Bitkimi daha hızlı nasıl yetiştiririm?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz içinTübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 5.  sınıf öğrencisi olan Taha KARAGÜL ve Adem Mert GÜNEŞ’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

ADIM 1 PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Bu projede 2 adet aynı büyüklükte ve aynı cins saksı bitkisi alınacaktır. Bir tanesinin etrafı kırmızı filtre ile kaplanarak kırmızı ışık alması sağlanacak olup diğer bitki ise yeşil filtre ile kaplanarak yeşil ışık alması sağlanacaktır. İki bitkide aynı ortama koyularak eşit miktarda su verilecek ve gelişimleri izlenecektir.

30 gün sonra 2 bitki karşılaştırılarak ışık renginin büyümeye etkisi görülecektir.

Geçirilen süreç ve elde edilen sonuçla ilgili afiş çalışması yapılacaktır.

ADIM 2 ARAŞTIRMA VERİ TOPLAMA

2 adet aynı büyüklükte ve aynı cins saksı bitkisi menekşe alınmıştır.

Bir tanesinin etrafı kırmızı filtre ile kaplanıp kırmızı ışık alması sağlanmış olup diğer bitki ise yeşil filtre ile kaplanarak yeşil ışık alması sağlanmıştır.

İki bitkide aynı ortama koyularak eşit miktarda su verilmiştir.

ADIM 3 VERİLERİ ANALİZ ETME

30 gün sonra veriler gözlendiğinde kırmızı filtre ile sarılan bitkinin daha fazla geliştiği gözlemlenmiştir.

ADIM 4 SONUÇLARI SUNMA

2018-2019 Yılından itibaren TÜBİTAK proje başvurusu için amaç özet ve yöntem şartlarını değiştirmiştir. İlgili proje bir önceki yıl yapıldığından elimizde bu veriler bulunmamaktadır. Bilgileri tam olan projeler için diğer projelerimizi ziyaret ediniz. Bu proje sadece fikir vermesi için eklenmiştir. Dolayısıyla bu proje ilgili destek verilmeyecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*