Kedicik Susamış Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Kedicik Susamış Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Akışı Değiştiriyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.15. Bir algoritma için akış şeması çizer.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Önceki konulardan öğrendiklerinizi uygulama vakti. Aşağıya örnek bir problem ekliyorum. Bu problemi çözecek akış şemasını çizmeye çalışınız. Çizim için 1. dönem öğrendiğimiz microsoft word programını kullanarak veya paint programını kullanabilirsiniz.

Sınıfta iseniz tahta üzerinde, uzaktan eğitimde ise öğretmen bilgisayarı üzerinde öğrencilerden gelen cevaplara göre ortak oluşturabilirsiniz.

KEDİCİK SUSAMIŞ ÇALIŞMASI

Arkadaşlar önceki etkinliklerimizde akış şemasının ne olduğunu öğrendik ve örnek bir hikaye okuyarak o hikayeye göre verilen şablon üzerinden bir akış şeması oluşturduk.

Artık akış şemalarının mantığını öğrendiğimize göre elimizde bir şablon olmadan bir hikayeye göre sıfırdan akış şeması oluşturmaya başlayacağız. Problem durumunu aşağıya ekliyorum.


Kedicik Susamış Akış Şeması
Kedicik Susamış Akış Şeması

Soğuk kış günlerinde sizin de bildiğiniz gibi bazı hayvanlar aç ve susuz kalabilir. Bir hayvan sever olarak siz de gün boyunca onlara yardım etmeye karar veriyorsunuz. Ancak bir sorunla karşılaşıyorsunuz.

Dışarıya koyduğunuz su iki saat içinde donuyor ve yiyecekler de lapa lapa yağan karın altında kalarak görünmez oluyor. Siz de bu görevi kendinize hatırlatacak bir akış şeması oluşturun.


Kedicik Susamış Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 7 – Akışı Değiştiriyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Kedicik Susamış Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

4 Comments

    • Haklısın ne diyeyim.İnsanlar onların canı yok sanıyorlar.Ama onlar da bir canlı.Mesela bir hayvan gördüğümüzde korkup kaçmak yerine on önce sıcak davranmalıyız.Şunu unutmayalım ki hayvanlar da birer canlıdır ve bize yapılsa hoşumuza gitmeyecek şeyleri diğer canlılara yapmamalıyız.LÜTFEN BU KONUDA HASSAS OLALIM…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*