Haydi Mandala Çizelim Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Benzer Sorun Benzer Çözüm konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.9. Problemin çözümünü benzer problemler için geneller.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Öncelikle Mandala Nedir sorusuna yanıt verip sonra etkinliğimize başlayalım.

Mandala kökeni çok eski zamana dayanan bir çizim ve boyama tekniğidir. Mandala doğu dillerinde ‘enerjiyi tutan kap’ anlamına gelmektedir. Bizim kültürümüzde ise mandala örneklerine dantel desenlerinde ve çini boyama sanatında rastlayabiliriz.

Mandala çizimi daire şeklinde yapılır. Bir dairenin merkezinden başlayarak kullanmak istediğiniz çeşitli şekilleri simetrik ve uyumlu olarak, tekrarlı bir biçimde çizerek mandala desenleri oluşturabilirsiniz.

HAYDİ MANDALA ÇİZELİM

Elinizdeki mandala deseni, mandalanın yalnızca bir bölümü. Sizden bu mandalayı bir bütün oluşturacak şekilde tamamlamanızı istiyorum. Etkinlik sonunda deseni tamamladıktan sonra mandalanızı dilediğinizce renklendirebilirsiniz. Desenleri çizmeden önce dikkatle inceleyin.

Desenlerdeki örüntüyü, simetriyi ve uyumu keşfedin. Sonrasında çiziminize başlayabilirsiniz.

Yukarıda verilen şekli çizmeye çalışalım bakalım nasıl sonuçlar ortaya çıkacak. Güzel olan sonuçlar burada paylaşılacaktır. Başarılar.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.