Çokgenlerin İç Açıları Nasıl Hesaplanır?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 6.  sınıf öğrencisi olan Devrim YILDIZ’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Projemizde bir adet üçgen var. Bu üçgenin iç açıları takılabiliyor ve çıkarılabiliyor. İç açıları çıkartıp bir kenara taktığımızda üçgenin iç açıları toplamının 180 º kanıtlıyoruz.

Bir adet beşgen de var. Bu beşgen bir köşesinden 3 tane üçgene ayrılıyor. Bu üçgenlerin de iç açıları çıkarılabiliyor ve takılabiliyor.

3 adet üçgenin iç açılarını çıkarıp bir kenara takınca 540º elde ediyoruz.

Bu tasarım sayesinde beşgenin iç açıları toplamının 540º olduğunu kanıtlıyoruz.

SONUÇLARI SUNMA

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Bu proje sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*