Makey Makey ile Kodlama Zevkliymiş

Makey Makey ile Kodlama gerçekten çok zevkliymiş. Daha önce hiç ilkokul grubu ile kodlama yapmamıştım. Ne yapalım ne yapalım derken karşımıza Makey Makey çıktı.

Öğrencilere elektronik devre mantığını anlatabilmek için oluşturulmuş bu eğlenceli araç ile yeni yeni dersler planlamaktayım. Derslerimizi uyguladıktan sonra sonuçlarını da gördükten sonra buraya ayrıntılı olarak ekleyeceğim.

Fakat şimdilik güzel günümüzden geriye kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Makey Makey ile kodlama eğitimi kapsamında 8-10 adet farklı ders oluşturup tıpkı daha önce Scratch, Arduino, Mblock dersleri gibi paylaşmayı planlıyorum. Ama önce kendim kullanmam ve çocukların yüzünde oluşan o mutluluğu görmem lazım.

Şuan elimde hazır olarak resimlerden de görebildiğiniz gibi Scratch ile yapılmış bir Köstebek oyunu var. Bu oyunda aracı olarak oyun hamuru kullandım.

İkinci olarak hazırladığım yine scratch ile yaptığım bir piyano oyunu bulunmakta. Bu oyunda ise oyun hamuru yerine kağıt üzerine kurşun kalemle piyano çizip onun üzerinden iletim sağladık.

Piyanoyu biraz geliştirip kablo uçlarına elma takarak ta denedim çalışıyor. İnternette zaten en çok muzdan piyano olarak karşımıza çıkıyor bu araç.

Yeni etkinlikler üzerinde çalışıyoruz bakalım bir seri oluşturabilirsek buradan link link sizlerle de paylaşırız. Kodlama haftasında sizlerin işine yarayabilir diye şimdiden paylaşmak istedim.

Çocuklar bile bu kartı nereden alabiliriz diye sorduğuna göre muhtemelen gelecek sorular arasında bu olacak. Ben peşin peşin aldığım yerin adresini vereyim.

Stem Geliştirmek Kartı adı altında https://www.robocombo.com/stem-gelistirme-karti adresinde Robocombo sitesinde satılmaktadır. Robotik malzemeleri satın alırken mu siteye mutlaka göz atmanızı öneriyorum. Dönem dönem uygun fiyatlı ürünler çıkabiliyor.

Ürünü eklediğim tarih 05.10.2019 tarihi fiyatı 99 TL gözüküyor. Sonra artar mı azalır mı bilemem artık.

14 Comments

  1. Merhaba hocam öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim .
    sitenizden oldukça faydalanıyoruz. Sizden ricam Köstebek oyununu gönderir misiniz.

  2. Merhaba hocam öğrencilerimle Makey Makey seti ile Köstebek oyunu çalışması yapacağız biz de. Örnek olması açısından çalışmanızı gönderebilir misiniz rica etsem.
    İyi çalışmalar.

  3. Merhaba hocam köstebek oyununu nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz rica etsem ben de proje yapmak istiyorum. Teşekkürler

  4. hocam mrb köstebek oyununu nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz tübitakta kullanmayı düşünüyorum da teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*