Dijital Yurttaşlık Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Bugün işleyeceğimiz Dijital Yurttaşlık Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Yurttaşlık konusu için hazırlanmıştır. Sunum ile;

 • 5.2.2.1. Dijital vatandaşlık uygulamalarının kullanım amaçlarını ve önemini kavrar.
 • 5.2.2.2. Dijital kimliklerin gerçeği yansıtmayabileceğini fark eder.
 • 5.2.2.3. Dijital paylaşımların kalıcı olduğunu ve kendisinden geride izler bıraktığını fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yeni müfredatın işlenmeye başlamasıyla artık derslerimiz belli bir düzene girmiş. Tüm okullarda aynı konular işlenmeye başlamıştır. Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı uzun zamandır beklediğimiz kılavuz kitap ve öğrenciler ders materyalleri paylaşmıştır. Google ile birlikte hazırlanan bu materyallerden dolayı çok mutlu olduğumu özellikle belirtmek isterim.

Öğretmen kılavuz kitabı ile birlikte ders materyalleri de paylaşılmıştır. Ders materyalleri arasında kazanımların anlatılması için hazırlanan sunumlarda bulunmakta. Fakat sunumlar pdf formatında olduğundan ufak tefek değişiklikler yaparak ders işleyip tarzıma uygun hale getirmeye çalıştım.

Sunumu çevrim içi olarak görüntüleyebilmek ve bilgisayarında Microsoft Office programı olmayan, telefon veya tabletle sunumlara çalışmak isteyen öğrencilerimiz için eklenmiştir. Yalnız MEB bakanlığına bağlı hatlarda engelleme olduğundan dolayı içerik görüntülenmeyebilir.

Sunumu ben sıfırdan hazırlamadım. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasından edindiğim materyallere ufak eklemeler düzenlemeler yaparak oluşturdum. Sunumun ve materyallerin tamamının bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sunum üzerinde çalışırken fare ile tıklayarak ilerleyiniz. Sunum altındaki ileri geri tuşları ile geçmeniz halinde sayfa içi animasyonlar görünmeden diğer sayfalara atlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.


DİJİTAL YURTTAŞLIK SUNUMU GÖRÜNTÜLEYİCİ


Bazen sunum yoğun giriş sebebiyle yüklenmeyebilir. Bu durumda lütfen sayfayı yeniden yükleyin yada aşağıda verdiğim link üzerinden indirerek çevrimdışı kullanın.

Arkadaşlar sunuma en son bu halini verdim. Lütfen öneriniz var ise yorum olarak belirtiniz. Çok fazla içerik eklediğimden dolayı gözümden kaçabiliyor.

Dijital Yurttaşlık Sunumunu powerpoint (pptx) uzantılı olarak bilgisayarınıza indirmek için Buraya veya aşağıdaki resim üzerine tıklayabilirsiniz.

İndiren arkadaşlar paylaşırken kaynak gösterebilirse ve bir teşekkürü çok görmezse sevinirim. Güle güle kullanın.

Bu sunum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Dijital Yurttaşlık Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

31 Comments

 1. Özgür hocam branşim değil ancak yeterli bilişimci olmayinca bizlerde bu derse giriyoruz iyi de oldu pek çok sey ogrendik sitenizden yogun bir sekilde akilli tahta vasitasiyla yararlaniyoruz ve ogrencilerimize de tavsiye ediyoruz emeginiz tesekkur ederiz Allah razı olsun

 2. Hocam sitenizin görseli dizayn hepsi çok güzel hazırlanmış .İçeriklerden derslerim için yararlanıyorum emeğinize sağlık çok teşekkür ediyorum .

 3. Hocam merhaba. Sitenizdeki içeriklerden çok faydalanıyorum. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

 4. hocam çevrimiçi derslerimde web siteniz o kadar yardımcı oluyor ki bana anlatamam.. içimden sürekli size minnet duyuyorum, buradan da teşekkür etmek istedim. emeklerinize sağlık; bu kadar organize bilgiyi bu düzende başka bir platformda bulmak mümkün değil.

  iyi dersler dilerim.

  • Çok teşekkür ederim hocam. Sizlerden gelen dönütler destekler doğrultusunda sürekli güncelleyerek daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Umarım faydalı oluyordur.

  • Hocam bu sene kodlama çalışıyorum düzenleyince onları ekleyeceğim. Fırsat bulabileceğimi sanmıyorum. Bu sene dikkat ederseniz güncelliyorum testleri seneye artık çok güzel bir kitapçık halinde sunmayı planlıyorum. Soru bankası tarzında olacak.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*