Kodlama Nedir?

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi müfredatının değişmesi ile birlikte ikinci dönem derslerimiz tamamen Kodlama konularına ayrılmıştır. Bu yazıda Kodlama Nedir? Sorusunu yanıtlayarak konularımıza giriş yapacağız.

Kodlama öğretimi için bulabildiğim tüm alternatifleri sizlerle paylaşarak herkesin kendi imkanları doğrultusunda kodlama eğitimi verebilmesi için elimden geleni yapacağım. Bu konuda gerçekten okullarımızda farklılaşmalar söz konusu olacak. Bir okul bilgisayar sınıfı olmadan imkansızlık içinde kodlama eğitimi verebilmesi için bilgisayarsız kodlama etkinliklerine ihtiyaç duyarken diğer bir okulumuz Scratch ve Code.org gibi araçlarla bu eğitimi vermeye çalışacak. Hatta bazı okullarımız Arduino ile robotik kodlama yaparak eğitim vermeye çalışacak.

Bende bu web sitesi üzerinden kullandığım araçları tanıtarak kendi şartlarınıza göre en uygun araçları seçmenizi sağlamaya çalışacağım.

Tüm bunlara başlamadan önce bu sayfa üzerinden Kodlama Nedir? konusunda hazırlanmış olan güzel videoları paylaşmak istedim. Derslerinize başlamadan önce ön bilgi ve dikkat çekme açısından öğrencilere izlettirilebilir.

İyi seyirler dilerim.

ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA VİDEOSU

Mühendis Kafalar Youtube Kanalı tarafından paylaşılmış güzel bir video.

Kod öğrenmenin insan gelişimine etkisi ne olabilir? Çocukların akıllı telefonlara olan ilgisi faydaya dönüştürülebilir mi? Kod yazmak çocuk oyuncağı olabilir mi?

Çocukların kodlama öğrenmesi, sorgulayan ve neden-sonuç ilişkisi kurabilen toplumlar yaratmak açısından çok önemli. Aileler canla başla çocuklarının ikinci bir dil öğrenmeleri için yabancı bakıcılar ararken, kodlama dilini öğrenmek için üniversiteyi beklemek sizce de çok saçma değil mi?


KODLAMA NEDİR VİDEOSU

Çihotv tarafından Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yaz kursu için hazırladığı Kodlama Nedir videosu EBA üzerinden paylaşılmıştır.


KODLAMA VİDEOSU

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Elif ŞİMŞEK’in hazırladığı Programlama-Kodlama Nedir videosu EBA üzerinden paylaşılmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*