Bu Dönem Yazılı Yapacak mıyız?

Bilişim Teknolojileri ve Yazılı Dersinden bu dönem yazılı yapacak mıyız? Bakanlığımızın yeni gönderdiği Covid-19 Salgın Döneminde Ölçme Değerlendirme Uygulamaları ile okullarda sınavların nasıl yapılacağına açıklık getirdi.

Bu dönem yazılı sınav yapacak mıyız

Sene başında uzaktan eğitime başlarken öğrencilerin katılımlarını artırmak amacıyla tüm müfredattan sorumlu olacakları ve yazılı sınavların okullarda yüz yüze yapılacağı belirtilmişti.

Gelişen şartlara göre yeni bir güncelleme getirildi. Bazı öğretmenlerimiz sınav yapılacağını söylerken bazı öğretmenlerimiz yapılmayacağını söylüyor. Her iki görüşte doğru fakat şartları var hemen inceleyelim.

Covid-19 Salgın Döneminde Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları

Resmi Yazı Haber Sayfası: https://www.meb.gov.tr/okullarda-sinav-uygulamalarinin-ayrintilari-aciklandi/haber/21875/tr

Resmi yazıyı incelediğimizde 2. Maddede diyor ki: İl/ilçe millî eğitim müdürlüklerinin il/ilçe hıfzıssıhha kurullarıyla iş birliği içinde aldığı kararlar doğrultusunda haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim öğretim yapılan okullarda ölçme ve değerlendirme uygulamaları ilgi (a) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda salgından önce olduğu gibi yürütülecektir.

Yani eğer okulunuzda 5 gün yüz yüze eğitim veriyorsanız önceki senelerde olduğu gibi yazılı sınav yapacaksınız.

“Ama Görsel, müzik, Bilişim vb derslerden yazılı yapılmayacağı yazıyordu” diyen arkadaşlar olacaktır.

Çok haklılar yazıyı incelediğimizde 3. madde alt başlıklarında “Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dînî bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacaktır. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacaktır.” bilgisi geçiyor.

Burada maddeyi kaçırmayalım 3. madde sadece Haftada 2 (iki) gün yüz yüze ve diğer günlerde uzaktan eğitim alan ya da velisinin isteği üzerine sadece uzaktan eğitimle öğrenimine devam eden öğrenciler için geçerlidir.

Yani okulunuz 2 Gün yüz yüze diğer günler uzaktan eğitim ile eğitim öğretime devam ediyorsa o zaman yazılı sınav yapmayacaksınız.

Okullarımızın çoğunluğu ikinci grupta olduğundan sanki tüm okullarda dersimizden sınav yapılmayacağı algısı oluşmuştu. Bu algıyı yok etmiş olalım.

Bir diğer sorun ise öğrencilerin sınav yapılmayacağı için uzaktan eğitimlere katılımlarının azalacağı düşüncesidir. Klasik öğrenci zihniyetimiz maalesef sınav yok ise ders önemini yitirir. Bizde öğrenciydik biliyoruz az çok. Fakat maddede not vermeyeceksiniz demiyor.

Öğrencilerimize notlarımızı derslere katılımlarına göre ve derste yaptığımız etkinliklere göre vereceğimizi hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Haber sayfası linkini vermiştim ama resmi yazıya pdf olarak ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinden Bu Dönem Yazılı Yapacak mıyız? sorusuna çözüm bulduk sanırım yine de kafanızda soru işaretleri var ise yorum bırakabilirsiniz.

4 Comments

  1. Öğrencilerimizin performanslarını ölçebileceğimiz ödev, çalışma vb. neler yapabiliriz?

  2. Hocam öğrencilere nasıl puan vermeyi düşünüyorsunuz?Ya da aklınızda güzel proje örnekleri varsa paylaşabilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*