E-Devlet Tanıtım Filmi

Merhaba Arkadaşlar E-Devlet Tanıtım Filmi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Dijital Vatandaşlık konusunda E-Devletin tanıtımı yapılması amacıyla paylaşılmıştır.

Videonun orijinal hali Youtube üzerinden alınmış fakat MEB hattında izleme imkanı olmadığından Google Drive üzerinden siteye eklenmiştir.


Önemli Bilgilendirme

Müfredat değiştiğinden artık bu videoyu kullanılmamakta bunun yerine 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık Ders Akışı sayfasında bulunan diğer materyalleri kullanmaktayım.

Araştırmalarınızda ödevlerinizde vb lazım olur diye sunumu sayfadan kaldırmadım ama ders içerisinde yer vermiyorum.

Yani videoyu veya sonradan eklediğim videoları kullanıp kullanmamak size kalmış arkadaşlar.


E-Devlet Tanıtım Filmi

E-Devlet Tanıtım Filmini donma sorunu olmadan bilgisayarınıza indirerek izlemek istiyorsanız tıklayınız.

Video çok eğitim amaçlı kullanılmasa da alternatif olsun diye zamanında eklemiştim arkadaşlar. Daha güzelleri çıkarsa sayfaya eklerim diye sayfayı kaldırmadım.

Youtube üzerinde yayınlanacak yeni videolar tespit edersem aşağıya sırayla ekleyceğim.

E-DEVLET NEDİR? VİDEOSU

Daha güzel hazırlanmış kısaca özet geçilmiş bir video arkadaşlar kullanabilirsiniz. Çok kısa ve öz bir şekilde E-Devlet sistemine nasıl giriş yapılacağı ve sistem üzerinden neler yapılabileceği özetlenmiş.

Ders akışında yer vermediğim için indirme linki vb eklemedim. Talep olursa ekleyebiliriz. MEB Hattından görüntülenmeyebilir.

E-Devlet Tanıtım Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler Dilerim…

28 Comments

 1. bizden hiç kimse kullanmıyor ama ben çok iyi olduğunu düşünüyorum 18 yaşında bende alacağım ben e devletin şu özelliğini beğendim cumhur başkanıyla görüşe bilmek ve başbakanla görüşe bilmek dikkatimi çekti

 2. e-devlet sağlık eğtim ve adalet gibi şeylerden haber almak için kullanılır o yüz den büyükler e-devleti çok kullanır ve çok bilgilendirir

 3. Benim annnem ve babam e-devleti sıkça kullanıyorlar.Sigorta pirimlerine bakıyolar,mahkeme işleri ile ilgili bakıyolar.Araç ile ilgili işlemlerde kullanıyolar.Adli sicil kaydına bakıyolar.Bazı sınav sonuçlarına bakıyolar.Buradan BİMERE müracat etmişler.

 4. E-devleti babam kullanıyor babam kamu kurumlarında kendisinin ve bizim kayıtlarımıza vergi borçlarına ve sağlık kayıtlarına bakıyor kamu dayrelerine dilek ve şikayette bulunuyor

 5. E devleti dayım kullanıyor,e devletten:
  1-Adli sicil kaydı çıkarıyor.
  2-SGK dökümünü kontrol ediyor.
  3-İşiyle ilgili belgelere ulaşıyor.

  E devlet kullanma amacı:İşi olduğu zaman devlete gitmek yerine işini internetten yapıp zaman kaybetmemek ve internet olduğu her an istediği belgeye ulaşabilmek.

 6. E-devleti babam kullanıyor e-devletten
  -trafik cezası sorgulama
  -öğrenci bilgi sistemi sorgulama
  -adlı sicil kaydı sorgulama
  -ticaret sicil kaydı sorgulama
  -SGK bilgisi sorgulama
  -tüketici hakları sorgulama
  -vergi borcu sorgulama
  -hakkında açılan davaları sorgulama
  Gibi işlemleri yapıyor

 7. vatandaş e devletten her zaman faydalanabilirler mesela adalet sağlık vb. bir çok şeylerden faydalanabilirler

 8. e devletin bir çok faydaları vardır örneğin vergi borcu sorgulama gibi bir çok katkısı vardır ve vatandaşa kolaylık sağlamıştır

 9. MUSTAFA KIY(1043)
  5/E
  E- devlet günümüzde birçok işe yaramıştır. Benim babammın e-devleti var babam okula gitmek yerine e-devlet e girerek öğrenebilir. Mesela 5 örnek vereyim: • Araba sigorta sorma. •Cumhurbaşkanlığına mesaj yazma. •Başbakanlığa mesaj yazma. •Faturaların yatıp yatmadıgını sorguluyorum. •Aracın cezalarını borçlarını sorguluyorum

 10. Benim baba e-devlet kullanıyor.E-devletten benim ve kardeşlerim ders notlarını kontrol edip birçok devlet airesiyle olan işlerini hallediyor.

 11. Babam esnaf olduğu için vergi borçları prim borçları hakkında açılan davalara ve trafik cezalarına bakıyor.

 12. E-devlet kullanan baba
  1-Bilgilendirme hizmetleri.
  2-Ödeme işlemleri.
  3-Kurum ve kuruluşlara kısadan ulaşma yolları.
  E-devlet kullanan babam bunları yapabliliyor.

 13. e-devlet vatandaşa bir çok kolaylık sağlamıştır.vergi borcu sorgulama,ihaleleri takip etme,kişisel bilgileri kontrol etme yani sicil kayıtları ,alınacak araç veya tapuların üzerinde haciz olup olmadığını kontrol etme,çalışanların sigortalarının yatırılıp yatırılmadığını takip etmesi ve bunun gibi bir çok faydalı hizmetler.

 14. Mehmet Tuna Metiner 5/E e-Devlet insanın kolaylıkla her türlü bilgiyi bulbileceği bulunduğunda çözüme ulaştıra bileceği bir sitedir.Mesela sabıka kaydına, trafik cezlarına, evraklarına vb şeylere bakabileceği bir sitedir.

 15. ablam SGK’dan yatırılan primlere bakmak için, ÖSYM NİN aday giriş sistemine girmek için kullanıyor. Babam ,aile toplum bilgilerimize bakmak için, emeklilik bilgilerine bakmak için kullanıyor. Ablam tercih yapmak için kullanıyor. Yani e-Devlet resmi olan olmayan her türlü işlerimizde herhangi bir kuruma gitmeden kolaylkla ilgi almamızı sağlar.

 16. devletin internet üzerinden bir çok kurumsal işlemlerinin yapıldığı yerdir.

  1.askeri işlerin yapılması
  2.adil sicil kaydı
  3.maliye işleri
  4.tapu bilgilerini sorgulama
  Kısacası bakanlık işlerinin tamamının yapıldığı yerdir.

 17. Benim babam e-devlet ile iş yerinden istenilen bazı evrakları alabiliyormuş.Mesela bu evraklardan bir tanesi adli sicil kaydıymış.Ayrıca sigortasınıda sorgulayabiliyormuş.

 18. Benim babam e devlet kullanımı:1.sigorta yatmışmı
  2.mahkemem falan varmı diye bakıyo
  3.öğrenci bilgilerime bakıyo
  4.adi sicil kaydına bakar
  5.kendine ait araç varmı

 19. 1- ssk hizmet dökümü sorguluyorum
  2- aracımın borçlarını cezalarını sorguluyorum
  3- tapu bilgilerimi sorguluyorum faturalarımın yatıp atmadığını sorguluyorum
  4- faturalarımın yatıp yatmadığını sorguluyorum
  5-adil sicil kayıt sorgulama
  6-sosyal yardım bilgilerimi sorguluyorum mahkeme dava dosyası sorgulama
  7-üretici destekleme sorgulama
  8-ihale sorgulama
  9-meslek kurumunu sorgulama
  10hizmet puanı sorgulama

  Bir örnek verecek olursak.babam son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan bir ceza yoktur
  babam e devle ten birçok işlemini gerçekleştirmektedir…

 20. E-Devlet, kamu hizmetlerine tek noktadan erişim imkanı sağlayan devletin resmi İnternet sitesidir. Amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.
  Annemin ve babamın e-devlet şifresi ile her türlü bilgiye kolayca ulaşılabildiklerini ve adli sicil kaydı, sigorta bilgilerini sorgulama, vergi borçlarını sorgulama gibi birçok işlerini bu siteden hallettiklerini anlattılar.

 21. benim babam E-devletten yararlanıyor.taşıt vergisi,SGK sorgulama,resmi yazışma gibi şeylerden yaranlanıyor.

 22. Annemin ve babamın da E-Devlet şifresi varmış.Bu şifre ile kendileri ile ilgili bilgilere ulaşabildikleri gibi abim ve benim bilgilerime de ulaşabiliyorlarmış.E-Devlet sayesinde bizim okul bilgilerimizi,ders notlarımızı ve devamsızlık günlerimizi kontrol edip bilgi alabiliyorlarmış.SGK günlerini ve hizmet belgelerini de alabilirlermiş.Tapu kaydı,nüfus kaydı,ikametgah,vergi dairesi borcu,İŞKUR gibi hizmetlerden de yararlanma hakkı varmış.E-Devlet hayatımızı çok kolaylaştırmış.

 23. Benim babam e-devleti aile bilgilerimize , ablam ve benim öğrenci bilgilerimize ve kendi bilgilerine bakıyormuş. E -devlet sayesinde aklımıza gelip gelmeyecek kadar çok bilgi vardır. Mesela benim babam okula gidip benim öğrenci bilgilerimi öğrenmek yerine e-devlet sayesinde öğrenebilir.Yani e-devlet bizimle ilgili bütün bilgileri verir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*