Kendi Çizim Programımızı Oluşturalım

Merhaba Arkadaşlar, Kendi Çizim Programımızı Oluşturalım Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Çizim Yapıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.6. Doğrusal mantık yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.7. Karar yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.8. Karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.9. Çoklu karar yapıları içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.10. Çoklu karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.11. Döngü yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.12. Döngü yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

BUGÜN NE YAPACAĞIZ?

Bu haftaki etkinliğimizde Scratch programını kullanarak kendi çizim programımızı oluşturmaya çalışacağız.

Etkinliğin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

KENDİ ÇİZİM PROGRAMIMIZI OLUŞTURALIM ADIMLARI

İlk olarak bilgisayarımızda kurulu olan scratch programını açalım. Eğer kurulu değilse çevrimiçi olarak scratch kullanacaksanız https://scratch.mit.edu/ adresini ziyaret edelim.

NOT: Çevrimiçi kullanacak arkadaşlar Chrome ile girerseniz sıkıntı yaşamazsınız. Scratch 3.0 güncellemesi olduktan sonra internet explorer vb tarayıcılar çalışmamaktadır.

Uygulama için kılavuz kitapta verilen bilgileri pdf olarak aşağıya ekliyorum. Bilgisayarınıza indirebilir veya bu sayfa üzerinden adım adım yapabilirsiniz.

Uygulamadaki kuklalar scratch içerisinde mevcuttur. Sadece silgi için kullandığım kuklayı aşağıya ekliyorum. Bu kuklayı kullanarak dışarıdan kukla eklemeyi de deneyimlemiş olacaksınız.

Uygulama ile ilgili görüşler.

Bu uygulamamız tamamen dışarıdan kullanıcı seçimlerine göre işlem yapması için dizayn edilmiş bir uygulamadır. Projelere başlamadan önce yapılmasında fayda gördüğüm bir etkinliktir. Ayrıca bu uygulama ile haber sal komutu mantığı anlaşılacak bu sayede yapacağımız oyun ve animasyonlara level ekleme veya game over, oyun başlangıcı vb sayfaları oluşturmamıza da olanak sağlayacaktır.

Kılavuz kitaba göre giriş etkinliği olarak planlandığından ekledim. Öğrenci seviyenize göre farklı etkinlikler yapabilirsiniz.

Kendi Çizim Programımızı Oluşturalım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 14 – Çizim Yapıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kendi Çizim Programımızı Oluşturalım Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Scratch öğretimi için kılavuz kitap harici olarak kendi hazırladığım etkinliklerime Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlamaalanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*