İşletim Sistemleri Animasyonları

Merhaba Arkadaşlar, Bu bölümde İşletim Sistemleri konusunda öğrencilerle yapılabilecek basit animasyonlar bulunmaktadır. Bu animasyonlar işletim sistemleri konusunun öğrenilmesinde kolaylık sağlamaktadır.


İŞLETİM SİSTEMLERİNİ ONLİNE İNCELEYİN

Bu etkinlikte Windows İşletim Sistemlerinin eski versiyonlarının bir simülasyonu oluşturulmuştur. Link üzerinden girerek eski sistemlerin nasıl olduğunu öğrencilerimizle inceleyebiliriz.

Windows 93 incelemek için tıklayınız.


SİSTEM VE UYGULAMA YAZILIMLARI

Anlattığımız konular sonrasında sizlerle yaptığımız Öz Değerlendirme Formlarını incelediğimizde en çok karıştırılan konulardan bir tanesinin Sistem yazılımları ve Uygulama Yazılımlarının birbiri ile karıştırılması olmuştur. Bu konudaki eksiklerin giderilmesi amacıyla üstadım Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından Scratch programında bir animasyon hazırlamıştır.

Bu animasyonda Sistem yazılımları ve Uygulama Yazılımlarının kutucukları oluşturulmuş, donanımlar ise bu kutucukların altında rastgele yerleştirilmiştir.

Donanımların isimlerinden tutup sürükle bırak yöntemi ile doğru alan yerleştirmeniz gerekiyor.

Yerleştirme sonuçlarına göre puanlama veriyor. Hepsini doğru yapmaya çalışınız.

Animasyon Scratch Programında hazırlanmıştır. Yeşil bayrağa basarak başlatabilirsiniz. Tam ekran yaparak daha net çalışabilirsiniz.

Not: Oyun açılmaması halinde sayfayı yenileyiniz.

İşletim Sistemi Animasyonları Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 2 – İşletim Sistemini Tanıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

44 Comments

  1. Hocam elinize sağlık, internet problemini biz de yaşıyoruz da mail gönderebilir misiniz bana da?

  2. öğretmenim ben animasyonu açamadım o yüzden videoyu ve sunuyu izledim testi çözdüm ve testten hiç yanlışım çıkmadı.

  3. Şimdiye Kadar Yaptıklarımın Hepsi 100 Hiçbir Hatam Yok Fakat Hatası Olanlar Endişelenmesin Bilgisayar Dersi Tek Bir Yollu Bir Ders Değildir Çok Yollu Bir Derstir Kısaca Şunu Söylemek İstiyorum ; Diyelim ki Ne Yapacağınızı Unuttunuz O Zaman 2. Yol Yani Mantık Yoluna Geçebilirsiniz BAŞARILAR DİLERİM 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*