Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi?

Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Araştırma Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI MATEMATİK BAŞARISINI ETKİLER Mİ? TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Muhammet Eren ÇOŞKUN tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu ve anketimizi hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını etkiler mi?
Proje Türü: Araştırma
Proje Alanı: Matematik

PROJE AMACI

Kitap okuma alışkanlığı matematik başarısını etkiler mi? Projesindeki amaçlarım aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

  • Öncelikle amacım öğrencilere kitap okumanın derslere etkisini fark ettirebilmek ve öğrencilerin kitap okumayı önemsemesini daha fazla kitap okumalarını sağlamak.
  • Projemde öğrencilere kitap okumanın sadece Türkçe gibi sözel derslere değil bütün derslere etkisi olduğunu göstermek,
  • Okulumuzdaki öğrencilerin kitap okuma sürelerini de öğrenerek bu konuda çalışmalar yapmak,
  • Projem tamamlandığında öğrenciler bir ders çıkaracaklar ve az da olsa kitap okuma süreleri artacak ve öğrenciler kitap okumak hakkında biraz olsun bilinçlenmiş olacaklar.
  • Okulumuzdaki öğrencilerimiz Kitap okumanın derslere etkisini öğrenmiş olacaklar.
  • Okulumuzdaki öğrencilerin bitirdikleri kitap sayısı hakkında fikir sahibi olacağım.
  • Kitap okumayı çok seven ama kaynaklara ulaşamayan öğrencilere faydalanabilmeleri için okul kütüphanesi tanıtımını yapacağım.

PROJE ÖZETİ

Bu projemizde Kitap okuyan öğrenciler soruları daha iyi anladıkları için matematik sorularını daha iyi yaparlar.Hipotezi araştırılacaktır.

Çevremdeki öğrencilerin kitap okumadıklarını ve kitap okumanın derslere etkisi olmadığını düşündüklerini fark ettim. Kitap okumanın derslere etkisi olduğunu öğrencilere ispatlamak ve biraz olsun kitap okumalarını sağlamak için bu projeyi hazırlamak istedim. Projemi uygularken bir anket ve test düzenleyeceğim. Bu ankette öğrencilerin günde kaç saat kitap okudukları şimdiye kadar kaç kitap bitirdiklerini, okumaktan hoşlanacakları kitap türlerini ve matematik derslerinin nasıl olduğunu sorup anketin sonuna 5 tane matematik sorusu ekleyeceğim. Ekleyeceğim sorular okuduğunu anlama ve matematikle ilişkili olan problemlerden seçilecek.

Bu deneyde kitap okuyanın kitap okumayandan farkını göstermiş olacağım. Hem de öğrencilere kitap okumanın bütün derslere etkisini görmüş oldukları için daha çok kitap okuyacaklardır. Bu projede öğrencilerin zamanlarını boşa harcamamalarını sağlayacağımı düşünüyorum. Kitap okumak okuduğumuz cümleyi düzgün bir şekilde anlamamızı sağlayacaktır. Bu da okuduğumuz soruları anlayıp soruyu daha rahat yapabilmemizi sağlar.

Kitap okumak her açıdan çok faydalı olduğu için bu projeyi seçtim. Projeyi yaparken okulumuzun kütüphanesinin de tanıtımını yapmış olacağım. Öğrencilerimizin verdiği cevaplara göre hangi kitap türlerini okumaktan hoşlanıyorlarsa okul idaresine bildirerek ilgili türde yeni yayınların okul kütüphanesine katılmasını sağlayacağım. Kitap okumayı çok seven fakat maddi imkanlar sebebiyle çeşitli okumak istediği kitaplara ulaşamayan öğrencilerimizi okul idaremize bildirerek bu konu hakkında çalışma yapılmasını sağlayacağım.

Ayrıca takıldığım yerlerde danışman öğretmenim ve okulumuz Türkçe ve Matematik öğretmenlerinden destek alacağım.

PROJE YÖNTEMİ

Alt Proje Konusunu Belirleme: Proje konumu belirlerken etrafımdaki öğrencilerden yola çıktım. Öğrencilerin büyük bir kısmı düzenli kitap okumuyor ve kitap okumanın derslere etkisi olmadığını düşünüyorlardı. Ben de kitap okumanın derslere etkisi olduğunu kanıtlamak için bu konuyu seçtim.

Araştırma Yapma: Yaptığım araştırmada kitap okuyan öğrenci sayısının çok az olduğunu ve kitap okuyan öğrencilerin kitap okumayan öğrencilerden daha başarılı olduğu sonucuna vardım. Herhangi bir konuda araştırma yaparken bile internette iki seçenek çıksa biri video biri yazı olsa insanların yazı yerine video anlatımları tercih ettiğini öğrendim.

Hipotez Kurma: Araştırmalarımdan yola çıkarak bir hipotez yaptım. Benim hipotezim “Kitap okuyan öğrenciler soruları daha iyi anladıkları için matematik sorularını daha iyi yaparlar.”

Deney Ve Gözlem Zamanı: Hipotezimi doğrulamak için bir anket ve test yapacağım. Anketimde günde kaç saat kitap okuyorsunuz matematik notlarınız kaç gibi sorular soracağım. Anket bittikten sonra 5 adet matematik sorusu soracağım. Anketin sonunda hipotezimin doğru olup olmadığını öğreneceğim.

Veri Toplama Değerlendirme Ve Sonuç: Yaptığım anket ve sorular sonucunda öğrencilerin günde kaç saat kitap okuduğu kitap okumanın derslere etkisi olup olmadığı gibi bilgilere ulaşacağım. Hipotezim doğru ise anket şeklinde analizimi sunacağım. Hipotezim doğru çıkmazsa yeni bir hipotez belirleyerek çalışmaya devam edeceğim. Ulaştığım bilgileri excel ile düzenleyerek grafikler haline getireceğim. Bu konuda okulumuz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenlerinden destek alacağım.

Alt Proje Posteri Hazırlama: Hazırlayacağım postere projem öncesinde neler yaptığı projem süresince neler yaptığımı ve projem sonrasında ne yaptığımı yazacağım. Posterimin anlaşılır ve düzenli olmasını sağlayacağım.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Muhammed Eren COŞKUN


Başvuru esnasında ayrıca bizden anket ve izin dilekçesi istenmekte bunları da aşağıda paylaşıyorum.

PROJE ANKETİ

Anketin Microsoft Word ile hazırlanmış halini indirmek için tıklayınız.

Milli Eğitim Müdürlüğünüzden anket izni almak için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet, Yöntem ve proje anketi verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve hipotezinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz. Aynı proje ile farklı bir hipotezi test etmiş oluruz. “

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Evet arkadaşlar projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve hemen yapım işlemlerine başladık. Bu kapsamda ilk işimiz anket için belirlediğimiz soruları google formlar üzerinden oluşturduk ve öğrencilerimizin bu anketi doldurmaları için çalışmalara başladık. Anketimiz yukarıda gördüğünüz gibidir. Sınıfları gezerek öğrencilerimizden anketimize girerek projemize destek olmalarını istedik.

Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Okul sitesi ve ozgurseremet.com üzerinden yayınlanan anketlerimize sınıf sınıf gezerek öğrencilerimizin katılımlarını sağladık. 1 Aylık bu süreç sonunda yeterli veriye ulaştığımıza inandıktan sonra verileri değerlendirmeye başladık.

Derlediğimiz verilere göre yukarıdaki sonuçları elde ettik. Bu sonuçlarımızı fuarda gösterebilmek için renkli çıktı aldık.

Fuar sırasında renkli çıktılarla araştırma projemizi paylaştık. Yaptığımız adımları anlattık ve ziyaretçilerimizin dikkatini çekebilmek için anket sırasında sorduğumuz soruları sorarak onların yanıtlamalarını istedik.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

PROJE RESİMLERİ

Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Kitap Okuma Alışkanlığı Matematik Başarısını Etkiler mi? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*