Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Mantıklı Düşünüyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 5.5.1.10. Verilen bir problemin çözümünde operatörleri kullanır.
 • 5.5.1.11. Verilen bir problemde ifade ve eşitlikleri kullanarak çözüm üretir.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

DOĞANIN RENKLERİ ÇALIŞMASI UYGULAMA

Bu etkinlikte amacımız çocuklara hem ikili arama sürecini öğretmek hem de mantıksal operatörler ile çalışmalarını sağlamak.

Bu etkinlik için aşağıdaki çalışma kağıdını sınıf mevcudunun 5 te 1 i kadar çoğaltmanız gerekmektedir. Etkinlikte renklerle çalışmak gerektiğinden renkli çıktı almanız gerekmektedir.

Sınıfı 5 kişilik gruplara ayıracağız. Duruma göre 6 kişilik gruplarda oluşturabiliriz.

Arkadaşlar şimdi sizinle yine keyifli bir oyun oynayacağız. Bu oyun için her
gruba 1 tane üzerinde hayvan ve bitki görsellerinin olduğu bir çalışma kâğıdı dağıttım. Bunun dışında her grubun boş bir kâğıda ve bir kaleme ihtiyacı olacak.

Oyun başladığında her gruptan bir öğrenci yanıma gelecek ve ona 1 numaralı soruyu göstereceğim. Öğrenci soruyu aklında tutacak ve grup arkadaşlarına giderek soruyu soracak. Soruya ikinci kez bakma gibi bir şansınız olmadığı için yanıma gelen arkadaşlarınız soruya dikkatle bakmalı ve akıllarında tutmalılar.

Öğrenci gruba soruyu sorduktan sonra grup üyeleri en kısa sürede doğru cevaba karar verecek ve ellerindeki boş kâğıda yanıtı yazacaklar. Daha sonra 2. soru için yanıma gruptan başka bir öğrenci gelecek ve sorular bitene kadar bu tekrarlanacak. Amacımız en kısa sürede tüm sorulara doğru yanıt vermek. Soruları aynı sürede bitiren gruplar varsa grupların sorulara verdiği yanıtlarına bakılacak. Daha fazla doğru yanıtı veren grup oyunun galibi olacak. Hazırsanız başlayabiliriz.

Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı
Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı

Çalışma Kağıdının orijinal halini indirmek için tıklayınız.

Çalışma kağıdını dağıttıktan sonra aşağıdaki soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım.

 1. Kırmızı renkli, üzerinde siyah benekleri olan ve uçabilen hangisidir?
 2. Turuncu tonlarda çizgileri olan, uçabilen, mavi kanatlı hangisidir?
 3. Yeşil renkli, hayvan olmayan ve birden fazla bölümden oluşan hangisidir?
 4. Mavi renkli, uçamayan hangisidir?
 5. Mavi kanatlara sahip olan hangisidir?
 6. Mor renkli ve sekiz bacaklı olan hangisidir?
 7. Turuncu renkli, altı bacaklı ve gövdesi çizgisiz olan hangisidir?
 8. Yeşil renkli ve altı bacaklı olan hangisidir?
 9. Sarı siyah renkli, mavi kanatlı hangisidir?
 10. Bir hayvan olmayan hangisidir?
 11. Kırmızı renkli, noktasız olan hangisidir?
 12. Mor renkli ve sekizden fazla ayağı olan hangisidir?
 13. Yeşil renkli olan hangisidir?
 14. Mavi renkli ve dört ayaklı olan hangisidir?
 15. Dörtten fazla ayağı olan hangisidir?
 16. Sarı ve turuncu renkli, üzerinde çizgileri olan ve altı ayaklı olan hangisidir?

Hepsi bu kadar. Aynı çalışma kağıdını bilgisayar üzerinde uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.


DOĞANIN RENKLERİ ÇALIŞMASI ONLİNE

Çalışma kağıdının bilgisayarlar ile uygulanabilir hali geliştirilmeye çalıştım. BT sınıfına sahip öğretmenler aşağıdaki etkinlik ile aynı çalışmayı yaptırabilirsiniz.

Aşağıda bir uygulama geliştirilmiş bu uygulama yukarıda verilen etkinliği daha seri yaparak mantığını anlatmaya çalışmaktadır. Karşınıza çıkan soruları 5 saniyede okuyarak doğru seçeneği belirleyip üzerine tıklamanız gerekmektedir.

Soruları okurken ve, veya, değil gibi mantıksal operatörlere dikkatli bakınız.


Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 5 – Mantıklı Düşünüyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Doğanın Renkleri Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

70 Comments

 1. Hocam merhaba sitenizi bu sene keşfettim ve sürekli derslerimde kullanmaya başladım teşekkür ederim. Bu oyunla ilgili nacizane bir fikrim olacaktı. Yanlış bir seçenek tıklandığında o seçenek silinmese keşke çünkü diğer doğru cevabı da beraberinde götürüyor.

  • Doğru diyorsunuz hocam yanlışı işaretleyip doğru olan tekrar kalacak şekilde düzenlemeye çalıaşcağım. Teşekkür ederim iyi günlerde kullanın hocam.

 2. Özgür Hocam 5 yıl sonrasında okulumda bir BT sınıfına kavuşmuş ve derlseri bunca aradan sonra uygulamalı olarak işleme fırsatına ulaşmış fakat ilk yıl olması sebebiyle etkileşimli uygulamalar konusunda sıkıntılar yaşayan bir öğretmen olarak bu yıl sitenizden çok fazla faydalandım. Emekleriniz ve çalışmalarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Dersime girip de sizi tanımayan öğrencim yok. Branşımız için çok güzel bir kaynak oluşturdunuz. Başarılarınızın devamını dilerim hakkınızı helal edin hocam.

  • Helali hoş olsun hocam güle güle kullanın. Zaman buldukça yeni materyaller eklemeye çalışıyorum. Umarım zamanla çok daha güzel olacak. Eksiklikleri ve önerilerinizi bildirmekten çekinmeyin lütfen sizden aldığım geri dönütlerle bu hale getirebildim. sizin önerilerinizle daha da gelişecektir.

 3. hocam teşekkürler, umarım seneye bunları silmezsiniz. sayenizde bilişim sınıfında bu konuları zevkle işledim. hem hiç kağıt israfı da yapmadık. Allah işlerinizi rast getirsin.

  • Hocam ben bunu oyunu bıda yapmıştık arkadaşımla okulda yaptık beraber 130 puan aldık evde bıda yaptım hocam 150 almıştım da ☺☺☺???

 4. hocam ben 5-c sınıfından hasan taçyıldız 610puanla geçtim oyun çok kolaydı

 5. Hocam biz Tuana Gülsular ve Talya Tanyılmaz 160 puan aldık ama yorum olarak hatanız var dedi .

 6. Hocam biz Nisanur Fadime Gedik ve Tuana kandur 5/C
  puaımız 130

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*