Haydi Sırala Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Haydi Sırala Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Ayıkla Pirincin Taşını konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.8. Hatalı bir algoritmayı doğru çalışacak biçimde düzenler.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik sınıf içi yapılabilecek etkinlik olarak belirlenmiştir. Online etkinlik sayfa altındadır.


HAYDİ SIRALA ÇALIŞMA KAĞIDI UYGULAMA

Günlük yaşamımızda yaptığımız işler gibi doğa olaylarının da kendi döngüleri ve algoritmaları vardır. Biraz düşündüğümüzde, bu döngülerin tamamlanabilmesi için de belli işlem adımlarının gerçekleşmesi gerektiğini fark edebiliriz.

Haydi Sırala çalışma kâğıdında doğadaki su döngüsüne ilişkin görseller yer alıyor. Bu tabloda görüldüğü gibi su döngüsü yağışla başlıyor. Diğer aşamaların görselleri ise tablonun altında karışık olarak verilmiş. Sizden istenen bu resimleri keserek tablodaki uygun yerlere yapıştırmanız.

Bazı aşamalarda birden fazla görselin yer aldığına dikkat ediniz. Bu nedenle tablo üzerinde, aynı anda meydana gelen olaylar için birden fazla görselin yerleştirilebileceği boşluklar mevcut.

Haydi Sırala Çalışma Kağıdı
Haydi Sırala Çalışma Kağıdı

Yukarıdaki resimleri keserek algoritma oluşturup boşluklara yerleştiriniz. Yoğunluk sebebiyle etkileşimli halini henüz yapamadım ama en kısa sürede etkileşimli hali yapılıp paylaşılacaktır.

Etkinliği çevrimiçi yapmak için (Flipped Information Technologies) projesi kapsamında yapılan etkinliği kullanabilirsiniz. (Kaynak için tıklayınız.)


Haydi Sırala Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 6 – Ayıkla Pirincin Taşını ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haydi Sırala Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

9 Comments

  1. Değerli genç meslektaşım; sayenizde ders eğlenceli ve verimli geçiyor. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır (Sav.) Profesyonelce hazırlanmış pdf formatları ile sizin çalışmalarınınız birleşince eğlenerek öğrenme ortaya çıkıyor. İyi ki varsınız. Yolunuz açık olsun inşallah.

    • Öğretmenim çok teşekkür ederim faydalı olabiliyorsak ne mutlu. Kendi öğrencilerim için açtığım bu site zamanlar herkese hitap etmeye başladı. Bizim alanda özellikle bir açığı kapatıyor. Her sene daha da iyileşerek devem ettirmeye çalışıyorum umarım yapabiliyorumdur.

  2. Bende online bir etkinlik bulacağımı umarak tıkladım hocam ama hüsrana uğradım yetişmediğini görünce, yaptığınız tüm çalışmalarınız için emeğinize sağlık nasıl bir fayda sağlıyorsunuz, öğretmen olarak işlerimizi nasıl kolaylaştırıp düzenli hale getiriyorsunuz anlatamam, her şey için teşekkürler:)

    • Teşekkür ederim hocam, Bu sene yeni bir kurum oluşturmaya çalışıyoruz. iş yoğunluğu çok fazla oldu elimden geldiğince yetişmeye çalışsam da bazen sıkışıyoruz böyle umarım seneye yetiştiririz diyelim. iyi günlerde kullanın hocam. amacıma ulaştığımı anlıyorum sizin bu mesajınızla 🙂

    • Bu etkinliği oyuna çevirecektim fakat bu sene yetişmedi. Seneye inşallah oyun halini yapacağım elinizle yerleştirip kontrol et dediğinizde sonuçları göreceksiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*