Hanoi Kuleleri Bilmecesi Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Hanoi Kuleleri Bilmecesi Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bulmaca Buldurmaca konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
 • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.
 • 5.5.1.17. Matematik ve bilgisayar bilimi arasındaki ilişkiyi tespit eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Aşağıda Hanoi Kuleleri Bilmecesini çözebilmeniz için bir animasyon hazırlanmış ve sunulmuştur. Öncelikle buradaki amacımız var olan bir problemi tespit etmek ve problemi Problem Çözme adımlarına uyarak çözebilmektir.

Dilerseniz hemen başlayalım. Aşağıdaki resme tıklayarak oyun sayfasını açabilirsiniz.

HANOİ KULELERİ BİLMECESİ

Yukarıdan yeni oyun diyerek oyuna başlayın ve problemi çözmeye çalışın.

Buradaki problem durumu ise aşağıda anlatılmıştır.

PROBLEM DURUMU

Bu oyunda amacımız 1. Sütunda bulunan halkaları aynı şekilde 3. Sütuna taşımaktır.

 1. Her bir hamlede sadece 1 halkayı taşıyabiliriz.
 2. Herhangi bir halkanın üzerinde kendisinden daha büyük bir halka koyamıyoruz.
 3. Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ve en az hamle ile işlemi tamamlamak.

GÖREVİMİZ

İşte problem durumumuz bu bakalım bu sorunu nasıl çözeceğiz. Önce oyunu oynayalım ve bölümü geçelim.

Görevi yorum yaparak yerine getirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Adım 1: Problemi anlamak: Problemde ihtiyacınız olan bilgi var mı?, Bilmediğiniz kelimeler var mı?, Problemi kendi cümlelerinizle ifade edin.

Adım 2: Bir Plan Yapmak: Burada deneme yanılma mı yapacaksınız, Görselini mi çizeceksiniz, örüntüleri mi kontrol edeceksiniz vb. Problemi çözmek için nasıl bir işlem yapacağınızı yazınız.

Adım 3: Planı Uygulamak: Problemi kendi cümlelerinizle yazdığınız ifadeyi ve nasıl çözdüğünüzü adım adım yazabilirsiniz.

Adım 4: Çözümü Değerlendirmek: Çözümünüz üzerinde düşünün başka çözümler olup olamayacağınız yazın.

Evet arkadaşlar önce oyunu oynayalım çözümü bulalım ardından yukarıda verdiğim 4 adımı doldurarak yorum olarak gönderelim. Başarılar dilerim.

Görevi çevrimdışı yaparak dosyanıza eklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Yukarıya eklediğim pdf belgesini buraya tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. Daha sonra çıktı alarak ilgili alanları doldurunuz ve dosyanıza ekleyiniz.


Hanoi Kuleleri Bilmecesi Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 1 – Bulmaca Buldurmaca ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Hanoi Kuleleri Bilmecesi Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

16 Comments

 1. Problemi Anlama:Soldaki çubukta duran halkaları sağdaki çubuğa taşımak
  Bir Plan Yapma:Zihinden hangi halkayı hangi çubuğa koysam doğru olur diye düşündüm
  Planı Uygulama: Kırmızı halkayı sağdaki çubuğa koyuyoruz.Mavi halkayı da ortadaki çubuğa koyuyoruz daha sonrasında kırmızı halkayı mavi halkanın üstüne (ortadaki çubuğa) koyuyoruz.Pembe halkayı sağdaki çubuğa koyuyoruz ve kırmızı halkayı da mavi halkanın üstünden alıp soldaki çubuğa koyuyoruz,mavi halkayıda pembe halkanın üstüne yani sağdaki çubuğa koyuyoruz.Kırmızı halkayı da sağ çubuğa koyuyoruz.
  Çözümü değerlendirme:Başka çözümü yok bence.

 2. Adım 1: Problemi anlamak:1. sıradaki halkaları aynı düzen ile 3. sıraya taşımak

  Adım 2: Bir Plan Yapmak:Öncelikle zihinden hangisini nereye koyarsam verilen kurala göre yapmış olacağımın hesabını yaptım.

  Adım 3: Planı Uygulamak:Önce kırmızı halkayı 3. çubuğa koydum, sonra mavi halkayı 2. çubuğa koydum, sonra kırmızı halkayı 3. çubuktan alıp 2. çubuktaki mavi çubuğun üzerine koydum. Daha sonra en alta gelmesi gereken pembe halkayı 1. çubuktan alıp 3. çubuğa koydum. 2. çubuktaki kırmızı halkayı alıp 1. çubuğa koydum ve 2. çubukta kalan mavi halkayı 3. çubuğa koydum. Son olarakta 1. çubuktaki kırmız halkayı 3. çubuğa koyarak işlemi bitirdim.

  Adım 4: Çözümü Değerlendirmek:Çözümümün yapılabilecek en kısa zaman ve en az hamle olduğunu düşünüyorum.

 3. 1- Problemi anlamak:Halkaların hepsini en sağa geçirmeliyiz.

  2- Bir plan yapmak:Deneme yanılma yoluyla yapmalıyız.

  3- Planı uygulamak:İlk önce yeşil halkayı alıp 3. çembere koyarız.Sonra mavi halkayı alıp 2. çembere koyarız.Sonra yeşil halkayı alıp mavi halkanın üstüne koyarız.Sonra kırmızı halkayı 3. çembere koyarız.Sonra yeşil halkayı 1. çembere koyarız.Sonra mavi halkayı kırmızı halkanın üstüne koyarız.Son olarak da yeşil halkayı mavi halkanın üstüne koyarız.

  4- Çözümü değerlendirmek:Belkide başka çözümleri de vardır.

 4. 1. Problemi anlamak :Tüm halkaları sağ tarafa yerleştirmek.
  2. Bir plan yapmak :Deneme yayılma yoluyla.
  3. Planı uygulamak : İlk olarak pembeyi sağ tarafa koyarız.Ondan sonra yeşili en sağa koyarız.Pembeyi yeşilin üzerine koyarız.Maviyi boş olan yere koyarız. Pembeyi mavinin üzerine koyarız. Tekrardan pembeyi kırmızının üzerine koyarız. Yeşilide mavinin üzerine koyarız. Pembeyi yeşilin üzerine koyarız. Kırmızıyı en sağa koyarız. Pembeyi kırmızının üzerine koyarız. Yeşili en sola koyarız. Pembeyi yeşilin üzerine koyarız. Maviyi kırmızının üzerine koyarız. Daha sonra pembeyi ortaya koyarız. Son olarak yeşili mavinin pembeyi ise yeşilin üzerine koyup oyunu bitiririz.
  4. Çözümü değerlendirmek :Bence başka çözümler olabilir.

 5. 1. Problemi anlamak : En soldaki halkaları en sağdaki çembere büyük küçüğün üstüne gelmeyecek şekilde yerleştirmek
  2. Bir plan yapmak :deneme yanılma yöntemi.
  3. Planı uygulamak : İlk önce yeşil halkayı alıp 3. çembere koyuyoruz.Sonra mavi halkayı alıp 2. çembere koyuyoruz.Daha sonra yeşil halkayı alıp mavi halkanın üstüne koyuyoruz.En sonunda da kırmızı halkayı 3. çembere koyuyoruz.yeşil halkayı 1. çembere,mavi halkayı kırmızı halkanın üstüne ve yeşil halkayı da mavi halkanın üstüne koyup oyunu bitiriyoruz.
  4. Çözümü değerlendirmek : Başka çözümleri de olabilir.

 6. 1. Problemi anlamak : En soldaki halkaları en sağdaki çembere büyük küçüğün üstüne gelmeyecek şekilde yerleştirmek.
  2. Bir plan yapmak : Problemi deneme yanılma yöntemi ile çözeceğim.
  3. Planı uygulamak : İlk önce yeşil halkayı alıp 3. çembere koyuyoruz.Sonra mavi halkayı alıp 2. çembere koyuyoruz.Daha sonra yeşil halkayı alıp mavi halkanın üstüne koyuyoruz.En sonunda da kırmızı halkayı 3. çembere koyuyoruz.yeşil halkayı 1. çembere,mavi halkayı kırmızı halkanın üstüne ve yeşil halkayı da mavi halkanın üstüne koyup oyunu bitiriyoruz.
  4. Çözümü değerlendirmek : Başka çözümleri de olabilir.

 7. Adım 1: Problemi anlamak:bılmedıgım kelıme yok

  Adım 2: Bir Plan Yapmak: bence bu etkınlıgın yapmanın puf noktası oruntu kuralıdır

  Adım 3: Planı Uygulamak: ilk önce yeşili en sona maviyi ortaya sonra yeşili mavinin üstüne koydum sonra kırmızıyı en sona koydum yeşili en başa koydum maviyi kırmızının üstüne sonra yeşilide mavinin üstüne koydum ve bulmacayı çözdüm.

  Adım 4: Çözümü Değerlendirmek:benim bulduğum çözüm bu başka çözümlerde olabilir benim bulduğum en kolay çözüm bu.

 8. Adım 1: Problemi anlamak: hayır anlamadığım kelime yok ihtiyacım yok

  Adım 2: Bir Plan Yapmak: önce yeşili ortaya koyuyorum sonra maviyi en son tarafa koyuyorum sonra bir daha yeşili alıp kırmızının üzerine koyuyorum maviyi ortaya koyuyorum yeşilide üzerine koyuyorum kırmızıyı en sona koyuyorum diğerlerinide üzerine koyuyorum

  Adım 3: Planı Uygulamak: 1. adım yeşil ortaya koyuyorum 2.adım maviyi en sona koyuyorum 3.adım yeşili kırmızının üzerine koyup maviyi ortaya alınır üzerine yeşil koyulur kırmızıyı en sona koyulur ve diğerleride üstüne koyulur

  4adım : Çözümü Değerlendirmek: başka çözümleri yok

 9. Adım 1 Problemi anlamak:En soldaki halkaları en sağdaki çembere geçirmek.
  Adım 2: Bir Plan Yapmak:Deneme ve yanılma yöntemi ile yaptık.
  Adım 3: Planı Uygulamak:Önce yeşil halkayı en sağdaki çembere taktık sonra mavi halkayı ortadaki çembere taktık.Yeşil halkayı mavi halkanın üzerine taktık kırmızı halkayı en sağdaki taktık diğerlerinide üzerine geçirdik
  Adım 4: Çözümü Değerlendirmek:Başka çözüm yolu bulamadık.

 10. Adım 1: Problemi anlamak:problemi anlamak için diskleri en sağ tarafa geçirmek gerek yalnız buyuk diskleri küçük diskin üzerine getirmeden kazanmamız lazım
  Adım 2: Bir Plan Yapmak:deneme yanılma yolu ile
  Adım 3: Planı Uygulamak:küçuk diski en sağa getirdik sonra orta boylu diski sağa getirdik sonra küçük diski orta boylu diskin uzerine geçirdik sonra büyük diski en en sağa geçirdik küçük diski sola geçirdik orta boylu diski büyük diskin uzerine geçirdik ve en son küçük diski orta boylu diskin uzerine gecirdik ve bitirdik
  Adım 4: Çözümü Değerlendirmek:başka çözüm bulamadık

 11. Adım 1: Problemi anlamak:İhtiyaç olduğumuz bilgi yoktu ve bilmediğimiz kelimeler vardı. problem kolaydı ve bu yüzden sevmedik.

  Adım 2: Bir Plan Yapmak:Deneme yanılma yoluyla

  Adım 3: Planı Uygulamak:Önce yeşil ve mavi halkayı sonuncu cubuğa geçirdik ve kırmızıyı 2. cubuğa aldık. Sonra yeşil halkayı kırmızıya koyduk , maviyi 1. cubuğa aldık,yeşili maviye koyduk,kırmızıyı sonuncuya aldık ve sırasıyla halkaları yerine getirdik.

  Adım 4: Çözümü Değerlendirmek:Çözümümüz gayet mantıklı başka çözümü olduğunu düşünmüyoruz.

 12. 1 Problemi anlamak koyunu otun yanına bırakmamalıyız kuzuyu kurtun yanına bırakmamalıyız.
  Bir Plan Yapmak ilk önce koyunu götürüyoruz sonra otu götürüyoruz sonra koyunu kurtun yanına götürüyoruz sonra kurtu ot yanına götürüyoruz sonra koyunu götürüyoruz
  3 problemi anlamak: İlk önce koyunu götürüyoruz sonra otu götürüyoruz sonra koyunu kurtun yanına götürüyoruz sonra kurtu ot yanına götürüyoruz sonra koyunu götürüyoruz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*