Haydi Mandala Çizelim Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Haydi Mandala Çizelim Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Benzer Sorun Benzer Çözüm konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.9. Problemin çözümünü benzer problemler için geneller.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.


MANDALA NEDİR?

Öncelikle Mandala Nedir sorusuna yanıt verip sonra etkinliğimize başlayalım.

Mandala kökeni çok eski zamana dayanan bir çizim ve boyama tekniğidir. Mandala doğu dillerinde ‘enerjiyi tutan kap’ anlamına gelmektedir. Bizim kültürümüzde ise mandala örneklerine dantel desenlerinde ve çini boyama sanatında rastlayabiliriz.

Mandala çizimi daire şeklinde yapılır. Bir dairenin merkezinden başlayarak kullanmak istediğiniz çeşitli şekilleri simetrik ve uyumlu olarak, tekrarlı bir biçimde çizerek mandala desenleri oluşturabilirsiniz.


HAYDİ MANDALA ÇİZELİM

Elinizdeki mandala deseni, mandalanın yalnızca bir bölümü. Sizden bu mandalayı bir bütün oluşturacak şekilde tamamlamanızı istiyorum. Etkinlik sonunda deseni tamamladıktan sonra mandalanızı dilediğinizce renklendirebilirsiniz. Desenleri çizmeden önce dikkatle inceleyin.

Desenlerdeki örüntüyü, simetriyi ve uyumu keşfedin. Sonrasında çiziminize başlayabilirsiniz.

Haydi Mandala Çizelim
Mandala

Yukarıda verilen şekli çizmeye çalışalım bakalım nasıl sonuçlar ortaya çıkacak. Güzel olan sonuçlar burada paylaşılacaktır. Başarılar.


EK ETKİNLİK ONLİNE MANDALA

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak açılan sayfa üzerinden sizde kendi Mandala çalışmanızı hazırlayabilirsiniz.

Mandala

Başka etkinlikler oluşturursam burada sizlerle paylaşırım. Eğer siz bu konuda çalışma yaparsanız herkesin kullanabilmesi için bizimle paylaşabilirsiniz.


Haydi Mandala Çizelim Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 7 – Benzer Sorun Benzer Çözüm ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haydi Mandala Çizelim Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*