Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Hikaye Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Uygulama

Şimdi size bir hikayenin içerisinde bulunmasını istediğim 5 cümle vereceğim. Siz bu beş cümleden 1 tanesini seçip onunla başlayacaksınız arasını kendi hayal gücünüze göre doldurduktan sonra seçtiğiniz cümlenin bir sonraki cümle ile hikayenizi bitireceksiniz.

Yani aşağıda verdiğim cümlelerden 1. cümle ile hikayesine başlayan birisi 2. cümle ile hikayesine son verirken 2. cümle ile başlayan bir öğrenci 3. cümle ile hikayesine son verecektir. Eğer 3. cümle ile başladıysanız 4. cümle ile bitirecek, 4. cümle ile başladıysanız 5. cümle ile hikayenizi bitireceksiniz.

Sizden gelen yanıtları birleştirerek anlamlı güzel bir hikaye oluşturmaya çalışacağız.

Hayal gücünüze güveniyor güzel hikayeler bekliyorum.

Mini hikayelerinizi yazmak için kullanacağınız cümleler aşağıda verilmiştir;

  1. Sabah gözlerimi açtığımda güneş tüm coşkusuyla odama dolmuştu.
  2. Aslında yeni taşındığım bu şehri çok merak ediyordum.
  3. Sıra bu sene gideceğim okulu tanımaya gelmişti.
  4. Oradan çıktığımızda annem ve ben birbirimize bakıp gülümsedik.
  5. Burayı sevsem de yatmadan önce eski arkadaşlarımı ve mahallemi düşünmeden edemedim.

Cevabınızı aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar arkadaşlar etkinliği bende bu sene ilk defa uygulayacağım. Uygulama durumuna göre etkinlikte güncelleme yapabilirim. Seneye kadar da aynı etkinliğin senaryolarını çoğaltarak Bilgisayar üzerinden çevrimiçi yapılabilir halini oluşturmaya çalışacağım.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/hikaye-yazıyorum.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/hikaye-yazıyorum-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf Bilişim Çalışma Kağıtları5.2.11 - Hikaye YazıyorumBilişim 5. sınıf,Hikaye YazıyorumMerhaba Arkadaşlar; Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Hikaye Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile; 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder. kazanımları verilmeye çalışılmıştır. Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir. Uygulama Şimdi size...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi