkodu okuyacak ve Arduino’ya iletilecek. Daha sonra Arduino’da alınan değer ses çevirici ile sese çevrilecek ve ses kulaklıktan görme engelli kişinin kulağına iletilecek.

PROJE YÖNTEMİ

Problemi Belirleme: Projemiz görme engelli bir yakınımızın sorunlarını incelediğimizde tek başına market alışverişi yapamadığını fark ettik ve bu sorun için bir çözüm aramaya başladık.

Problemi Araştırma: Yaptığımız araştırma sonucunda devletin görme engellilerin market alışverişinde yaşadıkları sorunu çözmek için yaptığı bir çalışma olmadığını öğrendik. Tabi ki devletin görme engelliler için yaptığı bir çok çalışma vardır ancak bu sorun için bir çalışma yapılmamıştır. Ayrıca bu soruna bir çözüm getiren bir proje de yapılmamıştır ve biz de bu soruna bir çözüm bulabilmek için bu projeyi hazırladık.

Gereksinimleri Belirleme: Projemizin gereksinimlerinden biri olan barkod okuyucu, ürünün üzerindeki barkodu okuması için gereklidir. Ses çevirici ise barkod okuyucunun okuduğu barkodu sese çevirmesi için gereklidir ve projemiz için gerekli olan en önemli parçası olan Arduino kartı ile yapacağımız elektronik sistemin ana beynini oluşturur.

Olası Çözümler Geliştirme:  Yaptığımız araştırmalar sonucunda projemize benzer bir proje ile karşılaştık. Bu proje şapkaya takılan ve bir engel ile karşılaştığında uyarı veren bir sensör bulunduran projeydi.

En İyi Çözümü Seçme: Yaptığımız araştırmalar sonucunda ortaya çıkan proje yapılmış bir proje olduğu ve bizim projemizin engelli vatandaşlara daha fazla yardımcı olduğunu düşündüğümüz için ‘’Market Rehberi ‘’ adlı projeyi seçtik.

Prototip Oluşturma / Yapılandırma: İlk önce projemizde sesin görme engelli vatandaşımıza ulaştırılması için hoparlörü kullanmayı düşündük fakat daha sonra hoparlörün gürültü bir ortamda duyulamayacağını ve diğer insanların bu belirli bir düzeydeki bu sesten rahatsız olacağını düşünerek hoparlör yerine kulaklık kullanmaya karar verdik.

Çözümleri Test Etme ve Değerlendirme: Projemizi: barkod okuyucu ve ses çeviriciyi Arduino’ya bağlayarak, okunan barkodu sese çevirerek yapmayı düşündük. Sırayla gidecek olursak ; ilk önce barkod okuyucu ürünün üzerindeki barkodu okuyacak. Daha sonra okunulan değer Arduino’ya iletilecek ve bu değeri ses çevirici sese çevirecek ve kulaklıktan görme engelli insana iletecek. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda bir sorun olmadığını gördük.

Sonuçları Raporlaştırma: Fuarda gösterilmek üzere projenin yapım aşamasının ve projenin gösterildiği bir poster tasarlanacaktır.

Proje Danışmanı: Osman Batur DAĞDEVİREN
Proje Öğrencisi: Hatice Kübra MALKOÇ, Ayşe Nehir DOĞAN, Elif AKDAĞ


BİLGİLENDİRME

Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Projemiz Tübitak Tasarım Projesi kapsamında değerlendirilebilir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi TÜBİTAK tarafından onaylandı yapımına başladık. Projemizde kısaca barkot okuyucu ile barkotunu okuduğumuz ürünleri arduino kodlayarak bağladığımız kulaklığa ürün bilgisini sunan seslere çevirdik. Proje bizi çok uğraştırdı. Arduino kodlarını ve detayları boş bir zamanda eklemeye çalışacağım.

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Proje tübitak için ağır bir projedir. Yapacak arkadaşları baştan uyarayım çok fazla emek istiyor yinede karar size ait.

Arkadaşlar bu projemiz Sivas Robot Yarışması Serbest Kategoride 4. olmuştur. Projemizle başka alanlarda tekrar yarışmayı düşündüğümüzden bu proje hakkında daha fazla bilgi verilmeyecektir.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Posteri

PROJE RESİMLERİ

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Market Rehberi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*