Dersimizden Artık DYK Kursları Açılmayacak

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinden / Dersimizden Artık DYK Kursları Açılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Sayıştay raporlarında yer alan tespitlere uygun olarak, amacından uzaklaşan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) düzenlemelere gitti.

Dersimizden Artık DYK Kursları Açılmayacak

Kaynak: http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/2020.pdf

24.10.2020 Tarihinde yapılan güncel Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Yönergeyi detaylı inceledik birçok değişiklik var. Bizimle alakalı olan değişiklikler ise;

  • Kurslara 7,8, 11, 12 ve mezunlar katılabilecek. (Diğer sınıflar için DYK Kursları açılmayacak)
  • Yönergede belirlenen dersler dışındaki derslerden kurs açılamayacak. Sınırlama geldi.

Kısacası hem ders yönünden hem sınıf seviyesi yönünden bakacak olursak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinden / Dersimizden Artık DYK Kursları Açılmayacak.

Şahsi Görüşüm: Ülkemizde Robotik Kodlama Eğitiminin gelişmesinde çok önemli bir faktörü bulunan DYK kurslarının artık olmaması en çok dersimizi ve dolayısıyla ülke gelişimini etkileyecektir.

Müfredatımızın çok sıkışmış olması ve ders sayılarımızın çok az olması sebebiyle ders içerisinde yetiştiremediğimiz Robotik Kodlama faaliyetlerini ilgi ve yeteneği olan öğrencilerimizle DYK kurslarında yapabiliyorduk.

Bu sayede Tübitak Bilim Fuarlarına, Robot Yarışmalarına, Teknofest gibi bir çok prestijli organizasyonda okulumuzu ve öğrencilerimizi temsil etme imkanı buluyorduk. Bu organizasyonlara katılımların etkisini saatlerce anlatabilirim fakat kısa geçiyorum.

İnisiyatif alıp farklı formüller altında devam edecek öğretmenlerimiz olsa da hızlı bir ivme ile devam eden Robotik Kodlama etkinliklerinin ülke genelinde yavaşlayacağını söylemeden geçemeyeceğim.

Umarım yanılırım.

Değişiklikler geçici olarak değil kalıcı olarak yapılmıştır. Bazı arkadaşlar pandemi süresince geçerli olacağını yeni dönemde düzenleneceğini düşünebilir. Sanırım bu pek gerçekçi gözükmüyor.

Sizde düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*