Güçlü Şifre Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Güçlü Şifre Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Gizli mi Güvenli mi? konusu için hazırlanmıştır. Güçlü Şifre Sunumu ile;

 • 5.2.3.1. Gizlilik açısından önemli olan bileşenleri belirler.
 • 5.2.3.2. Gizli kalması gereken bilgi ile paylaşılabilecek bilgiyi ayırt eder.
 • 5.3.3.3. E-posta hesabı oluşturur ve iletişim kurmada kullanır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yeni müfredatın işlenmeye başlamasıyla artık derslerimiz belli bir düzene girmiş. Tüm okullarda aynı konular işlenmeye başlamıştır. Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı uzun zamandır beklediğimiz kılavuz kitap ve öğrenciler ders materyalleri paylaşmıştır. Google ile birlikte hazırlanan bu materyallerden dolayı çok mutlu olduğumu özellikle belirtmek isterim.

Öğretmen kılavuz kitabı ile birlikte ders materyalleri de paylaşılmıştır. Ders materyalleri arasında kazanımların anlatılması için hazırlanan sunumlarda bulunmakta. Fakat sunumlar pdf formatında olduğundan ufak tefek değişiklikler yaparak ders işleyip tarzıma uygun hale getirmeye çalıştım.

Sunumu çevrim içi olarak görüntüleyebilmek ve bilgisayarında Microsoft Office programı olmayan, telefon veya tabletle sunumlara çalışmak isteyen öğrencilerimiz için eklenmiştir. Yalnız MEB bakanlığına bağlı hatlarda engelleme olduğundan dolayı içerik görüntülenmeyebilir.

Sunumu ben sıfırdan hazırlamadım. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasından edindiğim materyallere ufak eklemeler düzenlemeler yaparak oluşturdum. Sunumun ve materyallerin tamamının bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sunum üzerinde çalışırken fare ile tıklayarak ilerleyiniz. Sunum altındaki ileri geri tuşları ile geçmeniz halinde sayfa içi animasyonlar görünmeden diğer sayfalara atlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.


GÜÇLÜ ŞİFRE SUNUMU GÖRÜNTÜLEYİCİ


Bazen sunum yoğun giriş sebebiyle yüklenmeyebilir. Bu durumda lütfen sayfayı yeniden yükleyin yada aşağıda verdiğim link üzerinden indirerek çevrimdışı kullanın.

Arkadaşlar sunuma en son bu halini verdim. Lütfen öneriniz var ise yorum olarak belirtiniz. Çok fazla içerik eklediğimden dolayı gözümden kaçabiliyor.

Güçlü Şifre Sunumunu powerpoint (pptx) uzantılı olarak bilgisayarınıza indirmek için Buraya veya aşağıdaki resim üzerine tıklayabilirsiniz.

İndiren arkadaşlar paylaşırken kaynak gösterebilirse ve bir teşekkürü çok görmezse sevinirim. Güle güle kullanın.

Ben sunumu kılavuz kitaba uyarak ancak bu kadar geliştirebildim. Sizler sunumu geliştirerek öğrenciler için daha faydalı hale getirirseniz eğer benimle paylaşırsanız bende buradan herkesle paylaşmaya çalışırım. Birlikte daha güzel içerikler ortaya çıkarabiliriz.

Güçlü Şifre Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 7 – Gizli mi Güvenli mi? ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Güçlü Şifre Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

28 Comments

 1. çok teşekkürler hocam her bilişim dersinde özgürşeremeti açıyoruz arkadaşlarımın selamı var çok teşekkürler

 2. Çoookk teşekkürler özgür hocam. derslerimde hep sizin sunumları kullanıyorum. artık öğrenciler bile ben derse gelmeden tahtayı açıp öğretmenim Özgür Şeremet açtık diyorlar:)) bu yıl ne öğrendik kısmı daha dikkat çekici ve güzel olmuş. bu arada sunumlarınızın içeriğini kendimize göre değiştirerek kullanabilir miyim sayın hocam?

  • Hocam çok teşekkür ederim. Öğrencilere selamlar, İçerikleri öğrenci faydasına olduğu sürece dilediğiniz platformda paylaşabilir dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 3. O kadar anlatıyoruz kaynak gösterin teşekkür edin diye değil mi arkadaşlar.
  Özgür hocam çok teşekkür ederiz. Bu ve diğer içerikler için. Alanımıza katkılarınız için.

 4. içeriklerin derli toplu olması, etkileşimli hale getirmeniz bütün emekleriniz için teşekkürler

 5. hocam kaynaklarınızı öğretmenler olarak kullanıyoruz emeklerinize çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*