Kodlama Nedir?

Kodlama Nedir? Çocuklar için En iyi Kodlama Eğitimi Sayfası Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi müfredatının değişmesi ile birlikte ikinci dönem derslerimiz tamamen Kodlama konularına ayrılması sonucunda oluşturulmuştur.

Bu yazı ile Kodlama Nedir? sorusuna yanıt bulacağız ve seviyemize göre kullanabileceğimiz kodlama araçlarını öğreneceğiz.

Kodlama yani Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Kısaca bir bilgisayarın yada elektronik devre kartının ne yapmasını istiyorsak bunu ona anlatmaya Kodlama denir.

Dilerseniz bir video ile Kodlama Nedir? Konusuna daha detaylı bakalım.

Kodlama Nedir? Videosu

Kodlama yaparken kullanabileceğimiz çeşitli Programlama Dilleri bulunmaktadır.

Benim hedef kitlem ortaokul öğrencileri ağırlıklı olduğundan Metin Tabanlı Kodlama Araçları yerine Blok Tabanlı Kodlama Araçlarını kullanarak Kodlama öğretmenin daha mantıklı olduğunu düşünmekteyim.

Yani bu yazıda Çocuklar için Kodlama Eğitimi üzerinde duracağız.

Çocuklara Kodlama Eğitimi Nasıl Verilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi eğer çocuklar için kodlama eğitimi düşünüyorsak metin tabanlı kodlama araçları yerine tercih edeceğimiz araçlar mutlaka Blok Tabanlı Kodlama Araçları olmalıdır.

İnternette yaptığımız araştırmalarda Blok tabanlı kodlama için Code.org, Scratch gibi onlarca kodlama aracı olduğunu görmekteyiz. Peki biz kodlama öğrenmek için hangi araçları hangi sırayla kullanmalıyız.

Bu konuda yıllarca yaptığım eğitimlerin tecrübesi ile sıfırdan başlayan bir öğrenci için sırasıyla adımların bulunduğu bir yazı hazırladım.

En İyi Kodlama Eğitimi
Çocuklar için En İyi Kodlama Eğitimi

Sizde kodlama eğitimine başlamak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka Çocuklar için En İyi Kodlama Eğitimi sayfasını ziyaret etmeli ve orada yazılan adımları birebir uygulamalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*